Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "E" és "ezen" mint az "ennek...

"E" és "ezen" mint az "ennek az xy-nak a. " rövidítése mennyire elfogadott "hivatalosan" és köznyelvileg?

Figyelt kérdés
Én - részben irodalmi példákból is kiindulva - a rendszeresen használom a két rövid formát, hiszen egyrészt szebbek, másrészt pedig egyszerűbbek és kényelmesebbek is, mint a nehézkes és körülményes hosszú verzió, ráadásul az érthetőséget sem nehezítik, viszont másoktól nem igazán/látom hallom - de ugyanakkor mások sem ütköznek meg azon, ha én a rövidebb formák valamelyikét használom. Nekem tehát ebből úgy tűnik, hogy teljességgel elfogadható - csak furcsa, hogy mások ritkán használják e rövidebb alakokat ( <- gyakorlati példa...), ezért is lennék kíváncsi a véleményekre. Előre is köszönöm.
2008. okt. 19. 23:07
 1/3 anonim ***** válasza:
83%
Én is gyakran használom az általad említett rövidítéseket, jóval gyakrabban, mint a hosszabb verziót. Nekem még nem tűnt fel, hogy ezt mások nem így használják. Szerintem teljesen elfogadható.
2008. okt. 20. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt örömmel hallom, köszönet. :)
2008. okt. 20. 07:34
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A választékos kifejezésmód általában egyenes arányban van az olvasottsággal (és itt direkt nem intelligenciát meg tanultságot mondok, mert aki gyakran olvas IRODALMI műveket, tanulmányaitól függetlenül képes választékos szóhasználatra).

Az e, ezen szavak is pont ebből "erednek". Ahogy a kérdező is írta: sok irodalmi műben találkozott velük.


Azonban meg kell jegyezni, hogy NEM minden irodalmi fordulat fogadható el a köznyelvi/hivatalos beszédben, de az e és ezen igen!

2008. okt. 20. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!