Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan ered a frankó, klassz,...

Honnan ered a frankó, klassz, oltári és a menő szavunk?

Figyelt kérdés
2015. jan. 24. 09:39
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Frankó: a középkorban terjedt el a latin "franco" szóból, bérmentest jelentett. Ebből alakulhatott ki a mai "frankó" kifejezést.

A klassz a klasszikus szó rövidülése, ami a latin "classicus" szóból jön, jelentése: legfelsőbb osztályból, társadalmi rétegből vagy minőségből való.

Az oltári szerintem a középkorban terjedhetett el, mivel a templomi oltáron tartották a falu/város legdrágább ékszereit, szóval ami az oltáron volt, az "oltári volt", talán a kalandozó hadjáratok korában terjedt el , amikor a fosztogató magyarok az oltárokon találták a legdrágább kincseket. Bár nem vagyok nyelvész, lehet hogy egy baromság de én így látom :D

Menő = jól menő pl. jól menő üzletlánc, jól menő sportklub. Ma is használják az eredeti és a szlenges verzióját is.

2015. jan. 24. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Esetleg az oltári onnan is eredhet, hogy amit nagyon szeretünk és odavagyunk érte, annak oltárt csinálunk a szoba sarkában és hajlongunk előtte. Mármint tréfásan persze. Szóval hogy megérdemel egy saját oltárt. :)
2015. jan. 24. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

1-es! Nagyszeru.

Talan meg oltari azt is jelenthet amit magasztalunk.

2015. jan. 24. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nagyon jók a magyarázataid, első! :)

Rémlik azonban, hogy az "oltári" kifejezés eredete valami olyasmi, hogy az oltárra mindenből a legszebbet és a legjobbat vitték, tehát amit ezzel a jelzővel illetünk, az mindennek a "java".

2015. jan. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!