Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem az eszperantó a...

Miért nem az eszperantó a világnyelv?

Figyelt kérdés

Már csak az esélyegyenlőség miatt is. Egy angol anyanyelvű diák nagy lépéselőnyben van a többiekhez képest. Neki nem kell heti 4-5 (vagy még több) órát tanulnia nyelvet, hogy érvényesülni tudjon a világban. Másra fordíthatja ezt az időt. Tudom, ez egy kicsit "dögöljön meg a szomszéd tehene is" dolog, de azért szerintem így lenne tisztességes.

Arról nem is beszélve, hogy jóval egyszerűbb, mint az angol.


2007. nov. 23. 08:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%

Egyszerű szabályai vannak annak, hogy mi világnyelv és mi nem. Attól függ, hogy hányan beszélik. Talán meglepő de a Magyar a 15 M beszélővel világnyelv. (1 millió felett az) Kritérium az is, hogy a nyelvet beszélők megértsék egymást. Vagyis a kínai pl nem egy milliárdos világnyelv mert van vagy 160 nyelvjárás akik egyszerűen nem is értik egymást.

Egy angol anyanyelvű diák jól meglepődik, hogy nem értik az angolját azok akik iskolában, a "szép" angolt tanulták :)Viszont ő sem érti őket. :P

Az angolnak is nagyon durva változatai vannak :D:D

Egy angliai kis faluban élő gazdálkodót alig alig értesz meg. Úgy gondolod, ő könnyen érvényesül a világban?

A szakkifejezéseket egy angolnak is meg kell tanulnia, azon a szinten meg, hogy "hogy vagy, haver?" könnyű megtanulni egy nyelvet. Ha az nem a mandarin :P:P:P


Az eszperantót sem könnyű (szakmai) tárgyalási szinten megtanulni. :)

2007. nov. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
25%
Mert a vilag az egyszerusitesre torekszik, nem a komplikalasra. 1000 ev mulva lehet h mar a magyar is kihaloban lesz.
2007. nov. 25. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
42%
Hogy miért nem eszperantó a világnyelv? Ezt milyen értelemben gondolod: hivatalosan vagy anélkül, egyetlen nyelvre gondolsz, vagy csak úgy általában világnyelvre? Ha ezt nem tudom, válaszolni sem tudok a kérdésedre?
2007. nov. 28. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
89%
szerintem azért nem az eszperantó, hanem az angol, mert Amerika és Anglia két nagyhatalom, gazdaságilag is és politikailag is - és a többi ország hozzájuk próbál alkalmazkodni. Nem beszélve arról, hogy pl az Angolok a hóditásaik során a gyarmatosított területeken (pl India, Dél-Afrika, Ausztrália) elterjesztették az angol nyelvet.
2008. febr. 5. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem azért mert kreált nyelv és nincsenek hagyományai, nincs népe... meg talán túl egyszerű is. Azt hallottam, h nagyon vékonyka a szótára, tehát az irodalomban nem sok szép fordítás keletkezhetne eszperantóul...:S Egyébként az angolok is tanulnak nyelvet az iskolában.
2008. máj. 18. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
74%
Hidd el, jobb, mint a latin :D Az eszperantó tanulásában meg a spanyol, olasz, francia, román nyelvet beszélőknek lenne előnye, mert az meg a románt kivéve ezekből lett összegyúrva.
2008. máj. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
39%

Teljesen értelmetlen dolog eszperantóul tanulni. Csak az eszperantisták beszélik, ami egy szektaszerű klubmozgalom, rajta kívül a nyelv teljesen hasznavehetetlen. Tanulj valódi nyelvet, annak hasznát veszed.


Miért nem világnyelv? Mert a kutyát sem érdekel. S mert egy dilettáns mesterséges nyelv. A világban beszéli 1-2 millió eszperantista.


S még valami. A világnyelvek maguktól alakulnak ki. Jelenleg az angol az.

2009. márc. 19. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Teljesen értelmetlen dolog eszperantóul tanulni. Csak az eszperantisták beszélik, ami egy szektaszerű klubmozgalom, rajta kívül a nyelv teljesen hasznavehetetlen. Tanulj valódi nyelvet, annak hasznát veszed."



Na ezt már olyan sok eszperantótémájú kérdésben halottam.(egy kis kutatás és kiderül hogy ugyanaz a személy.)


"Kutyát sem érdekel"

Annyire nem érdekli ezt a kutyát sem hogy mikor bevezette hivatalos nyelvként az MTA, akkor az angol, és a német után a 3. legkedveltebb nyelv lett.

"A világnyelvek magátol alakultak ki." a válaszól szava szerint: azt jelenti, hogy az a világnyelv, hogy az egész világot szétkonolizálják és nyelvek halnak ki az ő elnyomásuk miatt. És rá évszázadokra országokban teszik ki az egyetemen kötelező nyelvként, még akkor is ha életében nem fog kimenni külföldre, de sokkal jobban érdekli egy teljesen különböző ág minta nyelv. Átveszi egyes tudományak ágait (informatikát), a mai trendet ő diktálja, a politika orvostudományakban az angol a közvetítő nyelv, kialakítja a XXI. "trendy zenéjét",és a kínai is angolul halgatja rappet stb. Így fog jobban behatolni a Denglisch a fanglais, de nem csodálkoznék ha lenne egy mangol is.

aanélkül hogy egy római is tudta, később lett a kiírthatatlan világnyelv, mely a művészet, a műveltség , meghatározó elemei voltak.


Az eszperantó ennek elen súlyozására jó nyelv. Ha valaki használatlanságát véleményezi nézze meg az eszperantó.hu-t. Kiejtése könnyű a nyelv nem egy nemzeté hanem a nemzetközé. Én leginkább csak Európára lenne legjobb hatással.

És az öreg Zamenhof megírta hogy lehet ezt a nyelvet bővíteni. Így agglitunáló jeleget is tud mutatni. Nincs benne kivétel mert műnyelv. így nem csak a nyelvre, hanem azzal is fogalkozni amit SZERET, így megtakarítunk 4-5 évet. A poitikai helyzetünk a bökennő :(

2009. júl. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
26%

Ez a kérdés nagyon egyszerű.:)


Az eszperantó világnyelv lett volna ha valami gazdag hatalom mellé áll, de ez nem történt meg. Így az eszperantó 100 év alatt nem tudta elérni a célját.


Az angol azért világnyelv mert annó Anglia a fél világot gyarmatosította. Ha Németország csinálta volna ugyan ezt akk a német lenne világnyelv.


Nekem az eszperantó annyiura azért nem tetszik, tisztára olyan mintha a spanyol/francia/olasz nyelvnek a rossz másolata lenne.

2010. jún. 21. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem a "linqua franca"-ra gondolt annó a kérdező? Mert világ nyelv minden 10 millió beszélőt meghaladó nyelv.
2010. júl. 6. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!