Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Érdemes kínait tanulnom?

Érdemes kínait tanulnom?

Figyelt kérdés

Nagyon tetszik a nyelv és a kínai kultúra is, és a nyelvtanáról azt hallottam, hogy nagyon egyszerű. Na de mi a helyzet az írással és a 4 féle tónussal? (mandarin)

Egy kicsit félek, bár a nyelvérzékem elég jó, A kérésem az, hogy minél több információt adjatok, hogy hogyan kezdjek bele. Köszönöm!



2014. szept. 15. 19:03
 1/4 anonim ***** válasza:
67%

Szia!


Szerintem a 'nagyon egyszerű' az nem feltétlenül tükrözi a valóságot, legalábbis ha átfogóan beszélünk a kínai nyelvről. Minden bizonnyal vannak könnyebben és nehézkesebben tanulható részei, de ezt akkor látja át jobban az ember, ha ténylegesen elkezd vele foglalkozni.


Én azt vallom, hogy nem kell visszarettenni semmitől, pláne ha új nyelvbe vágunk bele. Én egyetemen tanultam 3 évig, ott az NPCR (New Practical Chinese Reader) köteteit forgattuk: tankönyv/munkafüzet/hanganyag. Amúgy ezek online is elérhetőek, ill. a munkafüzethez megoldókulcs is van, szóval ellenőrizni is tudod magad. Plusz youtube-on fent vannak a hanganyagok - ill. a tankönyvhöz párosított szituációs párbeszédek. A kötet maga viszont angol-kínai nyelvű, így angol nyelvtudás szükséges hozzá.


Emellett ugye felvetődik az emberben, hogy milyen más módszerek állnak még rendelkezésre a tanuláshoz (gondolok itt szótárra, számítógépen történő írásra). Több online kínai szótár is van, amiket én ajánlok és a mai napig használok, azok a Yellow Bridge ( [link] az MDBG ( [link] az nciku ( [link] ill. egy gyökszótár ( [link] - bár ezt csak én hívom gyökszótárnak, természetesen más alapszavak is megtalálhatóak benne - rákattintva egy-egy ilyen szóra a vonássorrendet is kiadja. A szótárak rendelkeznek egy 'rajzolós' opcióval is, mely akkor jelent segítséget, ha pl. egy olyan karakterrel vagy szóösszetétellel találkozol, amik nem másolhatóak be a szótárakba (aka húsvér könyvben olvasod, vagy valahol az utcán megláttad). Ilyen esetben helyes vonássorrendet használva te keresel rá az adott szóra.

Van ezenkívül egy bizonyos google pinyin input nevezetű dolog, amit feltelepítve képes leszel kínaiul írni pc-n (innen letölthető: [link] Nyugodtan írj személyes üzit, ha kell segítség a telepítéssel/használattal kapcsolatban.


Az írás és a négyféle hanglejtés. Az írás első ránézésre tényleg nehéznek tűnhet, szerintem első sorban ez az egyik olyan tényező, ami miatt nehéznek titulálják a nyelvet. Holott szerintem ez pont nem az, amire rá kéne parázni. Egy-egy írásjegy alapgyökökből és alapjelekből épül fel. Mivel a nyelv tanulása elején ezeket nagy részben elsajátítod, és megtanulod melyik mit jelent, mikor használatos, ez lesz később a legkisebb gondod. Miután egy kicsit foglalkoztál vele és persze valaki elmagyarázza, hogy mi fán is terem ez az egész, rá fogsz jönni, hogy milyen logikus és egyszerű tud lenni egy-egy írásjegy felépítése. Példának okáért ott van a ming2 szó , ami többek között fényes-et jelent. A bal oldalon a Nap, a jobb oldalon a Hold írásjegyei láthatóak. Ha ezeket még egy kalap alá is veszed, akkor elég vakító az a fényesség, nem?


A négy tónus szerintem már inkább nehezebb, mint könnyebb. Nem feltétlenül az elsajátításuk, mert arra egy idő után rááll az ember, hanem ezeknek a használata beszédben, ill. megjegyezni több ezer szó hanglejtését és azt helyesen használni - kínai emberek sokat panaszkodnak a nyugati 'kiejtésre' (gondolnak itt első sorban a tónusokra). Szerintem ezt igazán akkor tudja elsajátítani az ember, ha anyanyelvi környezetben van. De ez se rettentsen vissza, mert amúgy megértik amit maszlagolsz, hiába nem vagy perfekt tónus-használó. :)


A kezdeteket én egy tanárra/tanfolyamra/ismerősre bíznám. Mivel meg kell tanulnod a kiejtést, az alap nyelvtani rendszert, a vonássorrendet, és azt, hogyan írj és beszélj - szerintem ezeket videók és online programok nem tudják Neked megadni. Bár ez csak az én személyes véleményem, lehet más fittyet hány hasonlókra és vígan építkezik ezekből.


Ha kérdésed van, írj nyugodtan! :)

2014. szept. 16. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod! :)elkezdem tanulni, akármennyire és félelmetes...:)
2014. szept. 16. 16:21
 3/4 anonim ***** válasza:
Nincs mit. :) És hajrá! Avagy jiayou! :)
2014. szept. 16. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Xiexie! :)
2014. szept. 16. 19:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!