Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az olaszok mennyire használják...

Az olaszok mennyire használják a kötőmódot (congiuntivo)? Egy félig olasz ismerősöm azt mondta, hogy sokan nem is tudják helyesen használni.

Figyelt kérdés
2014. febr. 19. 20:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Tudják használni. Legfeljebb azt nem tudja azonosítani a kevésbé művelt olasz, hogy ő épp kötőmódot használ.
2014. febr. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Van, hogy kikerülik, vagy pont eltúlozzák. Nem mindenki tudja rendesen használni, szerintem az ismerősöd igazat mond. De miért kérded? Miért fontos ez?
2014. febr. 19. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Azért, mert én nagyon nem szeretem (nem tudom normálisan használni), ezért legtöbbször kerülöm a használatát. :D
2014. febr. 20. 15:12
 4/7 anonim ***** válasza:

Sajnálattal kell közölnöm veled, hogy attól mert ők nem használják helyesen, vagy nem tudják, hogy éppen azt használják, neked még - ha akarsz olaszul beszélni - meg kell tanulnod, mert azt viszont nem veszik jó névan, ha egy külföldi nem tudja.

És szinte kikerülhetetlen. A magyartól nagyon eltér - mert nekünk ilyenünk nincs.

Én is szenvedek vele, számtalanszor javítom magam emiatt... Nagyon sok a régi rossz beidegződésem, sajnos.

2014. febr. 20. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Itt van egy oldal, ahol nagyon jól össze van szedve, hogy mit-hova-miért.


[link]


Itt van még egy, mind a négy igeidővel:

[link]


Ha nem teljesen látod át, szívesen segítek.

2014. febr. 20. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Nekem több teljesen olasz ismerősöm van, akik spéci pont használják, rajtam is számon kérték, de mondták, hogy bizony sokan nem használják, amikor kéne. Viszont nyelvvizsgának nyelvtani részében számottevően sok az ilyen feladat.
2014. febr. 22. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 webnyelv ***** válasza:

Valószínű akkor is megértik a mondanivalód, ha nem használod a kötőmódot. De sokszor furcsának tűnhet. Kb. olyan, mint ha magyarul nem azt mondod, hogy "Azt akarom, hogy elmenj", hanem helyette azt, hogy "Azt akarom, hogy elmész."

Ha bizonytalanságot, szubjektív véleményt akarsz kifejezni, akkor kötőmódot kell használni. Ha ilyenkor kijelentő módot használsz, azzal arra utalsz, hogy fix, hogy úgy van, objekív tény, amit te nem annak tartasz pedig. Éppen ezzel lehet játszani is, hogy ha tutifix biztos vagy valamiben, akkor kijelentő módot használsz, ha pedig szubjektív véleményt, bizonytalanságot fejezel ki, akkor kötőmódot. Aki felsőfokon beszéli a nyelvet, az tud játszani ezzel, hogy így más-más jelentést tudjon kifejezni.


Sokan a magyarok se tudják, hogy van-e kötőmód a magyarban vagy nincs. (Bár a nyelvészek is vitatkoznak, hogy külön lehet-e választani a felszólító módtól.) Vannak, akik keverik a kettőt, pl. "kinyitjuk" helyett azt mondja, hogy "kinyissuk". A suksükölés éppen arról szól, hogy a magyarok se mind tudják ezt.

2014. márc. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!