Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Eszperantó vagy az izlandi...

Eszperantó vagy az izlandi nyelv fontosabb?

Figyelt kérdés

2019. márc. 31. 11:06
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
56%
Egyikkel sem mégy gyakorlatilag semmire, én nem pazarolnék erre idöt meg energiát, hanem egy hasnálható nyelvet tanulnék!
2019. márc. 31. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
64%
*használható
2019. márc. 31. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 TappancsMancs ***** válasza:
70%

Ha tanulni akarod akkor az izlandi fontosabb, mert egy ország élő, használt nyelve, de akkor is igazából csak, ha odaköltöznél vagy üzleti kapcsolatok miatt.


Persze egyszerű érdeklődés miatt is lehet nyelvet tanulni, akkor nyilván a fontossága tárgytalan.


Az eszperantó a gyakorlatban használhatatlan, sehol semmire sem jó. Elmész bármelyik országba és az angol elsődlegesebb. Előbb értesz szót angolul úgy általában bárkivel, mint eszperantóul. De ha a leggyakrabban beszélt nyelveket vesszük, akkor van az eszperantó előtt rengeteg nyelv, mint az angol, spanyol, francia, német, stb.


Szóval a kérdés csak így válaszolható meg, mert nagyban számít miért akarod megtanulni.

2019. márc. 31. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Ausztriában élek 4 éve, 12 évig tanultam németül. Német, angol már megy. Nyilván spanyol-francia-orosz-mandarin hasznosabb, viszont egyik területen sem laknék szívesen. Eszperantó gyökértelen nyelv(idegesítő például egy kínai kiejtése, ha eszperantóul beszél, japánok l-betűje... Igaz magyar meg hosszú ó-t használ az o-ra végződő szavaknál), de gyorsan megy. Izlandi nehezebb, de élő(országa is van), irodalma. Viszont mindenki beszél angolul is. Hangzása tetszik és nincs dialektusa(ez fontos, mert németből elég is volt megszoknom a nagyját), nem kölcsönöz angol szavakat.
2019. márc. 31. 11:55
 5/19 anonim ***** válasza:
65%
Azt tanuld, amelyik érdekel. A piacon egyiknek sincs túl nagy “haszna”, Izlandon nem keresnek tömegesen vendégmunkásokat, bevándorlókat, az eszperantó meg csúnyán fogalmazva egy lebutított spanyolra vagy olaszra hajaz. Bár talán ezért lehetne egy kis előnyöd vele az újlatin nyelvek terén, de azok meg nem tetszenek nagyon, ha jól értem.
2019. márc. 31. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
65%

Mindkettő ugyanannyira lényegtelen.

Az eszperantót kevesen ismerik, használják. Az izlandiak jól beszélnek angolul, kivételek csak az öregek és a gyerekek lehetnek.

2019. márc. 31. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
83%

#5: Az eszperantónak is van irodalma.

Úgy látom, hogy az izlandi tetszik neked jobban, akkor tanuld inkább azt.

2019. márc. 31. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Tudom az eszperantó élő nyelv, mert valahol szétszórtan él ezer ember aki azt állítja ,hogy anyanyelve az eszperantó. Meg ha valaki ezen az idegennyelven ír, akkor van irodalma is. Igaz nagyrészt fordítások. Talán többen is beszélnek eszperantót, mint izlandit.
2019. márc. 31. 16:31
 9/19 A kérdező kommentje:

Döntöttem, agysorvadás ellen is jó az izlandi, meg tetszene, mert egyből mindjárt megkérdeznék, hogy az angol legalább megy, te gyökér? :) Előttem szóló említette a vendégmunkás dolgot. Igaza van, de eszperantó-s vendégmunkás sem kell. Vállalkozó szellemű vagyok, nem alkalmazott típus, majd vagy bejön vagy bejön (Van 4-5 elképzelésem).

Az jó, hogy mindenhol vannak eszperantó klubok, lehet ismerkedni, kapcsolatokat építeni, sok helyen a világban.

De üzlet maximum a nyelvoktatásban lehet, ha eszperantóról van szó. (Kivétel Soros György, aki profitált belőle állítása szerint, amikor nagy bajban volt.)

Teach yourself - Complete Icelandic-et rendeltem meg(elméletileg kezdőtől B2-ig), a nem complete verzió letölthető a sribd-ről. Cd-ket, hanganyagot nem találtam meg sehol hozzá. (nekem ez jó indulattal A2 szintnek tűnik, kb. 600 szavas szó listája miatt, 20 hét alatt lassan, 10 hét alatt lehetséges megtanulni), remélem complete komolyabb egy fokkal. Gyanús, hogy 288 oldalba nem fér bele B2 tudás :) Lehet az a 10-20 oldal plusz csak országismeret.

Van ingyenes az interneten, csakhogy nem mindegyik lecke működik, nagyon dicsérik, de nekem rosszabbnak tűnik.

2019. márc. 31. 19:46
 10/19 anonim ***** válasza:
31%

Csodálom a bátorságát meg a gátlástalanságát azoknak a válaszolóknak, akik úgy mondanak véleményt az eszperantóról, hogy semmi ismeretük nincs róla... :-(


Az eszperantó ugyanolyan élő nyelv mint a magyar, vagy az angol, vagy az izlandi. Sokszázezren beszélik, gyakorlatilag nincs olyan nagyobb civilizált település a világon, ahol ne lennének eszperantóul beszélők - bár igaz, hogy senkinek sincs ez a homlokára írva. (Eiffelnek, Vernének, Nemerének, Farkas Bertalannak, Titónak sem volt a homlokára tetoválva.)


Eszperantót is ugyanarra lehet használni, mint bármelyik másik nyelvet: KOMMUNIKÁCIÓRA - és nagyon jól betölti a feladatát. Eszperantóul is vannak könyvek, versek, regények, filmek, zenék, koncertek, weboldalak meg minden - igaz, aki nem keresi, nem is tud róla. – Eszperantó ország nincs, de van egy nemzetközi eszperantó közösség amelyik aktívan használja a nyelvet. Az eszperantóul beszélőknek igénye van a nyelvi egyenjogúságra, rájuk nem jellemző az anglomán sznobizmus.


A logikus nyelvtani alapok miatt az eszperantót 3-5-ször gyorsabban lehet megtanulni mint a nemzeti nyelveket, a középfokú elsajátítása kb. 200-250 tanulási órát igényel.


Érdemes az izlandi nyelvet is megtanulni, de azt csak Izlandon tudod hasznélni. Szerintem nagyon érdemes az eszperantót is megtanulni, ezzel az egész világon tudsz kapcsolatot találni!

2019. márc. 31. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!