Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Luxemburgiul szeretnék tanulni...

Luxemburgiul szeretnék tanulni. Kapható ehhez valahol egy nyelvkönyv?

Figyelt kérdés
Eddig sehol nem találtam, a neten is nagyon kevés az infó, hogyan kezdjek hozzá?
2016. ápr. 12. 13:28
 1/6 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem kérj segítséget magától, Luxemburgtól.

Magyarországi diplomácia testülettől, luxemburgi kultúrlás minisztériumtól, nemzeti könyvtártól stb.


Ez egy mesterségesen kialakított, nagyon fiatal nyelv, amelyet alig néhány százezren használnak. Magyar-luxemburgi könyv biztosan nincs.


Ezt találtam:

[link]

2016. ápr. 12. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%

"Ez egy mesterségesen kialakított, nagyon fiatal nyelv"


Ez totális tévedés, ez egy egyszerű felnémet dialektus, amit a helybéliek - folyamatos változások mellett - ezer évek óta beszélnek.


Az, hogy a 19. században ezt a dialektust "sztenderdizálták", az nem jelenti azt, hogy a nyelv is akkori eredetű volna. A magyar nyelvet is a 19. században sztenderdizálták.

2016. ápr. 12. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
35%
Kedves Sün! Akkor az eszperantó is ősi nyelv, amit sokan beszélnek?
2016. ápr. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
61%

Kedves 79%!


Kutya se beszélt az eszperantóról, fárassz mást a demagógiával.


Tartok tőle, hogy a te témához fűződő ismereteid 100%-ban a magyar Wikipédián olvasható "A külön luxemburgi nyelv kialakítására tett kísérletek a 19. század közepére mennek vissza" mondaton alapulnak. Maradjunk abban, hogy ez egy baromság, amit egy hozzád hasonlóan tájékozott versenyző fordított félre a holland Wikipédia "Sinds het midden van de 19e eeuw zijn er verschillende voorstellen gedaan om de spelling van het Luxemburgs te standaardiseren" mondatának alapján, amiből a fordítás közben csak a "spelling" szót felejtette el befoglalni a magyar mondatba.


Az eredeti viszont, mint látható, azt mondja, nem a nyelvet, hanem a nyelv HELYESÍRÁSÁT alakították ki a 19. század közepén. Apró különbség, de lényeges. A nyelv maga időtlen idők óta létezik mint a felnémet nyelv egyik nyelvjárása.


Ha van még bármilyen téma, amiben szeretnél a Wikipédián összehordott baromságoktól elszakadva tisztán látni, a továbbiakban is szívesen segítek neked.


Sün

2016. ápr. 12. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Szerintem tanulj meg németül, ha nem tudsz. Én beszélek németül és valamennyire értem a luxemburgi szöveget. Élőben nem tudom, még nem találkoztam. Androidra van a Memrise app. Ott van luxemburgi kurzus is. Angol kell hozzá.
2016. ápr. 13. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Leonhardt válasza:

A luxemburgi nyelv egy eléggé régi nyelv.

Én például erdélyi szász vagyok, és mi is ezt a nyelvet beszéljük. (több eltérő dialekt van) (siebenburgische sachsische sprache) írni pedig a hoch deutschot tanultuk.

2020. máj. 16. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!