Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az ember képes elfelejteni az...

Az ember képes elfelejteni az anyanyelvét? Beszélni, írni stb.

Figyelt kérdés

Pl.: Ha egy mai 20 éves fiatal kimenne Kanadába és nem keresné a kapcsolatot a hazájával, illetve a magyar rokonaival sem, akkor lehetséges, hogy X év múlva nem tudna összetett mondatokat alkotni magyarul?


Az írást, a beszédet és a hangképzést külön alkérdésekként szeretném feltenni.



2017. júl. 19. 22:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
66%
nem
2017. júl. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
74%
20 évesen már nem. De ha egész kicsiként, mondjuk még iskoláskora előtt kikerül és többet nem hallja, nem használja, akkor simán.
2017. júl. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
51%
Szerintem el lehet felejteni. Ismerek olyat, aki elköltözött és elég dadogva nehézkesen beszél magyarul, mert nem használja, pedig még csak 5 éve költözött el.
2017. júl. 19. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
77%
Én csak 17 éve élek németben, igaz magyarul csak akkor beszélek, ha rokonokhoz megyünk, viszont többen is megjegyezték már, hogy a magyart elég erős akcentussal beszélem már.
2017. júl. 20. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
52%

Agyvérzéssel bármit el lehet felejteni, innentől kezdve akár magától is leépülhetnek az idegi kapcsolatok, ha nincsenek megerősítve. Persze álom közben is lehet aktív a beszédközpont és lehet, hogy frissíti a tudást.

Véleményem szerint a hangképzés változik meg először, az írás és a beszéd egyszerre kopik. Szerintem gyakorlás nélkül simán el lehet felejteni összetett mondatokban beszélni 40-50 év után, de csak nézz meg pár 56 körül kimenekült magyarral készült riportot.

2017. júl. 20. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Én 30 éve élek külföldön, és jóformán nem használom a magyart (kivéve, ha könyvet olvasok, neten nézelődök, stb).


Ennek "ellenére" nincs észrevehető akcentusom mások szerint sem (ez lehet azért is, mert több nyelvet beszélek, és mindegyikhez megtanultam az odaillő kiejtést, azaz csak át kell váltani a megfelelő nyelvre - a váltáskor lehet kis idő, amíg még ez nem tökéletes, de utána már nem), a helyesírásom is szerintem jobb, mint az itteni válaszolók többségének.


Aki "elfelejti" a nyelvet, az azért, mert nem tartja fontosnak, illetve akik pár év után észrevehetően törik a magyart, azok azért, hogy mindekinek feltűnjön, hogy ő külföldön él és erre akar felvágni (mégha ez nem is indok rá) és ezért "rájátszk".


Akinek meg lényeges a magyar nyelv (is), az foglalkozik vele annyit, hogy normál szinten maradjon a tudása, aktív és passzív szinten is.

2017. júl. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Inkább azt mondanám, hogy felejt az ember, de 100%-ban nem lehet elfelejteni. Nyilván annál jobban felejt, minél inkább gyerekkorban kerül külföldre.


De pl. ismertem egy félig magyar félig külföldi családot, akik hazaköltöztek Magyarországra, mikor a kislány elsős volt. A kislány akkor tökéletesen beszélt magyarul. Egy év után ismét visszaköltöztek, és most a tini lány mindent megért magyarul, de nem tud beszélni.

2017. júl. 20. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Többen beszámoltatok a tapasztalatotokról. Ezek alapján, szerintetek helyes ez a sorrend felejtés kapcsán?:


Először a helyes kiejtés kopik el, utána

a beszéd

az írás

az olvasás - megértés.


Utóbbi kettőről nem sokat beszéltünk, csupán a 4-es (69%-os) hozzászóló kapcsán látom, hogy bár akcentusa kialakult, de az írása most is tökéletes.


Illetve ott a 3-as válaszoló (73%-os) ismerőse is, aki már dadog, de szerintem a megértéssel neki sincs problémája.

2017. júl. 20. 12:37
 9/14 anonim ***** válasza:
47%
20 evesen? Ne viccelj mar! 14 evesen kerultem ki. Nem sokat beszeltem Itt magyarul. Irok, olvasok, beszelek (meg mindig) magyarul. Szokincs nem olyan bo, de elfelejteni??? Kb. 2 eve vagyok even az oldalon, szokincs bovult, es tanulgatom az uj szlenget, habar marha idegesito olvasni az angol szavakat fonatikusan. Ami nekem vicces, hogy angolbankernek segitseget, bedobva angol please, help, thanks. Rohogok, angol tanulas kozben mar el is felejtettek ezeket magyarul. Dehogy, csak affektalas, mint ahogy az 5 eve kint elo "elfelejtett magyarul.
2017. júl. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

"20 evesen? Ne viccelj mar! 14 evesen kerultem ki. Nem sokat beszeltem Itt magyarul. Irok, olvasok, beszelek (meg mindig) magyarul. Szokincs nem olyan bo, de elfelejteni???"


De te írsz, olvasol és beszélsz. A kérdésben az a fontos, hogy pl.: az a 20 éves fiatal egyáltalán nem ír, beszél, vagy olvas magyarul. Akár hosszú évtizedekig.

Szóval, hogy a végtelenségig el lehet-e hanyaguóolni egy anyanyelvet, ez a kérdés tárgya.

2017. júl. 20. 20:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!