Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyar toldalékolás szabályai?

Magyar toldalékolás szabályai?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Sehol nem találtam meg jól rendszerezve ezeket a szabályokat. Holnap írnánk belőle, szóval kéne egy kis segítség: letudnátok a nehezebb toldalékolási szabályokat írni, esetleg a saját szavaitokkal? Legfőképp az ilyen jellegű szavak toldalékolási szabályaira lennék kíváncsi: méh, juh, Allah, Kiss, Mariann, Ivett ( a kis ebben az esetben tuldajdonnév) :) Köszi a válaszokat!

2013. okt. 7. 17:43
 1/5 anonim ***** válasza:

A "h"-ra végződőekről csak annyit tudok, hogy akkor

kell csakkettőzni a h-t, ha valóban ki is ejtjük.

Pl. "sahhal", Allahhal. Ha azonban a toldalékolt alakban nem ejtjük ki, akkor nincs hasonulás, s ezért nincs betűkettőzés sem. Pl. csehvel, dühvé, juhvá.-

2013. okt. 7. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha a főnév kettőzött mássalh-ra végződik, a rag

hasonuló v-jét nem jelöljük, mert három ugyanolyan mássalh. kerülne egymás melklé. Pl. tollal, gallyal.

Ha azonban családnévről van szó, a v-s ragot kötőjellel kapcsoljuk. Pl. Kiss-sel, Papp-pal.

2013. okt. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A keresztneveknél a toldalékolás következtében egymás mellé kerülő három azonos másslh-zót kettőre egyszerűsítjük. Pl. "Mariann + nal= Mariannal".-
2013. okt. 7. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom, olvastátok-e már az új helyesírási szabályokat. :D Az új szerint már nem Mariannal, hanem Mariann-nal, Ivett-tel...bár nem értem mi az oka a módosításnak...illetve lehet dühhel, csehhel, juhhal is..az új szerint.
2013. okt. 7. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2013. okt. 8. 19:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!