Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A latinban honnan ismerem...

A latinban honnan ismerem meg, hogy egy főnév első vagy második declinatióba tartozik?

Figyelt kérdés
most kezdtem a latint és már nem értem..
2015. szept. 24. 20:32
 1/7 anonim ***** válasza:
2015. szept. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

igen,ragozni már tudok. csak felismerni nem.

ha van egy szöveg,benne a főnevek,miből állapítom meg,hogy az most melyikbe tartozik? mármint azt értem,hogy a végződésből..na de van amelyik végződés mindkettő declinatioban van..

2015. szept. 24. 21:01
 3/7 anonim ***** válasza:
Onnan, hogy megjegyzed, amikor megtanulod a szót.
2015. szept. 25. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Előveszed a szótárat, és kikeresed.

Vagy megpróbálod értelmezni a mondatot, hogy vajon melyik számban és esetben van az új főnév, mivel egyezik. Amit tanultál már, azt fel kell ismerned.

2015. szept. 25. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
ja,jó..akkor nem én vagyok hülye,hanem ennek nincs külön szabálya.köszönöm:)
2015. szept. 26. 16:04
 6/7 anonim ***** válasza:

első szótári alakja: -a, -ae (egyes szám/ alany, ill. birtokos eset végződése) pl.: cepa,cepae (hagyma)

másodiké: -us (vagy néha-er) (hímnem)/-um(semleges nem), -i pl: gallus, galli (kakas), anser, anseri (liba), allium, allii (fokhagyma)

2016. okt. 1. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
De ajánlatos minden szónál megtanulni, mert a ragozott alakok végződése egyezhet, a pl./dat., abl. mindegyiknél ugyanaz (-is), és a 2/nemleges nemű Pl/nom., acc. és 1/sing. nom. (ill. normál szövegben abl.) egyezik (-a)
2016. okt. 1. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!