Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyar nyelvújításkori ortológ...

Magyar nyelvújításkori ortológusok - az idegen szavak használatát elutasították? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

A magyar nyelvújítás korában az ortológusok általánosságban elutasították az idegen szavak beépítését, vagy csupán a "magyarítást" és az idegen nyelvi formák átvételét ellenezték?

Nem egyértelműek a források.

Logikailag az is lehet ortológus nézet, hogy ez a magyarítás csak egy erőltetett, felesleges dolog, más logika mentén - latin szakszavakkal teletűzdelni a mondandód sem túl ortológus dolog.



2015. febr. 8. 20:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, a nyelvújítók is elutasították az idegen szavak beépítését, helyette új magyar szavakat próbáltak meghonosítani. Például a zongora szót nem akarta senki a németből átvenni, mert épp az volt a lényege a nyelvújításnak, hogy ne kelljen annyi (főleg) német szót használni a hiányzó magyar helyett. Ha csak átvették volna, azzal nem újult volna meg a nyelv, sőt épp azt a folyamatot akarták megtörni.

Az ortológusok ezt természetes úton akarták, tehát rábízták volna a nyelv természetes folyamataira. Nem az idegen szavak ellen küzdöttek, hanem a mesterségesen generált magyar szavak ellen.

2015. febr. 9. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Én inkább arra gondoltam, hogy mondjuk valamiért kell az illetőnek egy tudományos értekezletet írnia.

Vannak bizonyos latin és német szavak, amiket szükséges használnia. Mit tenne egy korabeli ortológus: az eredetihez közeli alakokat használna, vagy inkább a tükörfordításokat?

2015. febr. 9. 18:20
 3/3 anonim ***** válasza:
Szerintem az eredeti szavakat használná. Még tükörfordítással sem akarná "szennyezni" a nyelvet, tehát maradna a korábbi (nyelvújítás előtti) szokásnál.
2015. febr. 9. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!