Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az angol nyelvben miért így...

Az angol nyelvben miért így alakult, hogy teljesen máshogy írják le a szavakat, mint kiejtik?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 8. 13:15
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
69%

"Amikor elkezdődött a könyvnyomtatás sok száz évvel ezelőtt, nagyjából úgy írták le a szavakat, ahogy akkor kiejtették."


Ez a mai napig igy van, csak minden nyelv a saját kiejtése szerint írja a szavakat.


A magyar szavakat egy német vagy francia nem tudja kiolvasni, mert nem úgy írják, ahogy az ö nyelvünkön kellene kiejtés szerint írni!

2019. ápr. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
82%

11: "minden nyelv a saját kiejtése szerint írja a szavakat"


De pont arról van szó, hogy ez nem így van. Ha ez igaz lenne, akkor egy angol mindig pontosan tudná, hogy pl egy írott "oo" magánhangzót hogyan kell kiejteni, de nem tudja, csak akkor ha az egész leírt szót látja (mood vs blood). Magyarban egy "ó" betű az mindig "ó" betű lesz; ha csak a betű leírt alakját látod, máris tudod hogyan kell kiejteni, mi több, ha látsz egy ismeretlen magyar szót leírva, amiben ez a betű szerepel, tökéletesen ki fogod tudni olvasni, annak ellenére hogy soha az életben még nem hallottad azt a szót. Angolban ez a dolog nem működik.

2019. ápr. 9. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Vree ***** válasza:
100%

Nagyon sok a rossz válasz #5 pl. nézd meg ezt a videót: https://www.youtube.com/watch?v=XathoidXLY8&feature=youtu.be..

Kapásból 5féle hangot rendel az E betűhöz. Nem igaz az állítás, hogy ugyanúgy fonetikus nyelv, csak más betű-hang párokkal.


Valóban sok nyelvben komplikáltak az írás-hangra váltás szabályok (nézd mondjuk a franciát vagy a dánt), de az angol egészen extrém módon kombinál különböző irányelveket. Ennek pedig az az oka, hogy az angol különböző más nyelvek hatása alá került a története során, és mindegyikből átvett szavakat és szabályokat (vagy az angolokra lettek ezek kényszerítve). Ezekre #9es is részben kitért.

Általában a beszélt nyelv sokkal ellenállóbb a változásokkal szemben, mint a helyesírás szabályai, tehát ha valamit máshogy írnak, mint ejtenek, annak az az oka, hogy valamikor valóban úgy kellett ejteni.


Ha meghallgatod ezt a 14. századi Middle English szöveget:

https://www.youtube.com/watch?v=GihrWuysnrc

látszik hogy sokkal logikusabbnak tűnik a kiejtés szabálya.


Ajánlom elolvasásra a történlmi összefoglalót:

[link]

2019. ápr. 9. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!