Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan erednek bizonyos...

Honnan erednek bizonyos szavak, amik nem léteznek? Gondolok itt ilyesmikre: otthol, nőlni, idősebb tőle, hagy.

Figyelt kérdés

Szóval látom, hogy írásban, hallom, szóban használják ezeket, és feláll tőlük a szőr a hátamon. Mennyivel nehezebb ezeket a szavakat normálisan használni? Otthon, nőni, idősebb nála. Honnan erednek, hogy így lebutítják és értelmetlenné tesznek szavakat?


A másik: hagy egyek egy szendvicset. Hagy nézzek TV-t. És már mindenhol ezt hallom. TV-ben, rádióban, így kezdek elbizonytalanodni. Nem a hadd lenne a helyes?

Barátom, akivel beszélgettem erről azt mondta, hogy a hagy végül is annak a rövidítése, hogy "hagyd, hogy egyek egy szendvicset", "hagyd, hogy nézzem a TV-t..." Most akkor hogy működik a hadd/hagy?



2015. okt. 11. 11:13
1 2 3
 21/29 BringaManó ***** válasza:

Igen, hát sajnos a barátunkat (meg a kérdezőt) – úgy látom – nem tudnánk meggyőzni róla, hogy minden szempontból meddő (sőt, káros) dolog ezen duzzogni és hisztizni. Remélhetőleg azért az olvasóink nagyobb része meg tud békélni azzal, hogy az ember környezete (beleértve azokat is, akikkel a neten kommunikál), nem pont ugyanolyan módon használja a magyar nyelvet, mint ahogyan ő. (vagy ne kergessek illúziókat?...)


Sőt: nincs két olyan ember, akiknek teljesen egyforma a "normális": biztos, hogy mindenki tudna találni mindenki más beszédében olyan elemeket, amelyeket ő máshogy tanult – mégis megért.

2016. jan. 14. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:

Semmi gondom a tájszavakkal.

Az egyetlen problémám a nyelvrongálás: amikor létező kifejezéseket mosnak össze úgy, hogy emiatt kevésbé lesz kifejező, vagy használnak más jelentésben.

2016. jan. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:

"Nem, hanem így mondja:

"Jani Pétertől nagyobb"... én meg csak nézek.

Aztán persze leesik, de a véleményem megmarad.

Egyszer meg is kérdeztem az illetőtől, hogyan különbözteti meg a kettőt... nagyot nézett, és azóta se válaszolt."


Jani Péternél nagyobb - egyértelmű.

Jani Pétertől nagyobb - előzőnek a tájnyelvi változata.

Jani Péter miatt nagyobb - az, amit kérdeztél.

2016. febr. 4. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
0%

"Jani Pétertől nagyobb - előzőnek a tájnyelvi változata."

Nem.

Ez konkrétan azt jelenti, hogy ő adott neki növekedési hormont. Vagy ő adott neki annyit enni, hogy rendesen meg tudott nőni (szemben a szerencsétlen testvéreivel, akik nem kaptak, így satnyák maradtak).

2016. febr. 4. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 BringaManó ***** válasza:

:-))))


(Őszintén remélem, hogy poénnak szántad... Bár kifejezett jele nincs (pl. szmájli), de azért mégis bátorkodom jóindulatúan ezt feltételezni, mert komolyan mondani ilyet semmi értelme nem volna. – Vagy pedig nem a (magyarok által használt, élő) magyar nyelvről beszélsz, hanem valami művi, "túllogikázott", kőbe vésett szabályrendszerről, amely bizonyára jó valamire, csak az emberek úgy általában nem ilyet használnak kommunikációra egymás között.

És ebben a kifacsart világban konkrétan mit jelent az, hogy "Jani Péternél nagyobb"? Itt nyilvánvalóan valami helytől függő méretváltozásról van szó. 'Amikor Jani elmegy/odalép Péterhez, akkor magasabb (vagy testesebb), mint máskor'?...)

2016. febr. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
53%

Ezerszer fontosabb (mondhatnám: életbevágó) dolgokban sem tudunk megegyezni. Miért pont ebben tudnánk?

De azért okként felsorolnék néhány esetet fontossági sorrend nélkül.

1. Ha egy társadalomban hosszabb ideje rosszul mennek a dolgok, akkor ott előbb utóbb minden silányul. A nyelv is.

2. A helyes írás és helyes beszéd iránti igénye minden embernek más. Ez függ az életkortól, a tudástól, a neveltetéstől, az igényességtől, a körülményektől, és még ezer mástól, még a hangulattól is.

3. Előbbiek miatt minden helyen és minden korban minden ember különböző, ezért minden dologra eltérően reagál. Vannak esetek, amikor néhányan képesek közös álláspontra jutni, mások - akár empátiából - egyet nem értenek, de elfogadják. Megint mások akár kicsinyes önteltségből, vagy butaságból, soha nem fogják elfogadni a tőlük különböző álláspontot.

4. Az egyes embereknek dolgokat eltérő fontosságúnak ítélnek, lesznek, akik megőrülnek az eltérésekért, mások meg azért, hogy mit kell ezzel annyit foglalkozni.

Magam részéről a legsúlyosabb problémának az első esetet tartom, mert a többi zömmel abból következik. Legalábbis hosszú távon. Továbbá - miközben egy hibásnak tartott jelenség ellen érdemes harcolni - valódi és tartós megoldást csak az első probléma kezelése jelenthet.

2016. febr. 4. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

Látod, Bringamanó, te is találtál 2 jelentést a "Péternél nagyobb" kifejezésnek, de amikor használod, mégis pontosan tudod, miről van szó. Aki a "Pétertől nagyobb"-at használja, az ugyanígy tudja.

Kicsit olyan az érvelésed, mint amikor a keresztények azzal érvelnek az "időszámítás előtt" ellen, hogy ebből nem derül ki, melyik időszámításról van szó (mert nyilván ha itt, Magyarországon mondom valakinek, hogy időszámítás előtt, akkor elbizonytalanodik majd, hogy az ókori görögök vagy az ausztrál bennszülött ungabunga törzs időszámításáról beszélek...)

2016. febr. 4. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 BringaManó ***** válasza:
(#23=#27?) Nem egészen értelek: én is azon az oldalon vagyok, akinek semmi baja a tájnyelvinek nevezett alakkal, én is egyértelműnek tartom. (Én is ennek megfelelően válaszoltam a #17-esre, lásd a #18-as válaszomat.)
2016. febr. 4. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
jaj bocs, ne haragudj... ez van, ha telefonálás közben olvasok :D
2016. febr. 5. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!