Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helyes e az, hogyha azt...

Helyes e az, hogyha azt mondom, hogy: "ők miattuk"?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 24. 23:36
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
48%

Miért nem helyes? kérdező!

Te azt gondolod, az ők itt ugyanaz, mint az "ők olvas" (rosszul leírt) változatban. Nem. Az ők olvas esetén az "ők" névmás. És egyben alany, ahol az alany és állítmány hangolandó. Ők (többesszámban) olvasnak (többesszámban).

Viszont a miattuk (történik valami) esetén az ők mutatószó. "Ő" miattuk és nem "más" miatt. És a magyar nyelv szépsége, hogy mivel a miattuk már többes szám, ezért erre az egysége az "ő" szóval mutatunk rá. És ez más, mintha azt mondanád, ők azok.

A magyar nyelv egy különlegessége, hogy igen finom árnyalatokat képes megkülönböztetni. Aki nem ismeri fel ezen árnyalatkülönbségeket, az persze nem is kívánja megkülönböztetni, ekkor lesz számára mindegy, miképpen hangzik.

2017. ápr. 25. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Vree ***** válasza:

A kérdés jó, szerintem erre csak nyelvész tud válaszolni, és valószínűleg aztt fogja mondani, hogy többféle változat létezik, de az egyik gyakoribb.


miattam

miattad

miatta

miattunk

miattatok

miattuk


énmiattam

temiattad

őmiatta

(mi)miattunk <- ritka

timiattatok

őmiattuk


én miattam

te miattad

ő miatta

mi miattunk

ti miattatok

ő miattuk /ők miattuk?


Szerintem mindegyik fenti opció létező a beszélt nyelvben. A bevett szokás dönti el.


lásd még:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__14415..

2017. ápr. 25. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Azért nem úgy mondjuk, hogy ők miattuk, mert ez így konkrétan nyelvtörő. Ő miattuk a helyesebb forma, de ezt is csak nyomatékosító szándékkal használjuk: Kik miatt nem tudtál jönni? Ő miattuk. Persze, nyelvtailag az ők passzolna oda, vagy leginkább semmi, csak szimplán miattuk, de nem minden jelenségre van ésszerű magyarázat a nyelvekben, sőt, a legtöbb jelenség nem ésszerű. Ettől még ez nem helytelen.

Üdv; egy nyelvi szakos hallgató

2017. ápr. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Nem Vree, a nyelv és általában szakmai kérdések nem "szerintem" kategória. Bár kétségtelen, a legtöbben ennyire képesek.

És hogy miért vagyok ennyire szigorú? Meguntam a hülyeség tobzódását.

2017. ápr. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!