Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Sokan nem mondanak névelőt a...

Sokan nem mondanak névelőt a nevek előtt, miért van ez?

Figyelt kérdés
Az eggyik vidéki ismerősünk nem tesz névelőt az emberek elé pl. "Petike leült a székre" ahelyett, hogy "A Petike leült a székre", nagyon furcsa volt hallani, hogy így beszél, miért van ez így?

2016. nov. 2. 23:40
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
51%
Nem vagyok videki, vilag eletemben varosban laktam, jartam egyetemre is, (nem fejeztem be) de neha en is nevelo nelkul mondom. Semmi baj vele. Csak siman szokas.
2016. nov. 2. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

A magyar irodalmi nyelvben személynevek elé NEM teszünk névelőt, csak speciális esetben. Egyes tájszólásoknál ez elfogadott, de pont az irodalmi nyelvben nem.


Tehát alaphelyzetben a helyes forma: "Petike leült." Ha azt kérdezi valaki, hogy "Ki ült le, Pistike, vagy Petike?" arra lehet válaszolni, hogy "a Petike".


De ezt alsó tagozatban tanítják nyelvtanból. :)

2016. nov. 2. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
92%
Az a normális,ha nem teszünk elé névelőt.Mikor a suliban magyaróra van,mégis hány szövegben van úgy,hogy "A Peti elment az erdőbe az egyik barátjával,a Jancsival.Sehol.Pesti szokás.
2016. nov. 2. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Névelő nélkül a normális, engem a szerencsére a környezetemben extrém ritka névelős verzió zavar kissé, nagyon szokatlan és fura, így elvesz az energiáimból, amiket szövegértésre használnék... S valahogy kicsit tiszteletlen hatásúnak is tűnik is névelőzni... Nem köznév, hogy névelő kelljen, hanem az ember neve, ami önmagában használandó.
2016. nov. 3. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

3. Bocsánat, hogy Pesti vagyok (érdi) és nálam mindenki így beszél, de lehetne benned egy kevés emberi tisztelet a másik felé.

A többieknek köszönöm a választ.

2016. nov. 3. 00:53
 6/20 TR75 ***** válasza:
72%

Ma már nem tekintik egyértelműen igénytelennek a névelőt a nevek előtt.

[link]


[link]

2016. nov. 3. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
84%

Erd sohasem volt Pest es most sem az. Kerdezo, erdi vagy, sosem leszel Pesti, de pesti sem.

#3-asnak igaza van, kar volt okoskodnod.

A kerdesre a valasz: nem kell nevelo, sot, helytelen es illemtelen.

2016. nov. 3. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 TR75 ***** válasza:
35%

Magyar órán általában nem mai szövegekről folyik a diskurzus. A nyelv változik, akár tetszik, akár nem, szavak jönnek és mennek, szabályok jönnek és mennek, még a stílusok is változnak. Ma már a névelő a név előtt bizalmas beszélgetésben nem számít nagy vétségnek (az én véleményem, hogy egyáltalán nem is hiba), persze, emelkedett(ebb) hangnemben, mondjuk egy ünnepi beszéd, vagy állásinterjú, vagy akár egy irodalmi mű - ami azért a közbeszédben elhangzó mondatoktól jelentősen eltér -, akkor más (bár pont ez utóbbi, ha az élő nyelvet követni szándékozik, akkor simán odarakhatja). Szóval amikor nem a Pali és a Töhötöm beszélgetnek az utcán összefutván, hanem Pityi Pál és Tehetem Töhötöm telefonon egy hivatalos ügy kapcsán, akkor valóban, még ma sem tesszük ki a névelőt, vagy ha mégis, az furcsának hat(hat).

Az, hogy "pesti szokás", véleményem szerint nem igaz, mifelénk is simán kirakják a névelőt, én is kirakom, nekem ezzel nincs gondom. Viszont ha hivatalos(abb) közegben vagyok, lehagyom a névelőt.

2016. nov. 3. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Andizsuzsi ***** válasza:
33%

"Mikor a suliban magyaróra van,mégis hány szövegben van úgy,hogy "A Peti elment az erdőbe az egyik barátjával,a Jancsival."


Többen, mint gondolnád.

A személy nevek előtt a keleti nyelvjárásban élők nem használnak határozott névelőt, a Tiszától nyugatra gyakorlatilag a beszélt nyelvben igen. (És bár a tanító néni a fogalmazásban valóban áthúzza, a beszélt nyelvben nem javítja, sőt maga is használja).


Az pedig, hogy tulajdonnevek előtt mikor használjuk és mikor nem, teljesen esetleges és minden logikát nélkülöz. Csak mert úgy alakult.

2016. nov. 3. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Andizsuzsi ***** válasza:
84%

Kérdező!

Az "eggyikkel" sokkal több probléma van, mint "a Pistivel".

2016. nov. 3. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!