Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mikor kell Present Perfect-et...

Mikor kell Present Perfect-et használni?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy akkor, hogyha a múltban történt az esemény, és nincsen megadva a pontos időpont, továbbá az ever, never, for, since, just, always, yet szavaknál. (Valamit kihagytam, de nem jut most eszembe.) Azt nem értem csak, amikor órán feladatot csinálunk, akkor a tanár nem fogadja el a Perfect-eset, mert azt mondja, hogy nincs következménye, vagy ilyesmit. (Pontosan nem emlékszem már.) Január/február környékén szeretnék nyelvvizsgázni, de ezt a részét még mindig nem értem. (Present Perfect Continious-t rendesen tudom használni, csak ezzel szokott baj lenni, meg a Past Perfect-tel.)
2018. dec. 18. 22:27
 1/7 anonim ***** válasza:
56%
Nagyjából leírtad, mikor kell.
2018. dec. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Always helyett szerintem already-t akartál írni. Azt nem mondom, hogy always nem lehet, pl I have always loved singing, de alapvetően az always egyszerű jelen. A present perfectnél egyik típusában a cselekvés eredménye látható, nem az időpontja számít, pl I've cooked dinner for 10 people, elkészült, ehető, tök mindegy, hogy hánykor. A nyelvvizsgán baromian nem számít a present perfect, a nyelvvizsga nem nyelvtanvizsga. Ha olyat választasz, amiben nincs nyelvtan, akkor simán ellehetsz present perfect nélkül, de ha használod és rosszul, akkor se veszítesz érte sok pontot.
2018. dec. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igazából, akkor lehet kérdés, hogy melyik, ha nincs 'signal word' , vagy nincs konkrét időpont.


Ez egy elég jó oldal, talán segít:

[link]

2018. dec. 19. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Vree ***** válasza:

Mindig azt szoktam javasolni, egyszerűsített önellenőrzésre, hogy ha a "már"-t (tagadásnál a "még"-et) bele tudod rakni a mondatba, akkor Present Perfect.

Persze ez önmagában nem elég, de a Perfect logikája ugyanaz, mint a "már" szóé. (Arról beszélek, hogy van a jelenben egy már megtörtént dolog. Nem a múltbeli esemény részlete a lényeg, hanem a jelenbeli mármegtörténtsége:9


I have seen that movie twenty times. MÁR húszszor láttam ezt a filmet.

I have met him before. MÁR találkoztam vele korábban is.

There have been many earthquakes in California. Kaliforniában MÁR sok földrengés történt.

People have traveled to the Moon. Az emberek MÁR elérték a holdat. ->Ugye írhatnád ezt is: People traveled to the Moon. Az emberek a Holdra utaztak.

Más lesz a jelentése ugyebár Past Simple-lel,itt olyan, mintha egy történetet mondanál el múlt időben. Míg Perfecttel csak egy megjegyzést teszel: a Hold elérése olyan esemény, ami már megtörtént, "le van tudva".


Ha ezt a logikát megérted, rögtön logikus, hogy miért azok az időhatározók jelzik egyik vagy másik időt.

Az "azóta is mindig/azóta sem" (since), az már/még (already/yet), ezek mind olyan mondatokban fordulnak elő, amik azt tárgyalják, hogy egy múltbeli időpontban előfordult-e valamilyen esemény, egyszer vagy többször (mindegy, mikor)?


Az always álltah Past Simple-lel vagy Present Perfecttel is, attól függően hogy a jelentése mindig vagy mindig is.

I've always loved you, ever since we were children.

Mindig is szerettelek, azóta hogy kisgyermekek voltunk.

I always go to school by bus on Fridays.

Péntekenként mindig busszal megyek suliba. (Rendszeres szokás-Simple.)

2018. dec. 19. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Vree ***** válasza:

+

never/ever: nem. Ugyanúgy,mint az always lehet mindkettő:

I never go to school on Sundays.

Vasárnap soha nem megyek iskolába.

I've never seen such a thing!

Még soha nem láttam ilyesmit!


Az everre kimondottan nem is tudok, csak Simple-s példát elképzelni.

If I ever see you again, I'll throw you out.

Ha valaha még egyszer meglátlak, kihajítalak.


A még soha-nak van értelme, a még valahá-nak nincs?


just/just now (épp most az előbb) Igen ez egy fura kivétel, hiszen konkrétan megadtad az időpontot ("épp most/az előbb"), mégis Perfectet vonz. Ezt egyszerűen el kell fogadni,mint kivételt.

- Have you washed my car?

- Yes, I've just finished it.

Lemostad a kocsimat?

Igen,épp most fejeztem be.


Hazsnálatát úgy lehet indokolni, hogy azilyen mondatokban is jelenben beszélsz egy múltbeli esemény befejezettségéről:

I'm coming down a street, I've just finished my shift, when I see her...

Épp jövök le az utcán, épp csak hogy befejeztem a műszakomat, amikor meglátom őt...



Esetleg valami konkrét eset óráról, amire emlékszel, amit segíthetünk megmagyarázni?

2018. dec. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5 ever-t kérdéseknél használhatják present perfect-ben.

Pl.: Have you ever been to the USA?

Have you ever done bungee jumping

2018. dec. 19. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Vree ***** válasza:
^remek, köszi:)
2018. dec. 21. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!