Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Oroszban mikor használnak...

Oroszban mikor használnak ékezetes betűket?

Figyelt kérdés

Főleg neveknél szoktam látni, pl.: и́ és у́. Ezeket mikor használják és mennyivel másabb az ékezet nélkülinél? Mert kiejtésben nem vettem észre különbséget.


Bocs, ha értelmetlen a kérdésem, de még nagyon kezdő vagyok.



2015. febr. 18. 18:24
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
a hangsúlyt jelöli
2015. febr. 18. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az ipszilon a vesszővel inkább a belorusz írásban használatos, ha jól tudom.
2015. febr. 18. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
2015. febr. 18. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

De ez nem ugyanaz. A fehéroroszban félkör alakú az ékezet, de az oroszban olyan, mint a magyarban a hosszú ékezet.

És azért se értem még a használatát, mert eddig tényleg csak személynevek esetén láttam ezt, de valamikor ott is lehagyják. Hogy aktuális legyen, például Putyin neve: В л а д и́ м и р В л а д и́ м и р о в и ч П у́ т и н (a GYK miatt csak szóközökkel tudom beírni, hogy ne legyen katyvasz belőle). Nem értem, miért lesz hangsúlyosabb az első i és az u, illetve hogy muszáj-e jelölni és honnan tudom, mikor lesz az.

Szóval ha valaki tud rá bármi szabályt és megosztaná velem, annak nagyon megköszönném, mert én eddig nem találtam.

2015. febr. 18. 23:58
 5/10 A kérdező kommentje:
A másik problémám az o betűvel van. Tudom, hogy a hangsúlytalan a/á lesz, a hangsúlyos meg marad o, de ha nincs jelezve, honnan tudom, melyikre kerül a hangsúly? Vagy ez csak először nehéz és később már ki tudom találni?
2015. febr. 19. 04:17
 6/10 chtt ***** válasza:
100%

Szia!

Ahogy az első írta, a hangsúlyt jelöli, és csak elvétve írják ki. (szótárak, tankönyvek, Wikipédián a név jelölésekor, hogy tudd kiejteni)

[link]

Ha megnézed, a folyamatos szövegben nincsenek jelölve a hangsúlyok, annyira nincsenek, hogy könyvekben, újságokban még a jo betű két pontját sem teszik ki. Az ember egy idő megtanulja, ráérez, hol a hangsúly (mint az angolban:). Nem csak az o/a-ra vonatkozik ez, ilyen a hangsúlytalan je, amit gyakran i-nek hallasz, és még a часы "a"-ját is i-nek ejted, mert hangsúlytalan... de ha hallgatsz orosz szövegeket, tanulod a nyelvet, fel sem tűnik, és jól fogod kiejteni a szavakat.

:)

2015. febr. 19. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
79%
nem értem miért kellett lepontozni
2015. febr. 19. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)


(Én nem pontoztam le senkit.)

2015. febr. 19. 17:52
 9/10 chtt ***** válasza:
100%
Én is zöld kezet adtam, s én sem értem. Talán mert jó választ adtál. Errefelé sajna ez a divat. Jó válaszra mínusz jár, az ég sem érti, miért. Tisztelet a kivételnek, persze, mert akad szerencsére olyan is. :)
2015. febr. 19. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az orosz ékezet általában az értelmező/helyesírási szótárakban használatos a hangsúly jelölésére. Jó példa erre az ablak szó többes száma, a hol a szó eleji ó=ó ókna, ókon szemben a fojtott ás o egyes szám szám: oknó .- Iglói Endre által írt orosz tan- és nyelvkönyvek (tananyagok középfokú nyelvvizsgához ) is ékezetesek, ami lényegesen könnyíti a "bevésést" akárcsak a z átkos idején még beszerezhető : "Russzkij jázik za rubézsom" - lemezzel kiadott folyóirat , külföldiek számára (szöveg és hanganyag egyben.) Ugyanakkor az orosz ige- magyar ige c. két kötetes gyűjtemény is ékezetes példamondatokkal ellátva az orosz igék használatát ,alkalmazását segítendő. (szórend,az ige helye a mondatban, stb..) A cirill írást kerültem mert itt: GYK nem mindig megy át rendesen.Gondolom, ezzel is segíthettem , annak, aki oroszt tanul(na)..Nem elég a szó hangsúlya, az orosz például "ereszkedő hangsúllyal "parancsol, /felszólít; ellentétben a magyarral. az orosz nyelvben a a kérdések sem azonosak a magyar hanghordozással...
2015. márc. 26. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!