Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ismertek még olyan nyelvet (a...

Ismertek még olyan nyelvet (a magyaron kívül), amiben eltér az alanyi és tárgyas ragozás?

Figyelt kérdés

Én eszek egy.../Én eszem a...

Illetve, a "meg" igekötőnek mi a gyakorlati haszna, ha egy külföldinek (spec. angolnak) kellene elmagyaráznod? (használni tudom, de nem tudnám megfogalmazni a használatát)



2015. jan. 1. 20:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Rákerestem a definite/indefinite conjugation-ra, de csupa magyar nyelvvel kapcsolatos írás jött csak ki. (?)


A meg- igekötőt sokan úgy magyarázzák, hogy valami befejezett dolgot jelent, de én ehhez hozzátenném azt is, hogy valami teljeset, egészet is jelent.

- Megettem az ebédet.

Ez egyrészt azt is jeletni, hogy befejeztem, de azt is, hogy mind megettem. Ha csak a felét ettem meg, és ezzel be is fejeztem az evést, akkor nem igazán mondjuk, hogy megettem.

- Nyúzom a macskát.

- Megnyúzom a macskát.

A második arra vonatkozik, hogy teljesen megnyúzom, nem csak félig. Nevezhetjük befejezettnek, de nem az időbeli befejezettsége a lényeg, hanem hogy teljesen végigcsinálom.

- Megrakom a teherautót.

Ez konkrétan azt jelenti, hogy csurig. Nem használjuk akkor, ha csak két dobozt teszek rá.

2015. jan. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a nagyszerű választ! Tényleg, pontosan ez az! :D
2015. jan. 1. 21:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Az angolban is van a befejezettséget jelentő nyelvtani formula.


dry out - kiszárad

write down - leír (felír)

clean up - fel(össze-, ki-)takarít

wash up - elmosogat


tehát ott különböző prepozíciókkal az ige után fejezik ki hogy a folyamat nem végtelen, meg persze az igeidővel is, de ebbe nem megyek most bele.

2015. jan. 2. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
54%
Állítólag a hantinak és a manysinak van az alanyi és a tárgyas ragozáshoz hasonló rendszere.
2015. jan. 2. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
51%

A finn nyelv ilyen.

Kedves 3-as válaszoló: a befejezettség és a tárgyas igeragozás két külön dolog.

Pl: Én írok egy könyvet. - alanyi igeragozás

Írom a könyvet. - tárgyas igeragozás

Megírok egy... - alanyi,

Megírom a... - tárgyi.

2015. jan. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!