Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyar nyelvben hol és mikor...

Magyar nyelvben hol és mikor fordul elő nazális n hang?

Figyelt kérdés
Tehát mint a franciában a croissant szóban: "croaszong"

2016. okt. 14. 04:46
 1/7 chtt ***** válasza:
55%
a szótárak a "hang, kong" szavakat szokták példának hozni a nazális "n" kiejtésére, nem tudom, ez segít-e
2016. okt. 14. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem igazán értem a kérdést. A magyar n betű alapból egy nazális hangot, az aleveoláris nazálist jelöli.
2016. okt. 14. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
jah értem, és akkor azt a francia hangot a croissant szóban hogy hívják? Orrhang?
2016. okt. 15. 00:25
 4/7 anonim ***** válasza:
42%
Akkor te a nazális magánhangzóra gondolsz.
2016. okt. 15. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Esetleg a veláris nazálisra, mert ahogy nézegettem wikin, az is van a franciában. A fent említett szó kiejtése elméletileg 'kʁwasɑ̃',tehát itt az a nazális. Viszont a wikipédia alapján, ez az a nem a magyar a, mert bár a képzési helye ugyanaz, ez ajakkerekítés nélkül ejtendő, nazálisan. Tehát ez így nem nagyon fordul elő a magyarban, maximum valami fura dialektusban.
2016. okt. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
értem, arra gondoltam, hogy pl vidéken egyes helyeken nem azt mondják, hogy "karácsonykor" hanem "karácsonkor" és ott az "nk" között vélek fölfedezni egy ilyen nazális hangzót.
2016. okt. 15. 21:35
 7/7 anonim ***** válasza:
96%

Az n, m, ny hangok mindig nazálisak. A nazális szó azt jelenti, hogy a levegő (csak) az orrüregen át távozik. Az m a bilabiális nazális (az akadályt a szájüregben a két ajak összeérintésével képezzük), az n dentális vagy alveoláris nazális (az akadályt a nyelv hegye képezi a felső fogaknál), az ny pedig palatális nazális (az akadályt a nyelv elülső része és a kemény szájpadlás képezi).


A francia croissant szó végén nazalizált magánhangzó áll, vagyis olyan hang, amelynek a képzése során az orron át és a szájon át is távozik a levegő (tehát nincs a szájüregben akadály).


Az olyan magyar szavakban, amelyekben az n hang (régies, ma már tájszólásnak számító beszédben az ny hang is) hasonul az őt követő k vagy g hanghoz ("bank", "ing", egyes beszélőknél "karácsonykor"), a képzés helye megváltozik, és veláris lesz, mint a k/g hangok. A veláris hangoknál a nyelv hátsó része a lágy szájpadláshoz érve képez akadályt. Tehát itt nem nazalizált magánhangzót találunk, mint a franciában, hanem veláris nazálist, ami a magyarban önállóan nem fordul elő (nem önálló fonéma), csak mint az n (ny) hang változata.


Ugyanakkor az is előfordulhat a magyarban, hogy az n hang kiesik, viszont az előtte álló magánhangzó megnyúlik és nazalizált lesz, mint a francia nazalizált magánhangzók. Ezt ugyanúgy egyfajta n-ként érzékeljük, mint a veláris nazálist, mert ez is csak a magyar n egyik megvalósulása. Ez a változat akkor fordul elő, amikor az n fonémát sz, z, s, zs, vagy h követi. Pl. a "vánszorog", "kínzó", "vénség", "Anjou", "tonhal" szavakban az á, í, é, a, o magánhangzók a hétköznapi beszédben nazalizáltak, és utánuk nem következik önálló n hang. Esetleg ilyen lehet még a "kincs" szó magánhangzója is, legalábbis én ezt érzem a saját beszédemben.

Azt is meg kell azonban jegyezni, hogy valamilyen mértékű nazalizáció bármikor előfordulhat, amikor egy magánhangzót nazális mássalhangzó követ. Ezt én különösen akkor érzem, amikor az n után egy zárhang vagy zár-rés hang következik (az eddigi összes példa ilyen volt, a te példáid is).

2016. okt. 15. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!