Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Otthoni nyelvtanulás? Lehetséges?

Otthoni nyelvtanulás? Lehetséges?

Figyelt kérdés
Koreaiul akarok megtanulni, de nem igazán van lehetőségem nyelvtanfolyamra/magántanárhoz járni. Magamtól, internetes honlapokkal/könyvekkel milyen hatékonysággal lehet nyelvet tanulni? Meddig tudok eljutni tanár nélkül, ha a nulláról kezdem?

2017. márc. 26. 17:44
 1/8 anonim válasza:
Szerintem egy alap(vagy közép)fokig megbirod egymagad is, csak elszántság kell, meg kitartás. Hajrá!
2017. márc. 26. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
játsszál számítógépen játékokat azon a nyelven, amit tanulni akarsz, nézz filmeket, olvass, stb. mint a kolléga mondta, elszántság és szánj rá időt, menni fog.
2017. márc. 26. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Vree ***** válasza:

Elég jó magyar nyelvű koreai nyelvtanulós blogok vannak.


Miért pont ezt a nyelvet választottad?


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__nyelv..

2017. márc. 27. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon érdekelnek a keleti kultúrák, főleg a koreai és a japán. Mindkét nyelvnek nagyon szép a hangzása, de koreaiul gyakrabban nézek dolgokat, ezért végül ezt választottam (Mondjuk japánul is szívesen megtanulnék majd a későbbiekben, vagy esetleg kínaiul is.). Szeretem a kihívásokat, és az ilyen különlegesebb, egzotikusabb nyelveket, úgyhogy a motiváció is megvan. Olyan középfokig azért szeretnék eljutni, ha nagyon muszáj, majd keresek tanárt, de olyan helyen lakom, ahol nincs annyi lehetőség ilyen téren, ezért akarom elkezdeni egyedül. (Emellett arra is kíváncsi vagyok, hogy mennyire vagyok képes magamtól, tanár nélkül.)
2017. márc. 27. 15:22
 5/8 A kérdező kommentje:
Egyébként írtátok a zenehallgatást/filmnézést/olvasást. Ha nulláról indulok (a hangulon kívül, az már megy), akkor előbb tanuljak meg egy alap nyelvtant/szókincset, igaz? Most gyerekdalokkal próbálkozom, egész hasznosak. :D
2017. márc. 27. 15:48
 6/8 anonim ***** válasza:
90%

Rám az jellemző, hogy nem erőltetem, ha nem sürgős. Engem a japán nyelv érdekel. Igaz, nem is nagyon haladok benne, de más téren is megfigyeltem: ha nem erőltetett, nem magolós, hanem élményteli és laza az ALAPOZÁS, akkor az bár relatíve sokáig tarthat ("minden kezdet nehéz"), mégis, arra később könnyebben lehet építkezni.


Én animéket nézek rendszeresen, közben a távol-keletiek, különösen a japánok társadalmi szokásairól, elveiről, általános gondolkodásmódjáról olvasok hiteles forrásokból, mert úgy vélem, bármely nyelvhez talán a legalapvetőbb dolgok egyike valamilyen szinten megérteni a gondolkodásmódjukat ahhoz, hogy el tudja kezdeni tanulni a nyelvüket az ember.


Ugyanis akkor fogja jól érteni a nyelvet az ember, ha kellően érti az adott nyelv beszélőinek gondolkodásmódját. Tehát amikor beszéled az adott nyelvet, egyre inkább azon a nyelven kell gondolkodnod is, az fog gördülékeny és hatékony haladást és kellő értést magával vonni.


Eleinte az alapozás eleinte nem hoz látványos eredmény, de később meghálálja magát.


Konkrétumok (bár még mindig abszolút kezdő vagyok, a hónapok során, mert nem tanulom intenzíven a japánt) :


A japánok gondolkodásmódjának, kultúrájának , társadalmi rendszerének abszolút alapjait megismertem, innentől a többi ilyen olvasmányom csak ráadás, most már inkább arra koncentrálok, hogy animéket nézek továbbra is (felnőtt animéket többségében, bár a gyerek animék -kodomo- kezdőként többet segít a nyelvtanulásban),

eközben ha már spontn nagyon kívncsi vagyok a nyelvtani háttére, hogy miért így ,vagy úgy fejezik ki magukat, csak akkor lapozok fel japán nyelvtankönyveket, és cska amíg kedvem van hozzá.


Fontos nem erőltetni, és fontos továbbá nagyban hasonlóan eljárni ahhoz, ahogyan a csecsemő sajátítja el az anyanyevét.


Bár vannak kivételek: az adott nyelv írásrendszerének megismerése is az első lépések között van. De ezen túl elsősorban olvasni elég tudni a legalapvetőbb szinten (a japán esetén sajnos pont ez a legnehezebb a világ nyelvei közül, de addig is a latin átírás, és a szótagírás rendszerükre átírás segít),

valamint főleg a beszédértés és a beszéd, amit hangsúlyosnak javaslok eleinte főleg.


Az olvasást azért tartom mégis fontosnak eleinte is, mert sokat segít a kiejtés megértésében, pl filmek alatt, vagy a mai technikai világban a szövegfelolvasó szoftverek, akár pl az online google fordító.


A koreai pont ebből szerencsés, mert a világ talán legegyszerűbb írásrendszere a hangul / csoszongul. A nehézsége szinte csak abból áll, hogy egy különösen nehéz hangzórendszerhez kell társítani, mármint a koreai nyelv hangzóinak java része a világon egyedülálló, ahogy megtapasztaltad te is.

2017. márc. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ! Azt hiszem, esetemben az alapozás megvan, elég sokat olvastam Koreáról (nyáron megyek is, igaz, csak egy hétre). Nem mondanám magam Korea-szakértőnek, de azt hiszem viszonylag sok mindent tudok. Különösebben erőltetni időm sem lenne, igaz, szeretnék annyit ráfordítani, amennyit csak tudok. Az írás már megy, és kis túlzással mindent koreaiul nézek (koreai sorozatok, koreai zene, koreai műsorok). Ha kicsit fejlődik a szókincsem/megtanulok valamennyi nyelvtant, szeretnék majd rövidebb meséket/manhwákat olvasni. Eddig nagyjából ennyi a terv, a nyelvtan és a szókincs folyamatos bővítése. (Nálam egyébként tapasztalatból az válik be, ha azonnal a közepébe csapok, legalábbis az angolnál ez volt. Nulla tudással bekerültem olyanok közé, akik már négy-öt éve tanulták a nyelvet, és két és fél év alatt eljutottam a középfokig, nagyrészt őket is leelőzve.)
2017. márc. 28. 21:12
 8/8 anonim ***** válasza:
Ismét én vagyok, így van, nem feltétlenül muszáj módszeresen, agyontervezve haladni, de alapozni fontos tehát. Én a japánnal vagyok hasonlóan, nem nagyon válogatok nehéz ill könnyű szöveg között, de nyilván nem keresem a kifejezetten bonyolultakat én se.
2017. márc. 29. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!