Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Narancslével vagy narancsléval?

Narancslével vagy narancsléval?

Figyelt kérdés
2014. márc. 12. 20:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem narancslével.
2014. márc. 12. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

szia!


Narancslével, mert összetett szó. Összetett szónál mindig az utótag hangrendje számít a toldalékolásnál, mert csak az toldalékolható. Szóval narancslével.

nem sima vegyes hangrendű szó, hanem összetett.

2014. márc. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
Szia, szerintem is narancslével :)
2014. márc. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Attól függ hogy tetszik, mert az é semleges hangrendű
2014. márc. 24. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az utolsónak: magyartanár vagyok, se a főiskolán, sem azóta nem hallottam semleges hangrendű magánhangzóról. Ilyen egyszerűen nem létezik! Linkeld már be nekem azt a hivatalos forrást, ahol ilyet írnak! Megköszönném!


Amúgy mély hangrendű magánhangzók: a á o ó u ú

magas hangrendűek: e é i í ö ő ü ű


illeszkedés törvénye:

A magas hangrendű szavakhoz a toldalékok magas hangrendű formája járul, pl.: vízben, vérrel, pénznek. A mély hangrendű szavakhoz pedig a toldalékok mély hangrendű alakja illeszkedik: házban, barátság, ablaknak. A vegyes hangrendű szavak gyakran mély hangrendű toldalékot kapnak, pl.: viharban, békából, virágnak. Az összetett szavakhoz járuló toldalékok magánhangzója mindig az utótag hangrendjéhez igazodik, pl.: viharverten, tyúkszemről, műalkotással. A háromalakú toldalékok (-tok, -tek, -tök, -hoz, -hez, -höz, -on, -en, -ön): magas hangrendű alakjai ajakműködés tekintetében is igazodnak a szó magánhangzójához. Ha a szó több szótagból áll, ez az igazodás az utolsó szótag magánhangzóját követi, pl.: üzentek, kerültök, erdőhöz.

2014. márc. 25. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

utolsó:

[link]


Pont ezeket a szabályszerűségeket kerülik el, az (ë) é és i í, néha semlegesként, néha magasként viselkednek (főleg új szavakban). Pont mint a finn nyelvben.

2014. márc. 25. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Manapság NINCS semleges magánhangzó hivatalosan.

Régen volt, az i, még a honfoglalás idején, igen. Nyelvjárásokban előfordul zárt e és a.

De, ha a gyakorikerdesek.hu oldalon valaki megkérdez egy toldalékolást, akkor nem hiszem, hogy ennyire bele kellene menni a honfoglaláskori nyelvészetbe, főleg, hogy nem ez volt a kérdés.

Én szeretem a nyelvészetet, de mindig próbálok annyit válaszolni, amennyit kérdeznek.


Ez nem azt jelenti, hogy nem tudom, hogy valamikor volt olyan magánhangzó a magyar nyelvben, amit nem új ejtettünk, mint manapság!

2014. márc. 25. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem erre céloztam, hanem arra, hogy most is nagyon is van semleges magánhangzó, sok új szóban is érvényesül pl:

kanapé-ra (és nem -re)

2014. márc. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!