Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha azt írom, hogy ér*eklődni...

Ha azt írom, hogy ér*eklődni szeretnék, hogy . , akkor a mondat végére kérdőjel kell vagy pont?

Figyelt kérdés

2014. dec. 2. 21:40
 1/8 anonim ***** válasza:
55%

Kijelented, hogy érdeklődni szeretnél, nem pedig kérdezed. Pont kell a végére.

De a legjobb, ha az érdeklődni szeretnék után kettőspontot teszel. Ez esetben a kérdést rendesen, kérdőjellel teszed fel.

2014. dec. 2. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, én is mindig így gondoltam, csak olyan sokszor láttam hibásan, hogy már elbizonytalanodtam :)
2014. dec. 2. 22:21
 3/8 anonim ***** válasza:
64%

Nagyon jó a kérdés! Szerintem is rém idegesítő az, amikor egy kijelentő módú főmondattal rendelkező összetett mondatban a mondat végére kérdőjelet írnak. Pl. *"Tegnap Pisti megkérdezte, hogy hova mentünk nyaralni?" (a csillag a hibás mondatot jelöli)



Viszont ÁLLANDÓAN ezt az írásmódot látom, újságokban, könyvekben, mindenhol. Nagyon idegesítő.

2014. dec. 3. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
35%

A fomondattol fugg szerintem.


Erdeklodni szeretnek a krumpli ara felol.

Erdekrodni szeretnek, (hogy) mennyibe kerul a krumpli?

2014. dec. 3. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, #4, a főmondattól függ, csakhogy a te mindkét példádban kijelentés van a főmondatban, nem kérdés, így mindkettő végére pont kell.

Hacsak nem saját magadtól kérdezed, hogy tényleg érdeklődni szertnél-e – ez esetben helyes lenne a kérdőjel, de valószínűtlen ez a jelentés.

2014. dec. 3. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Szerintem is a baloldali a főmandat, de nagyon kevesen használják jól.
2014. dec. 3. 21:26
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Néha már bennem is felmerül, hogy nem változott-e meg a helyesírás, mert tényleg annyi helyen írják rosszul. Olyan helyeken is, amikben azért bízni lehetne/kellene elvileg. (Ergo nem a GYIK-en. :D)


Pl. én még anno úgy tanultam, hogy a nyitvatartás (üzletek "működési" ideje) és a nyitva tartás (nyitva tartom az ajtót az utánam jövő embernek) nem ugyanaz a fogalom. Két külön jelentésű szó, két különféle helyesírással.

Mára az egybeírt "nyitvatartás" egyszerűen eltűnt. :s Kihalt egy szó, egy FOGALOM a nyelvből.

2014. dec. 4. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
67%
#8: Nem halt ki a fogalom, ma is ugyanúgy használjuk, csak épp a helyesírás köti az ebet a karóhoz, hogy a bolti nyitva tartást márpedig külön kell írni, holott mindenki érzi, hogy egybe kéne. A helyesírás amúgy nem része a nyelvnek: előbbit pár ember határozza meg ködös elvek mentén, utóbbit pedig a teljes beszélőközösség alakítja nap mint nap.
2014. dec. 8. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!