Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tudnátok segíteni a balti...

Tudnátok segíteni a balti nyelvekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Leginkább a litván érdekelne, mert tudtommal ez áll legközelebb az eredeti indo-európai nyelvhez, illetve mert a történelmük iszonyatosan tetszik. Illetve még egy jó néhány másik ok, amit itt most nem sorolok fel. :)


Mit érdemes tudni a többi balti nyelvről? Mennyire értik egymást? Egyelőre csak a litvánoknak néztem utána jobban, így jelenleg elfogult vagyok velük kapcsolatban, de elképzelhető hogy később egy másik balti nyelv jobban felkelti az érdeklődésem.


Van esetleg itt valaki, aki tanul(t) litvánul, vagy valamilyen más balti nyelven? Tudnátok ajánlani kezdő nyelvkönyvet?



2017. márc. 4. 06:41
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Finnül és észtül tanultam egy kicsit. Csak azért mondom, mert beírtad a kulcsszavak közé ezeket az országokat is. Egyébként ezek nem balti nyelvek, sőt egyáltalán nem is indoeurópai nyelvek. Az uráli nyelvcsaládba tartoznak (ahogy a magyar is). A finnek és az észtek valamennyire megértik egymást, illetve az észtek jobban megértik a finneket, mint fordítva. Ez az anyanyelvűeknek nem olyan kényelmes, a nyelvtanulónak viszont azért jó, mert a nyelvtan sokban hasonlít.
2017. márc. 5. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem tanultam, nem beszélem, de jártam ott és voltak lett/észt kollégáim svéd kamionos cégnél.


Valóban, ők a legrégibb indoeurópai nyelvnek tartják ezeket, hol olyan szlávos, máskor németes szavakat vél az ember kihallani belőle.


Nem nagyon érti egymás a lett - litván, van egy minimális átfedés, de nem értik egymást úgy, ahogy mi azt hinnénk, nem olyan mint pl. a cseh - szlovák, szerb - horvát.


Kicsit sziszegősebb, több az SZ a litvánban, egyszer erről kérdeztem őket, lett kollégák mondták ezt a viccet:


Náluk a kutya nem úgy ugat, nem úgy utánozzák az ugatást, mint nálunk, hogy "vau - vau", hanem azt mondja a kutya: "gav - gav".


És egy litván kutya? Gavasz - gavasz.


Az észt már más tészta, az teljesen más, az a finnel rokon és ott nagyobb is az átjárás a két nyelv között.


A közvetítő nyelv a három balti államban még ma is az orosz, a külfölditől is ezt kérdik, ha közös nyelvet keresnek, de természetesen ma már az angol kezd ott is előtérbe kerülni.

2017. márc. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Pontosítok az első válaszomhoz:

Az észt és a finn is nevezhető balti nyelvnek, mert az alcsoport neve ott is tartalmazza a balti szót ("balti finn nyelvek"), csak ez az uráli fán belül van, tehát egészen másról van szó.

2017. márc. 5. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Leifur válasza:

Szia!

Én észtül és lettül tanultam.

Az észt finnugor nyelv. Így alapvetően másmilyen, mint a lett és a litván, bár mind szókincsben, mind a nyelvtanban vannak kölcsönzések a lettből és viszont.


Az előttem szólók leírták a kölcsönös érthetőségről elmondhatóakat.

Daina Nitina: Lett nyelvkönyv, amit tudok ajánlani a letthez. Én személy szerint magyar ember számára a lettet tartom az egyik legkönnyebben tanulható nyelvnek. Az esetrendszere kissé finnugoros logikájú, így magyar embernek befogadható, és nem olyan bonyolult, mint pl a szláv nyelveké. A szóhangsúly az első szótagon van, akárcsak a magyarban és a hangkészlete sem tartokat nagy meglepetéseket. Ejtenek gy-t, ty-t, cs-t, dz-t, stb.


Azt érdemes figyelembe venni nyelvtanulás során, hogy hosszú távon nem túl használható nyelv sajnos egyik balti köztársaság nyelve sem, kivéve, ha oda kívánsz költözni természetesen, vagy nagyon elkötelezett vagy a nyelvvel való munkát illetően.


A lett társalgási zsebkönyv is nagyon hasznos egyébként, de ezt már nagyon nehéz beszerezni.

2017. márc. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Észtül kezdtem tanulni nemrég, mert augusztusban repülök, a középiskola alatt felszedett finntudásom sokat segít. Netről angol és orosz nyelven is van totálingyenes tanfolyam, leírás alapján A2-ig elvisznek.
2017. márc. 15. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!