Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Romániában Szlovákiában...

Romániában Szlovákiában mennyire jellemző a szlovákok és a románok között hogy beszélik a magyar nyelvet?

Figyelt kérdés
Gondolok itt leginkább a Felvidéki és az Erdélyi részre .
2016. márc. 3. 21:24
 1/4 anonim ***** válasza:
Magyar lakta részeken előfordulhat. De ezek többnyire olyan "szlovákok" vagy "románok", akik magyar származásúak, még hallották a családban a magyar nyelvet, de már nem érzik magukat magyarnak. Odatelepült "igazi" szlovákok/románok esetén változó hogy megtanulnak-e magyarul.
2016. márc. 3. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Sok dolgot átvettek a magyarból, de általában csak annyit tudnak ami a megélhetésükhöz kell.

Pl dinnyeárus román néni egy magyar turisták által gyakran használt út mellet ismeri azt a szót h dinnye, meg hogy mennyibe kerül, de elköszönni/üdvözölni csak románul tud.

Egyébként meg a vegyes lakosságú területeken gyakoribb h a magyarok és a románok többé kevésbé beszélik a másik nyelvet.

2016. márc. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 dirtibi ***** válasza:
Ismerek olyan magyar falut Erdélyben, ahol a kisebbségben lakó románság elmagyarosodott. Én is ismerek több olyan románt, aki többé kevésbé megtanult magyarul, vegyes házasság, szomszédok, munkatársak révén.
2016. márc. 6. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Székelyudvarhelyen lakok, azok a románok akik 90-es évek környékén vagy előtt telepedtek ide, teljesen megtanultak magyarul, jellemzően gyermekeiket is már két nyelvűre nevelték, és beintegrálódtak. Ilyen emberből itt szerintem pár 100 van, szóval elég jelentős.


Azok a románok akik mostanság költöznek ide (katonák, rendőrök többnyire), azért jönnek ide mert a Román állam támogatást biztosít, illetve kapnak akár ingyen lakást is (mivel ,,nehéz" környezetbe költöznek, egy szóval az megy mint a kommunizmusban: próbálják elrománosítani a magyarlakta vidékeket), ők elszigetelődve élnek velünk.


Nekem is van olyan ismerősöm akinek az ősei szín románok voltak, de annyira beolvadtak hogy a magyar az anyanyelvük, és szerintem magyarabbak is sokunknál.



Összegezve elég vegyes a kép, de van rá példa. Viszont a fordítottjára is van elég sajnos.

2016. márc. 6. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!