Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan ejted az András kereszt...

Hogyan ejted az András keresztnevet?

Figyelt kérdés

A mássalhangzó torlódások miatt érdekel. Sokan nem is tudatosak rá, hogy elnyelik kiejtéskor vagy az N, vagy a D hangot. De akad, aki mind a három, egymást követő msslh-t kiejti.


Te hova tartozol? Kérlek, figyeld meg, ahogy ejted!


Elég rövidítve válaszolnotok - köszi! :)


NDR = "andrás"

NR = "anrás"

DR = "adrás"


Tehát a várt válaszok szintaktikája:


- kiejtés

- falun/városban nőttél fel

- megye, ahol felnőttél

- (nagyjából) életkor


PÉLDA:


NR

falu

vas

20-30



2017. máj. 27. 18:16
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
Ez még egyáltalán nem durva. A német nyelv az durva ebből a szempontból.
2017. máj. 29. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
Mar hogyne lenne massalhangzotorlodas a kulfoldi nyelvekben? Nezd csak meg barmelyik szlavot (ajanlom foleg a szlovakot, csehet) vagy a nemetet. Asszem, kette is allna a fuled az o mindennapokban is hasznalt, megis kilometeres hosszusagu es mar-mar a kimondhatatlansag hatarait surolo szavaiktol. Egyebkent a magyarban is itt van a klasszikus megszentsegtelenithetetlensegeskedeseitekert (bocs, nem biztos, hogy jol irtam xd), na a nemetben egy ilyesfele szo egyaltalan nem ritkasag.
2017. máj. 29. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:

Előző, félreértesz pár dolgot a soraimból. Én nem a hosszú szavakról beszéltem. A legtöbb külföldi nyelvben meg amúgy összetett szavak a hosszú szavak. Míg a magyarban, igen, sokszor egyetlen szótőhöz számos toldalék kapcsolásával különösen hosszú szavak érhetőek el.


De én a mássalhangzó torlódásról beszéltem. És említettem a lengyelt! A többi szláv nyelvet nem találom különösebben ilyenek, csak annyira, mint a magyart, tehát általában három mássalhangzó együtt. Más kérdés, h az R az mikor magánhangóként, mikor mássalhangzóként funkciónál több szláv nyelvben pl szlovák, cseh, szerb, horvát:

SMRT, ejtve kb (magyarosan) "szmürt", ez közel se olyan nehezen ejthető, mint amikor 3 mássalh. áll egymás mellett! Legfeljebb szokatlan nekünk , magyaroknak, hogy egyes szláv nyelvekben az R magánhangzóként is viselkedhet.


A lengyelt kiemeltem, hogy ott vannak durván mássalh torlódások. De a több i szláv nyelv, meg a német nem durvább ilyen szempontból, mint a magyar.


Viszont sok nyelvben ésszerűen elharapják ilyenkor az egyik mássalhangzót. Hogy ebben mi a több itteni hozzászólónak, nem értem...


Magyarul is kényelmesebb dolog a hármas mássalh toródásban az egyiket elharapni. Ez nem kiejtési hiba, ha az elnyelhető mássalh-t nyeljük el.


Érdekes módon szlengben meg annyira torzítják a kiejtést, hogy csak na, bezzeg avval sokaknak semmi gondja nincs.... fura...


Azt se értem, hogy amikor csak kettő mássalh van együtt, miért nem tudja sok magyar kiejteni minden esetben? Az aNDRás kiejtése nekik nem probléma, hogy pl az hogy "gúgL", az már igen, és ezért "magyarítani kénytelenek" "gugli"-ra, tehát nem bírják befejezni az adott szót két mássalhangzóval??


Én csak viccből szoktam mondani olyanformán olykor, hogy "gugli", de sokan komolyan arra hivatkoznak, hogy számukra kiejthetetlen a "gúgl" változat...

2017. máj. 31. 20:39
 24/34 A kérdező kommentje:

Egyébként kíváncsi volnék arra is, ki hogyan ejti azt, hogy "kapd be". ;) Nem azért, nehogy félreértés essék! :D Csakis a kiejthetőségére nézve. :)

PDB?

2017. jún. 2. 21:06
 25/34 anonim ***** válasza:

Én hadarva, nem hadarva is kiejtem rendesen, hogy András.

És az adataim:

20 éves - Pécs


Ami a "látja" szót illeti, ott követem az összeolvadást, tehát "láttya"-nak ejtem, de nem olyan "ty"-vel, mint mondjuk a "hattyú"-ban. Tehát nem "rendes" ty-vel mondom, hanem kicsit "lágyabban".


Ami pedig a "kapd be"-t illeti, ott elharapom, úgyhogy olyasmi lesz belőle, hogy: "kabbe" .

2017. jún. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:

A "kapd be" az azert lesz "kabd be", mert a p-hang kiejtesben zongesse valik, pl.a nepdalnal is igy van.

Kerdezo, nem artana atismetelned kicsit a magyar nyelvtant, azon belul foleg a massalhangzotorvenyeket.

2017. jún. 2. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:

Előző, nem kioktatást kértem, hanem hogy hogyan ejted. Tisztában vagyok a magyar hasonulásokkal. Ezért kérdeztem. Ennyi erővel az András se feltétlen ejtendő NDR-rel, annak ellenére, hogy ott nem hasonulás az oka, hanem mássalhangzó torlódás.


Látod, volt válaszoló itt korábban, aki láTJA-kánt ejti a "látja" szót, ami magyartalan ejtés.


Lapozz vissza, és meglátod.

Ennyi agyament válasz után ne csodáld, hogy a "kapd be" kiejtésérőlé is készítek (egy kisebb) felmérést, mert ezek után nem csodálkoznék, ha abban kiejtik egyesek a PDB-t...

2017. jún. 3. 16:20
 28/34 A kérdező kommentje:
* -ként (elírtam)
2017. jún. 3. 16:21
 29/34 anonim ***** válasza:
82%

Azert kaptal "kioktatast", mert nem birod elfogadni, hogy nincs igazad. Erdekes modon egy darab olyan valasz nem erkezett, hogy valaki az Andrast mashogy ejtene, te megis itt erolkodsz, hogy biztos azert, mert rosszul halljak vagy nem merik(?) maguknak bevallani a valoszinuleg csak szerinted letezo hibas kiejtest. Eleve, szerinted mitol kellene felniuk egy anonim oldalon?

Es persze ezek utan meg a mi valaszaink agyamentek...

2017. jún. 3. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
76%

#29, sokunk álláspontját fogalmaztad meg, köszönjük!

A kérdezőnek pedig: kapd (vagy kabd) be te...

2017. jún. 4. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!