Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mijen lenne egy ojan magyar...

Mijen lenne egy ojan magyar hejesírás, amej kizárólag a kiejtés szerinti írás elvén alapulna?

Figyelt kérdés

Nézzünk például egy példaszöveget:


Korábbi kérdésejidet ne írd ki újra (akkor sem, ha előzőleg rossz kategórijába raktad, vagy a kérdés több kategórijába is illik, moderátorajink majd orvosojják a problémát)! Amennyiben nem kaptál rá kielégitő választ, használd a Kérdés kiemelése funkcijót! Korábbi kérdésejid tejjes listáját a bal menüben, a Kérdésejid menüpondban találod!


2010. máj. 20. 18:20
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
71%

Olyan lenne, mint például a szerbeké.Ugyanis ők pont így írnak.Van egy olyan mondásuk, hogy írj ahogy hallod és olvass ,ahogy látod.(lehet nem éppen így van, de ez a lényege).

Tehát rossz lenne az olyan magyar helyesírás,ne akarjunk hasonlítani a hegylakókra.Legyünk rá büszkék, hogy a mi nyelvünk ilyen szép!

2010. máj. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Annyit fuznék hozzá, hogy én pl. a "kérdéseidet"-t kérdéseidet-nek mondom, nálam nincs benne "j" (meg a tobbi általad j-sre írt szóban sincs, kivételek a hasonulások, pl. tejjes).
2010. máj. 20. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem se így mondjuk ezeket a szavakat, ez inkább egy sejpegős helyesírás, bocs.

Éppen ezért nem igazán lenne jó szerintem, mert sokan még nálad is kevésbé tudnak szépen beszélni és valószínűleg egy káosz lenne belőle.

2010. máj. 20. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha már lúd, legyen kövér, pl. töp kategórija, kijelégítő, kijemelése, menüpomban...

Egyébként teljesen logikátlan lenne. A vasból készült golyó vazsgojó kéne, hogy legyen - miért lett időközben a vasból vazs? Kiejtésben persze lehetetlen erőlködés és szünet nélkül kimondani egymás után az s-t és a g-t, de írásban jól megférnek egymás mellett.

2010. máj. 20. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
86%
Én nem örülnék neki. nekem fáj látni a rossz helyesírást, nem tudnám megszokni, hogy primitív módra írjak.
2010. máj. 20. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
84%
Utcsó, nem vagy egyedül :)
2010. máj. 20. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
88%
Így van, logikátlan lenne. A magyar helyesírás azért ilyen, hogy az eredetét a szavaknak lássuk. A vazsgolyós példával az egyik válaszoló remekül szemléltette: ehhez magának a szókincsnek is át kellene akkor alakulnia.
2010. máj. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Pont ezek az érdekes kérdések, hogy pl. a kérdése(j)id szóban van e "j", vagy hogy a va(z)sgojóban jelezzük e a hasonulást. Tehát a "ha már lúd, legyen kövér" elvét én semmiképpen sem alkalmaznám, sőt, nem is hiszem, hogy alkalmaszható volna eggyáltalán (hiszen akkor magukat a betűket is meg kéne szüntetnünk).

A logikátlanságot és a szókincs átalakulását nem értem, fejcsétek ki létyszives.

2010. máj. 20. 18:51
 9/16 Valkyrja ***** válasza:
62%

ez egy oltári ötlet, mondhatom! azért tanultuk meg pár évesen beszélni és később írni is a világ egyik legnehezebb és legszebb nyelvét, hogy utána így beleszarjunk? hajrá... én inkább írok továbbra is magyarul...

még egy hülye kérdés mára

2010. máj. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
50%

A hülyéknek mennyivel könnyebb dolguk lenne! Volt már olyan, hogy valakire rászóltam (az ezotéria topicban...), hogy egyetlen mondatban 8(!) helyesírási hibát vétett. Az ilyenek kiugranának a bőrükből örömükben. Én nem tudnám megszokni.


vasgolyó-vazsgolyó, színpad-szimpad :)

2010. máj. 20. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!