Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Németből dolgozatot írunk és...

Németből dolgozatot írunk és a eine, einen, ein, kein, keine, keinen szavakat nem értem. Mikor és hol kel ezeket használni és mitől függ hogy melyiket írjuk be? Egyáltalán mit jelentenek ezek?

Figyelt kérdés

A háziba is ilyenek voltak és javításnál nem értem hogy mért pont az kellet oda írni valami olyan rémlik hogy amikor der van akkor eine vagy valami ilyesmi.

Möchtest du auch keinen Hamburger? Danke,nein. Ich habe eine Hunger. Trinkst du auch eine Kakaomich? Ich trinke lieber einen Tee. Kaufst du noch ein Eis? Es ist kein Eis mehr da.

Möchtest du auch ein Kasebrot? Ich esse lieber eine Pizza. Was? eine Cola hier kostet 2,50 E? Eine Cola kaufe ich nicht. Ich habe ...(ide nem kell semmi) Hunger.Möchtest du eun Kasebrot? Hast du ...(ide sem kell semmi)Hunger? Du kannst einen Apfel haben.


2010. febr. 11. 21:17
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az "ein, eine" határozatlan névelők. Akkor használjuk, ha olyan főnévről van szó, amelyikről eddig nem beszéltünk az adott szituációban. Pl: Van egy táskád? Van. Hast du eine Tasche? Ja, ich habe eine.

Ez a németben tárgyeset, mert "birtokolok" valamit.

Azt kérdezed, hogy mikor eine, mikor ein, és mikor einen.

Alanyesetben, ha a mondat alanyáról van szó, akkor csak "ein" vagy "eine" lehet. Ha nőnemű, akkor eine, ha nem nőnemű, akkor ein.

Tárgyesetben: ha a főnév himnemű (der), akkor einen, ha semleges nemű (das), akkor ein, ha nőnemű, akkor eine. Szóval minden ugyanaz, mint alanyesetben, kivéve a hímnemű főnevet, ott "einen" lesz tárgyesetben.

Birtokos eset szerintem nem lesz még nektek, de részes esetet el tudok képzelni:

(kinek kérdésre) hímnem és semleges nemben: einem, nőnemben "einer"

Kérdezed, mi az a "kein" az ennek a tagadó alakja, a végződései (ragjai) ugyanazok, mint az "ein"-nál.

Ha valami nem érthető, még kérdezhetsz.

Suzana Guoth

2010. febr. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, amit írtam mondatokat azok helyesen vannak megcsinálva?
2010. febr. 11. 21:46
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Möchtest du auch einen Hamburger? (Te is szeretnél egy hamburgert?)

Möchtest du auch keinen Hamburger? (Te sem kérsz hamburgert?)

Ich habe Hunger. (Éhes vagyok)

Ich habe keinen Hunger. (Nem vagyok éhes)

Eine Cola kaufe ich nicht. (Ez nem jó, de nem látom, hogy volt kipontozva. Itt a következő megoldások lehetségesek: Cola kaufe ich nicht. (anyagnév, nem kell névelő)

Vagy: Ich kaufe keine Cola. (nem veszek Colát.)

Ich habe Hunger. (Éhes vagyok.)

Ich habe keinen Hunger. (Nem vagyok éhes.)

Möchtest du ein Käsebrot? (Kérsz egy sajtos kenyeret?)

Hast du Hunger? (Éhes vagy?)

Hast du keinen Hunger? (Nem vagy éhes?)

Az utolsó mondatod is jó.

Értesz mindent? Amit az előző levelemben leírtam, azt meg kell tanulnod, mert az mindennek az alapja.

Üdvözlettel: Suzana Guoth

2010. febr. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hát nadjából sejtem a dolgokat (sajna holnap már doga ,de még ma gyakorolok) minden a fönévtől függ hogy mi van előtte ugye? (der ,das ,die) Megkérdezhetném hogy a man (általános alanyt) mikor használjuk és a mondatban hol helyezkedik el? Köszönöm a segítséget.
2010. febr. 11. 22:04
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Valóban sok minden függ a főnévtől, például az, hogy milyen nemű. Az állítmánytól (igei vonzat) pedig az függ, hogy milyen esetet használunk.

Alanyeset: ein, eine

Tárgyeset: einen (hímnem) ein (seml. nem) eine (nőnem)

Részes eset: einem (hímnem) einem (seml nem) einer (nőnem)

A "kein, keine" ugyanazokat a végződéseket kapja.

A "man" általános alany mindig ott áll, ahol az alany szokott.

Nem tudom, hányadikos vagy, és milyen sok szót ismersz, ezért könnyű példákat fogok neked írni:

Ha alannyal kezdődik a mondat:

(Ez a "man" esetében a legritkább)

Man arbeitet viel. (Sokat dolgozunk, sok a munka)

Többnyire egy másik mondatrésszel kezdünk, mert az alany nem fontos, nem tudjuk, vagy nem akarjuk megnevezni, ezért használjuk a "man"-t. A magyarban ezt többes szám első személlyel fejezzük ki, vagy többes harmadikkal)

Most kiemelünk egy mondatrészt:

Hier arbeitet man viel. (Itt sokat dolgozunk/dolgoznak)

Heute muss man viel arbeiten. (Ma sokat kell dolgoznia az embernek.)

Tehát ha valamit kiemelünk, kihangsúlyozzuk, akkor azt az állítmány elé írjuk, tehát azzal kezdjük a mondatot. Az állítmánynak bérelt helye van, mégpedig a második hely, és utána közvetlenül jön az alany, jelen esetben a "man".

Még egy megjegyzés: Az állítmány előtt akkor nincs semmi, ha eldöntendő kérdőmondatot akarsz szerkeszteni, amire vagy "igen" vagy "nem" a válasz, vagy felszólító módban:

Gehst du heute in die Stadt? (Mész ma a városba?)Ja/Nein

Geh schlafen! (Menj aludni!)

Még van két olyan helyzet, amikor állítmánnyal kezdődik a mondat, de neked azt még nem kell tudni.

Még annyit, hogy a "man"-nak tárgyesete is van (einen) és részes esete is (einem)

Pl: Das interessiert einen. (Ez érdekli az embert.

Das gefällt einem. (Ez tetszik az embernek.)


Üdvözlettel: Suzana Guoth

2010. febr. 11. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Kösz
2018. nov. 16. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!