Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mostanában miért írják egyre...

Mostanában miért írják egyre többen külön az igekötőt külön az igétől?

Figyelt kérdés
Nem szoktam törődni azzal, ha valakinek nem jó a helyesírása, én sem vagyok tökéletes, de ettől már a falra mászok. Aki helytelenül írja, mikor elolvassa az irományát, nem érzi, hogy valami nem stimmel?

2015. márc. 2. 13:36
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:

"Ikes igék helyes használata


Hogy mondjuk helyesen: eszem vagy eszek, iszom vagy iszok, lakom vagy lakok? Mi a tudományos megítélése az ikes igék visszaszorulásának?

Vannak olyan esetek, amikor a legáltalánosabban használt ikes igék egyes szám első személyben végződhetnek k-ra?

A nyelvművelés ezzel kapcsolatos álláspontja az, hogy igényes, választékos megnyilatkozásokban törekedjünk az ikes igék helyes ragozására. A mai magyar nyelvben ugyanakkor sokszor nehéz eldönteni, hogy egy-egy szó állandó ikes ige (amelyet az ikes igéknek megfelelően kell ragozni) vagy ún. álikes. Az álikesek jellemzője ugyanis, hogy „kijelentő mód, jelen idejének egyes szám 3. személyében fölveszik az -ik ragot, más módban, időben, számban és személyben viszont általában nem: akadozik, bomlik, bújik, egerészik, gyűlik, hazudik, hullik, illik, megjelenik, múlik, telik, tűnik, válik, züllik stb.” (Zimányi Árpád: Nyelvhelyesség. EKF Líceum Kiadó, Eger, 2001, 68.). Épp ezért egy-egy alak helyességét sem lehet minden esetben egyértelműen megmondani.

A valódi ikes igék szabályosan kijelentő mód, jelen idő, egyes szám 1. személyben csak -m toldalékot kaphatnak. A kérdezett példák helyesen tehát: eszem, iszom, lakom."

Bár megoszlanak a vélemények, de a többség szerint a mászik ige álikes.

2015. márc. 3. 11:30
 12/25 chtt ***** válasza:
91%

Köszönöm, kedves Andizsuzsi, most már értem. Mármint azt, hogy mire utalt a kérdező. Mert ezt a nem állandó meg álikes igét nem értem. Vagy én sem figyeltem, vagy az én időmben még nem volt (ma például jelzőből meg határozóból is több van, mint annak idején:), de a kérdésedre válaszolva, igen, mondtam. Gyerekkoromban még "mászom, hazudom" volt az ige alakja, legalábbis én úgy használtam, azóta sokkal lazább vagyok. Azt sem igazán értem, mi alapján ál- meg nem ál- az ige, hisz az pl. esziknek is csak az E/3-as alakja ikes. Vagy változott volna, s most úgy mondják, hogy eszikem, esziked?

A fenyőbe, valaha ötös nyelvtanos voltam, most meg tanácstalan. Kezdjem el újratanulni a magyar nyelvtant?

Bocsi, természetesen nem kekeckedni akarok, meg nem ellened vagy a kérdező ellen beszélek, hisz a hálón találtam rá cikkeket, a Wikin is ott van, csak zavarban vagyok, és sehogy sem értem a logikát. (Azt viszont profin fogom, hogy a változó nyelv és "eszek/iszok" világában, már az eszem/iszom is sokaknak furcsa, tehát pláne az lehet egy hazudom, mászom alak:)))

2015. márc. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:
Egyébként mivel a nyelvtan is egy változó rendszer, általánosságban azt mondhatjuk, mindkét forma helyes. Ám ez egy másik kérdés.
2015. márc. 3. 11:34
 14/25 A kérdező kommentje:

chtt ne emészd magad, én is sokszor elbizonytalanodom, vagy elbizonytalanodok? ;)

Egyébként más is ezt az autocorrekt funkciót említette. Lehet, ennyi a magyarázat, meg a nemtörődömség.

Bántja a szemem. Sokszor már azt várom, mikor jön egy újabb nyelvújítás, ahol majd a vagyok helyett vok lesz, és eltűnik az "ly". :)

2015. márc. 3. 11:42
 15/25 chtt ***** válasza:
100%

"Sokszor már azt várom, mikor jön egy újabb nyelvújítás, ahol majd a vagyok helyett vok lesz, és eltűnik az "ly". :)"


Most még mosolygunk rajta, de nem csodálkoznék, ha valóban megtörténne. (Én talán - és remélhetőleg - már nem érem meg.:)

2015. márc. 3. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Andizsuzsi ***** válasza:
65%
Már a szegedi egyetem "fura ura" (Horger Antal nyelvész) is funkciótlannak minősítette a kétféle ragozást, később Lőrincze is azon a véleményen volt, hogy az ikes ragozás kiszorulását nem lehet, és nem is kell megakadályozni. Így felesleges bármit is újratanulni :) Előbb-utóbb kivásik a nyelvből.
2015. márc. 3. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 chtt ***** válasza:
100%

:)

Ja, csak írmagja marad. (Mert azt talán mégsem mondjuk majd, hogy "nagy eszekiszokot rendeztek:)))

2015. márc. 3. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a csevegést, élmény volt egy kicsit nyelvészkedni. :)
2015. márc. 7. 16:24
 19/25 anonim ***** válasza:

Nem úgy tanultuk,hogy az alanyi és tárgyas ragozás határozza meg,hogy E.1.-ben -m vagy -k?

Az ikességtől függetlenül?

Mondjuk íroM a levelet ,mert itt van tárgya az írásnak;de íroK valamit,mert itt nincs konkrét megjelölt tárgya az írásnak.

2015. márc. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

Lehet,hogy az igekötőt külföldön idegen nyelven élő magyar írja külön,úgy mint az idegen nyelven írják.

Van az is,hogy a ragokat is különírják,pl. elmentem a bolt ba .

2015. márc. 16. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!