Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a módszertan szó jelentése?

Mi a módszertan szó jelentése?

Figyelt kérdés

2014. dec. 5. 21:53
 1/4 chtt ***** válasza:
Ez mostan komoly? (Még ha a metodikát kérdezted vón...) 'Iszen benne vagyon a nevében: módszer és tan -- valamely tudományág, tevékenység módszerével foglalkozó ismeretanyag, tudományág. A jövendőbeli pedagógusnak pl. külön tantárgy, hogy milyen módszerekkel foglalkozzanak a lurkókkal.
2014. dec. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem ismertem a pontos definíciót. Nincs lexikonom.
2014. dec. 5. 23:26
 3/4 chtt ***** válasza:

OK, bocsi, ezt természetesen nem tudhattam, és már megint előbb járt a billentyűzetem, mint az eszem. Amit írtam, kb. jó meghatározásnak, úgy rémlik, egy speciális szóval vagyon több benne.


Némely tevékenység ill. valamely tudomány sajátos módszerével foglalkozó ismeretanyag, tudományág.


(Nem 'speciális', hanem 'sajátos'. Talán közben meg is találtad a meghatározást a világháló valamely bugyrában. Mindenesetre még egyszer bocs a talán nem túl finom rácsodálkozásért.)

2014. dec. 6. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 chtt ***** válasza:

Az értelmező kéziszótárból írtam ki a pontos meghatározást, de látom, nem hiszel nekem. :)


egy 1862-es meghatározása (elméletileg kicsit modernebb változatban):

(mód-szer-tan) ösz. fn. A módszernek elmélete, vagyis azon tan, mely a módszerek nemeit ismerteti, pl. az oktatásra nézve eléadja azon kölönféle módokat, melyeket a legjelesebb szakértők e nemben ajánlanak, és követnek. Mint az észtannak alkalmazott része azon szabályokat és módokat adja elé, melyek szerént az elvont észtani szabályokat az ismeretek szerzésére alkalmazni kell. (Methodologia).

[link]


Az idegen szavak gyűjteményében:

Módszertan; a tanítás elmélete és gyakorlata.

[link]


adatbáziskezelésben:

Módszertan fogalma:

Az információs rendszer létrehozásához szükséges módszerek komplex együttes

[link]


egy klasszikus meghatározás egy számtech tankönyvből:

„A módszertan különböző, közös filozófiára épülő módszerek összessége, amelyek egységes keretbe illesztve egyértelműen meghatározzák a rendszerfejlesztés életciklusát.”

[link]


Így hirtelen ennyi. Remélem, akad köztük olyan, amit használni tudsz.

2014. dec. 22. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!