Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A pestiek/dunántúliak zöme...

A pestiek/dunántúliak zöme elismeri, hogy pestiesen beszél, vagy azt hiszik, hogy az sztenderd magyar?

Figyelt kérdés
Főleg a személynevek előtti névelőre gondolok.

2018. jún. 16. 22:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
81%

Na, már megint egy kisebbségi komplexusos vidéki...

Bevallom, nekem nincs bajom veletek, de ahogy ti próbáljátok lerántani a sárba a városiakat, az szánakozásra ad okot.

2018. jún. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
81%

Mivel a magyar nyelvtankonyvekben igy van leirva ahogyan mi mondjuk ezert ez a sztenderd es nincs mit elismerni.

Valamint az elozonek igaza van 100% ban nekem sincs bajom a videkiekkel de tenyleg probaltok lealacsonyitani minket ok nelkul.

2018. jún. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Dunántúli vagyok, Budapest mellett lakom, Szegeden vagyok egyetemista. Szegeden ugyanúgy beszél a többség, ahogy én. A személynevek elé itthon sem mindenki tesz névelőt. Úgy vettem észre, hogy ez inkább rossz berögződés, nem egy "nyelvjárás", olyasmi, mint amikor valaki rossz névelőt használ (elmegyek a iskolába). Emlékszem, hogy már általános iskola alsó tagozatban próbálták a tanárok leszoktatni az ilyesmiről az érintetteket.
2018. jún. 16. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Mennyit izzadtál amíg ki tudtad találni ezt az egy dolgot, ami a példád lett a "pesties" beszédre?
2018. jún. 16. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Én dunántúli vagyok, teszek névelőt a nevek elé, és nem beszélek pestiesen. ..

Ezt honnan veszed, hogy ez pesties beszéd?

Amíg egyetemre nem mentem, nem us tudtam, hogy van, ahol nem is van, nálunk mindenki így beszélt.

Nyugat -magyarországi megyeszékhelyen.

2018. jún. 16. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
82%
Ja, és minket soha, de senki nem próbált leszoktatni róla, a tanárok se -ők is így beszéltek, meg mindenki más is, pedig 120 kilométerre vagyunk Pesttől.
2018. jún. 16. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
87%
A magyar nyelvnek (az archaikus csángót leszámítva) azért lettek nyelvjárásai, mert anno valami lexikoníró - más nyelvek leírásához hasonlóan - a magyarnál is ki akarta tölteni rizsával a rendelkezésre álló papírfelületet. Ahol tényleg vannak nyelvjárások, az olyan, hogy a szomszédos nyelvjárások még erősen fülelve és agyalva megértik, hogy 10 betűből 3-4 helyett rendre más van, de a nyelvterület átellenes szélein élők már NEM TUDNAK kommunikálni sem egymással egy megelőző kéthetes gyorstalpaló nélkül.
2018. jún. 17. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Mekkora anarchia, micsoda népharag xD...

Na most kell vigyáznom, hogy ne gépeljek el egy szót sem, mert jönne a szembesítés.


Komolyra fordítva: a második válaszolóval egyetértek, valószínűleg beidegződés inkább, mint nyelvjárás. Megértem azt is, hogy az érintett emberek szeme egyből vérben forog amiért a kérdésben ott volt az én álláspontom is. Na de a vérmérsékletre figyeljünk már oda honfitársak. :D valószínű, hogyha a hivatalos formában sem használatos, akkor nem az a helyes. Majd ha a híradóban azt mondják, hogy "A Putyin, A Trump, A Merkel, A Kim" elnézest fogok kérni tőletek önbecsülésetek sárba tiprásáért.

2018. jún. 17. 00:29
 9/18 A kérdező kommentje:
*harmadik válaszolóval
2018. jún. 17. 00:31
 10/18 anonim ***** válasza:
77%
Tudod, nem mindegy a szövegkörnyezet sem. Továbbá a nyelv változik is. Régen semmi elé nem tettek névelőt, most meg egyre inkább terjed. Ez van, szokj hozzá.
2018. jún. 17. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!