Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A németben azért nincs sok...

A németben azért nincs sok igeidő (angolhoz, franciához, stb képest), mert ugyanúgy vannak igekötők, mint a magyarban?

Figyelt kérdés

Egyszer azt olvastam, hogy azért nem baj, hogy a magyarban nincs sok igeidő, mert az igekötők segítenek kifejezni a bizonyos aspektusokat, pl. vásároltam - ez egy folyamatban lévő cselekvés, bevásároltam - ez egy pontszerű, lezárult múltbéli cselekvés. Ezt pl. a franciában vagy az olaszban két külön igeidővel kellene kifejezni (imparfait/imperfetto vs passé composé/passato prossimo).

A német is hasonló ilyen szempontból a magyarhoz? Azért nem maradt fenn sok igeidő, s azért nincs olyan sok különbség a használatot illetően (pl. Perfekt és Präteritum közt nincs olyan sok különbség), mert a német igekötők ugyanúgy segítenek kifejezni az aspektust?


2018. máj. 22. 11:04
 1/4 Mansour ***** válasza:
100%

Igen, mindenképp van összefüggés a két dolog között. Azt nem tudom, hogy melyik az ok és melyik az okozat, vagy esetleg többféle ok is közrejátszott abban, hogy az igeidők rendszere az egyszerűsödés felé, az igekötők rendszere pedig a nagyobb funkcionalitás felé mozdult el. Ha valaki részletesen ismeri a német nyelvtörténetet, valószínűleg tud erre valamilyen választ adni, én sajnos nem... :)

A skandináv nyelvek egyébként valahol félúton vannak a német és az angol között. Ott is van szerepe az igekötőknek, de nem akkora mint a németben, az igeidők rendszere viszont kötöttebb, mint a németben, de nem annyira kötött és bonyolult, mint az angolban (nincsenek folyamatos igeidők).

2018. máj. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sanyinak ***** válasza:
Németben is van Perfekt, Präteritum, Plusquamperfekt, Futur I, Futur II.
2018. máj. 22. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ne hagyd magad becsapni, a phraseal verbs tulajdonképpen igekötős igék. Úgyhogy másban kell keresni a megoldást.
2018. máj. 22. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Vree ***** válasza:
Nyilván a be- előtag, ami a mi meg- ünkhöz hasonlít, kiváltja az angol Perfect szükségességét.
2018. máj. 23. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!