Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Most már hivatalosan is...

Most már hivatalosan is elfogadott az -ikes igék eddig hibás ragozása?

Figyelt kérdés
Újabb könyvekben olvasom, sorozatokban hallom, hogy "fekszek", "alszok", "eszek". Én úgy tanultam, ezek helyes ragozása fekszem, alszom, eszem, de utánanéztem annak is, hogy nem minden -ikes igére kell alkalmazni, hogy "m"-re végződjön, de pl. erre a háromra igen. Ez megváltozott? Tudom, a helyesírás igyekszik követni az élőbeszédet, élő alkalmazást, de érdekel, erről tudtok-e valamit.
2014. jan. 23. 16:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Hivatalosan nem változott.
2014. jan. 23. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 piriiiiii ***** válasza:
Ez függ a szövegkörnyezettől. Alanyi, vagy tárgyas e a rag... ha van egy megnevezett dolog, egy konkrét valami, amit például eszek (rizst eszek), akkor K van.
2014. jan. 23. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Kedves második!

Ha az eddigi szabályok érvényesülnek, akkor rosszul tudod, mivel az ikes igéknek nincs alanyi és tárgyas ragozása külön. :-) Ettől különleges a ragozásuk.

Volt nálunk egy évig egy cserediák, aki járt magyarra, és őket is úgy tanították, hogy az ikes igék egyes szám első személye m-re végződik minden esetben.

A kérdésem arra vonatkozott, hogy az utóbbi időben esetleg elfogadottá vált-e az alszok, eszek forma. (Egyébként fekszem azt és fekszek valamit? Alszok valamit és alszom azt? :) Ezeknek pl. nem is létezik alanyi-tárgyas esete. Az eszik-isziknek természetesen igen, de a szabály eddig akkor sem különböztette meg a két esetet.)

2014. jan. 23. 17:27
 4/12 anonim ***** válasza:
Attól még, hogy leírták és kinyomtatták, korántsem biztos, hogy helyes is, nem beszélve a tévében leadott műsorokról... :) Minőségi kontroll nincs, helyesírási szabályzat van, utóbbira támaszkodj.
2014. jan. 23. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Azért még a könyvkiadás minőségében hiszek, és azokra az olvasmányokra támaszkodtam a kérdésben. Helyesírási szabályzatom meg relatív új van, 2007-2008-as, abban hiszek, de azóta változhatott, és néhány szabályváltoztatás miatt nem vennék újat, inkább megtanulom azt a pár újdonságot. :D
2014. jan. 23. 19:23
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem változott. Sajnos a könyvpiac felhígult, már nem kötelező lektorálást kérni a könyvkiadásnál. Meg is jelentek a stilisztikai, helyesírási és fogalmazási hibáktól hemzsegő szövegek.
2014. jan. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. :-)
2014. jan. 23. 20:46
 8/12 mustafa33 ***** válasza:

Attól függ irodalmi nyelven beszélsz-e éppen, vagy tájszólásban. Mert ha tájszólásban, akkor: eszem a zúzádat lelkem, de zúzát eszek.

És most próbálja valaki azt mondani, hogy tájszólásban beszélni nem helyes. ☺

2014. jan. 24. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. :-) A tájszólás nyilván nem helytelen beszéd, sőt. De úgy gondolom, legyen bármilyen szomorú is, sok tájvidéken is kezd kikopni a tájszólás, az emberek túlnyomó többsége nem tájszólással beszél, és én ilyen emberektől hallom. Plusz egy könyv sem beszél tájszólással. :D
2014. jan. 24. 11:15
 10/12 anonim ***** válasza:
Az ikes igeragozás már régóta visszaszorulóban van. Ma már elfogadott, hogy eszek, fekszek, alszok. Nem a tájszólásban, hanem a köznyelvben.
2014. jan. 24. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!