Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valaki elmagyarázná nekem, ha...

Medosz kérdése:

Valaki elmagyarázná nekem, ha meg kérném?

Figyelt kérdés

Egy kis simple future and future continous feladatsort találtam az interneten gondoltam neki esek így kezdő létemre. Egy ilyen feladatba botlottam, valaki magyarázza el nekem legyen szíves.:


The boy [will be taught]how to swim when he grows up.

You [will be given] a prize if you come first in the examination.


Az érdekelne, hogy a kapcsos zárójelbe miért kerül múlt idő?



2013. júl. 4. 21:45
 1/2 doni1201 ***** válasza:
100%

Az igék 3. alakja nem feltétlenül jelenti, hogy múlt időt fejeznek ki. Ezek a mondatok passzív/szenvedő szerkezetűek, ami a magyarban ilyen formában nem olyan gyakori.


Valami ilyesmit jelentenek tükörfordításban:

A fiú [meg lesz tanítva]... vagyis A fiút meg fogják tanítani úszni...

Neked [adva lesz]... vagyis Ha első leszel..., díjat fogsz kapni.


Aktív szerkezetben:

They will teach the boy...

They will give you...


A cselekvés alanyát (they/ők) nem ismerjük és nem is fontos, a tárgy (fiú, te) annál inkább. Ezért a tárgy lesz a mondat alanya, aki "elszenvedi" a cselekvést. Ez a passzív/szenvedő szerkezet. (be + ige 3. alakja)


Vagyis: valami van csinálva valami/ki által = something is done by something/somebody


Remélem nagyjából érthető :)

2013. júl. 4. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Igen, érthető, köszönöm.

Már az is nagy segítség volt, hogy megtudtam, hogy ezt nevezik passzív, szenvedő szerkezetnek.

2013. júl. 5. 09:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!