Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan ejted az András kereszt...

Hogyan ejted az András keresztnevet?

Figyelt kérdés

A mássalhangzó torlódások miatt érdekel. Sokan nem is tudatosak rá, hogy elnyelik kiejtéskor vagy az N, vagy a D hangot. De akad, aki mind a három, egymást követő msslh-t kiejti.


Te hova tartozol? Kérlek, figyeld meg, ahogy ejted!


Elég rövidítve válaszolnotok - köszi! :)


NDR = "andrás"

NR = "anrás"

DR = "adrás"


Tehát a várt válaszok szintaktikája:


- kiejtés

- falun/városban nőttél fel

- megye, ahol felnőttél

- (nagyjából) életkor


PÉLDA:


NR

falu

vas

20-30



2017. máj. 27. 18:16
1 2 3 4
 31/34 A kérdező kommentje:

Valótlan állítotok, ugyanis már az elején valaki jelezte,

hogy nem fognak reálisan válaszolni legtöbben, és meg is indokolta, miért, egyet is értettem vele.


Viszont én az illető reális meglátásához hozzáteszek egy további okot:

a legtöbb ember birkaként viselkedik. Megy a többi után agyatlanul. Gratulálok hozzá, kedves egészségetekre. :)


Annak is gratula, aki a "látja" szót TJ-vel ejti, mint megjegyezte szíves válaszában. :-)

(Nyilván nem arra az illetőre gondolok, aki TTY-vel ejti.)


Az előbbiektől meg kéretik megtanulni olvasni, vagy ha nincs kedvük végigolvasni a válaszokat, akkor mellőzzék a mellébeszélést, és az irreális válaszadást. Megköszönném. :)

2017. jún. 5. 18:19
 32/34 A kérdező kommentje:

...folytatom aktuális soraim:

Csak érdekességképpen egy SZÍNMŰVÉSZtől Ady ENDRE vers előadására rákerestem. Rögtön az első találatban a SZÍNMŰVÉSZ kiejtése:

"EDRE" (Értsd: Ady Endre)

"N" NÉLKÜL!


És nincs is evvel baj. Mássalhangzó torlódás.

Akárcsak az "aNDRás" ejétésénél lehet az

"adrás", "anrás", "atrás" is.


https://www.youtube.com/watch?v=5hLlHoedczk


Semmi erőltetett NDR-t NEM ejt a színművész SE!

SEM ti, ha végre megfigyelnétek saját magatokat, vagy legalább mások kiejtését...


Idézem a második válaszolót, aki már az elején megmondta a tutit, köszönet neki sokadjára is:


"nem fogsz objektív válaszokat kapni, mert a belső hallással senki sem hallja a saját tájnyelvi dialektusát, főként, ha körülötte eleve ez a megszokott kiejtésmód...

Talán előrébb lennél, ha azt kérdeznéd, FELÉTEK hogyan ejtik?..."


Ennyire nincs önreflexiótok.


De aki gondolja, figyelje meg MÁSOK kiejtését. Ahogy a kettes írta. Bár ha objektíven képesek volnátok gondolkodni és figyelni, pl önmagatokra, akkor saját magatokon is észlelnétek, hogy amikor felszínes a figyelmetek, akkor tévesen érzékelitek önmagatokat, pl saját kiejtéseteket. Többnyire. Nem mindig, hanem többnyire.

2017. jún. 5. 18:34
 33/34 A kérdező kommentje:

...és még annyi a szkeptikusoknak (és a kedves birkuciknak), hogy figyeld meg, ahogy te, vagy mások ejtik az ANDI szót!


Ugye-ugye, hogy ERŐTELJES "N", és "ND", ahogy ejted... legalábbis legtöbben...

És miért? Mert abban NINCS mássalhangzó-torlódás, csupán kettő egymás melletti msslh.


EHHEZ KÉPEST a legtöbben az András, és Endre nevekben

NEM ejtik tisztán a három, egymás mellett mássalhangzót.


(Tehát vagy az N hang lesz alig hallható, illetőleg elnyelt,

vagy pedig a D hangzó,

az András, és Endre nevek ejtésében.)

2017. jún. 5. 18:42
 34/34 A kérdező kommentje:

Üdv ismét!


Okkal nézek vissza ide, ugyanis a ti alaptalan birkaszellemetekkel ellentétben


egy bizonyos szakember -Ozsváth Sándor, művelődéstörténész-


ENGEM IGAZOL,


mégpedig tolmácsokat is képző, magyar beszédművelő szakemberről van szó, aki felsőoktatásban tanít, valamint (magyar) színművészek számára is nyújt nyelvi gyakorlatokat, évtizedek óta.


A 2. válaszoló (05-27 18:26) volt rajtam kívül az egyetlen nyitottan gondolkodó illető az ide írók közül, és aki tapasztalati alapon, és több szemszögből vizsgálja a kérdést, akárcsak én.


Véletlen akadtam Ozsváth úr videójára, mégpedig a napokban.


1óra 1perc 30 másodperctől tessék figyelni legalább 1-2 percen át.

Idézem:


"Otthon voltam, az is. Rövid T-t ejtek: "oThon" voltam. De oTT - az hosszú TT. Érthető? Tehát igyekszem [igyekszik a magyar anyanyelvű] LÁGYÍTANI beszédben. És ez a helyes, ez a szabályos, EZ A MAGYAROS. ÖSSZEOLVADÁS.


SŐT: olyan is előfordul [...] HA HÁROM MÁSSALHANGZÓ TALÁLKOZIK, AKKOR A KÖZÉPSŐT KIHAGYOM(!),

nem ejtem.


"Nem meg moN(d)Tam...?"

"N d T" van írva;

és CSAK mit ejtek?

NT-t(!)

[...]

"RöN(t)Gen"

[...]

rövidítek, lágyítok, hangzókiesés[...]"


A videó linkje:


https://www.youtube.com/watch?v=PES58FHYfyc


"Ozsváth Sándor_ A magyar beszéd és a magyar gondolkodásmód összefüggései"


Köszönöm a figyelmet.

2017. júl. 14. 23:46
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!