Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek is hibás az a...

Szerintetek is hibás az a mondat hogy "Túróstészta az egyik kedvenc kajám?! " Könyörgöm, kedvencből csak egy darab lehet, tehát felesleges az "egyik" szó! És ez a hibát hallottam filmekbe, párbeszédbe stb

Figyelt kérdés
2009. nov. 4. 20:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Lehet több kedvenc is,vagy nem?
2009. nov. 4. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Mik a kedvenc ételeid?

X,Y,Z... szóval lehet több is.

Miért is ne lehetne több? Nincs ilyen szabály, így helyes a használata.

2009. nov. 4. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Ne ezen akadj ki! Használd inkább helyesen a -ban, -ben, -ba, -be toldalékot: filmekBEN, párbeszédBEN!
2009. nov. 4. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
A "kedvenc" nem olyan szigorúan csak a "leg"-re vonatkozik. Nem olyan, mint a legmagasabb, vagy legtöbb, bár itt is előfordulhat azonosság. Ha mondjuk van 4 olyan kaja, amik közül nem tudod eldönteni, melyiket szereted a legjobban, nem gáz azt mondani, hogy EZEK a kedvenceid, vagy egyikükre mondhatod, hogy egyike a kedvenceidnek. Szerintem ez nem olyan nagy gáz, mint pl. azt mondani, hogy "LEGOPTIMÁLISABB". Na én ettől a szótól fázom :)
2009. nov. 4. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó hozzászólás alapján pl az angoloknál van olyan, hogy "one of the best", azaz az egyik legjobb. Tehát a legek között sem mindegy, hogy mi a szövegkörnyezet, és hogy milyen a szó "ereje" a mondatban.

Ha az értelmét nézzük, akkor a legjobb-ba csak 1 férhet bele. De ha mondatban használjuk, pl hogy a legjobbak között vagyok, máris változik a leg ereje.

2009. nov. 4. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Helyes a mondat.
2009. nov. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

okés

ez egy érdekes kérdés szerintem, nekem két magyar tanár is azt mondta hogy ez hiba a nyelvezetben...

1ébként ha azt nézzük, böngészőkbe is van kedvencek :) tehát ugye akkor oda csak oldalt tudnék beletenni!

viszont az már feledtébb felháborító hogy "Peti az egyik legjobb barátom" mert legjobb-ból csak 1 lehet...

2009. nov. 4. 21:29
 8/14 anonim ***** válasza:

Azt akkor hogyan mondanád kérdező, hogy peti 10 legjobb barátja?

Peti 10 nagyon jó barátja? De neki van 20 nagyon jó barátja, akkor hogyan tudassa 'helyesen' a másikkal hogy ő a 20ból számára legfontosabb..áhh ez a sok leg:-) Szóval a TOP 10 es listát hogyan mondja másképp?

Sehogy, jól van ez az "egyik legjobb" kifejezés, ha az első számú legeslegjobb barátját nevezi meg akkor pedig lehagyja az "egyik" szót.

2009. nov. 4. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is lehet több kedvenc. Ott hibás a dolog, hogy nincs a "túrócsusza" előtt névelő. Bocs, ez most kicsit szőrszáhasogatás volt részemről, tudom.
2009. nov. 4. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
nekem is több kedvencem van...
2009. nov. 4. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!