Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Várható hogy az Eszperantó...

Várható hogy az Eszperantó nyelvet megreformlják valamikor?

Figyelt kérdés
Szerintem nagyon jó kezdeményezés ez az Eszperantó, csak a mássalhangzó torlódások miatt szerintem nehézkes a kiejtés, és van benne par felesleges dolog.

2016. márc. 30. 20:52
 1/8 anonim ***** válasza:
85%
Nem valószínű. Annyira elterjedt már az angol, hogy nem is igazán van igény rá.
2016. márc. 30. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem is kellene atvennie az angol szerepét, csak pl milyen jó lenne ha mindenkinek tudna egy középfokon egy megreformált Eszperantó nyelven és nem kene 3-4 nyelvet megtanulni az ervenyesuleshez.
2016. márc. 30. 21:15
 3/8 anonim ***** válasza:
43%

Van egy "Ido" nevu nyelv, ami tulajdonkeppen egy megreformalt eszperanto, de a kutya se hasznalja.


Az eszperanto hasznalata is a 80-as evektol folyamatosan csokken, szerintem hamarosan a volapuk es a hasonlo kezdemenyezesek sorsara jut.


Az angol mar mindenutt eleg az ervenyesuleshez. Ha valahol nem ertik, ott nem erdemes ervenyesulni.

2016. márc. 31. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az eszperantó is folyamatosan fejlődik, mint minden nyelv. Pl. a kalapos ĥ betű gyakorlatilag teljesen kikopott, minden ĥ betűt tartalmazó szóra alkottak azt nem tartalmazó szót, pl. ĥaoso -> kaoso, ĥoro -> koruso, Ĥinujo -> Ĉinio

Az országnevek -ujo végződése is kezd lecserélődni -io végződésre, bár ez egy örök vitatéma.

A mássalhangzó torlódások az eszperantóban közel sem olyan vészesek, mint pl. a lengyelben (Chrząszcz brzmi w trzcinie), vagy a cseh és a szlovák nyelvben (pl. Strč prst skrz krk)

A felesleges dolgok pedig idővel kikopnak a nyelvből.

2016. márc. 31. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

#3: az uccsó mondatod: Ott a pont! 😊


#4: Talán egyszer kifejlődik egy "emberibb" Eszperantó nyelv. Jónak tartom a kezdeményezést, de pl epp most hallgattam meg a youtubon egy Eszperantó szöveget es a hangzása teljesen gépies, nincs benne semmi gordulekenyseg, mint egy élő nyelvben.

2016. márc. 31. 20:05
 6/8 anonim ***** válasza:

Miért, mi a felesleges benne?

A tárgyesetet nem fogják eltörölni. Ha pedig sokan találják nehéznek a kiejtést, akkor bevezetnek ejtéskönnyítő magánhangzókat (svá). Akármilyen bőszen is védi a nyelvet az Akadémia, vagy akármennyire is netuŝebla a Fundamento.

Lásd a ĥ kiejtését, vagy az x-es rendszert.

2016. márc. 31. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

"Úgy szakított, hogy hű követő maradt?" – Nyelv és Tudomány

[link]


"Az eltűnt ido nyomában" – Nyelv és Tudomány

[link]

2016. ápr. 2. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az eszperantó kétségkívül jó kezdeményezés.Megreformálni nehéz volna,több mint egy és egynegyed évszázada használják ebben a formában, ha komolyabb módosítást eszközölnénk benne- mi lenne az eddigi eszperantó nyelvű szövegekkel, műalkotásokkal?Azokat le kellene fordítani az új eszperantóra?Kérdés, milyen, mekkora reformra gondol valaki.

Hogy milyennek kell lennie a tökéletes idegen nyelvnek?Ezen lehet vitázni.

Szerintem az eszperantóból el lehetne hagyni a mellékneveknek és névmásoknak a főnevekkel való kötelező egyeztetését.Be kellene vezetni valamit a hímnem jeleként.Stb., de majd írok privátban.

2017. okt. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!