Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ti örülnétek neki, ha örökre...

Ti örülnétek neki, ha örökre megszűnne a magázódás a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Nem lenne többé "csókolom", meg tetszikelés.

Szerintem sokkal egyszerűbb lenne az élet.



2016. szept. 9. 19:54
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
71%

Nem.

Nem az a jó, ha minél egyszerűbb, hanem, ha minél sokszínűbb.

Szerintem nagyon romantikus, amikor először megismersz valakit és magázódtok.

2016. szept. 9. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

"Szerintem nagyon romantikus, amikor először megismersz valakit és magázódtok."


Már ha valaki az idősebbekre bukik.

2016. szept. 9. 20:13
 3/20 anonim válasza:
70%

Természetesen egyszerűbb lenne:)

Meg megszabadulnál attól a kellemetlen helyzettől,mikor nemtudod,mit is kéne köszönnöd.:D

2016. szept. 9. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
64%
Igen.
2016. szept. 9. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
68%
Nem örülnék. Mitől lenne az jobb ha minél egyszerűbb a nyelv? Csak egyre nehezebb lenne pontosan kifejezni magunkat, ha eltűnnének az ilyen kis finomságok a nyelvből, amik különbséget jelentenek két hasonló mondat között.
2016. szept. 9. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
63%
2: Mivel nem tini vagyok, hanem felnőtt, nem az idősebbekre bukom, hanem a saját korosztályomra és nem szokás felnőttek között csak úgy rögtön letegezni valakit.
2016. szept. 9. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
66%
Nem tudom, kinek okoz ez örömöt, de jó magamnak mások az örömömet jelentő pillanatokat.
2016. szept. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
69%

A magázódás közel sem merül ki a "csókolom" meg "tetszikezésben", sőt!

Ez csak egy elfajzott, németes, főként a fiatalok és a gyerekek által használt része a magyar nyelv sokszínűségének.

Ha nem tudod, hogy szólíts meg valakit (pl. egy idősebb személyt vagy egy nőt), legjobb, ha magázod.

Tiszteletadásnak fogja venni, és ha tegeződni akar veled, úgyis jelezni fogja.

2016. szept. 9. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
52%

Megmondom őszintén, nem bánnám. Egyrészt borzasztó "idegenkedő", távolságtartó hatása van, másrészt rengeteg kellemetlen szituációra ad alapot (lásd Karinthy-novella).


Maga az általános tegeződés nem gondolom, hogy redukálná a nyelvet, és tiszteletteljes hangnemben úgy is lehet beszélgetni valakivel, hogy tegezed, mert nem ezen múlik.

2016. szept. 9. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
34%

A magázás a tiszteletadás jele. A tegezünk mindenkit szokást az oroszoktól vettük át, és a rendszerváltás után lett általános.

A háború előtt csak a családtagokat, közeli rokonokat tegezték. Ha egy felnőtt tegeződni akart valakivel, megitták a pertut egymással. De a nők nagyon megválogatták, hogy kivel tegeződnek. Sőt! Ha egy férfinek sok pertu barátja volt, azt nem tekintették komoly embernek. Dev pl. amikor én férjhez mentem, apám barátja, aki gyerekkorom óta ismert, nem tegezett többé, hanem magázott, mert férjes asszonyt nem tegezhetett le "csakúgy" egy férfi.

Akkor még az emberek jobban tisztelték és becsülték az embertársaikat.

2016. szept. 9. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!