Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Biztos, hogy csak nyelvtanártó...

Biztos, hogy csak nyelvtanártól és/vagy nyelviskolában lehet megtanulni egy idegen nyelvet?

Figyelt kérdés

Nemsokára már csak középfokú nyelvvizsgával lehet bejutni a felsőoktatásba. És most megy az állandó sírás-rívás, hogy hát ez nem fair, mert a középiskolákban, főleg a szegényebb gyerekeknek, nem tanítják meg a nyelvet. Jelentem, hogy nekem sem tanította senki, csak összesen 3 hónapig jártam a saját pénzünkből egy nem túl hatékony nyelviskolába. De hamarosan beláttam, hogy egyedül sokkal többre vinném. Így is lett, és munka mellett pár év alatt eljutottam a felsőfokú nyelvvizsgáig úgy, hogy ez végig hobbi maradt, sosem éreztem tehernek. Pedig akkor, a 80-as évek végén még nem volt annyi lehetőség mint most. Pár nyelvkönyvből, újságokból, rövidhullámú rádióműsorokból tanultam. Azóta több nemzetközi szervezetnél dolgoztam, még angol nyelvű szakcikket is írtam. Két másik nyelvbe is belekezdtem, azokat nem tudom jól, de sok mindent megértek, és el tudok mondani. Úgy érzem, hogy most, 57 évesen is bele tudnék kezdeni akár egyedül is bármely indoeurópai, de esetleg másfajta nyelvbe is. Mások miért nem érzik így? Miért csak külső segítségre várnak?


Erről a cikkről jutott eszembe a kérdés:


[link]



2019. ápr. 27. 15:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Próbálj meg otthon beszélgetni valakivel. Ha a beszéd gyakorlása nélkül, csak a nyelvkönyvek, szótárak, nyelvtanok, idiómagyűjtemények, filmek, satöbbivel meg tudsz tanulni egy nyelvet úgy, hogy ne okozzon gondot a beszéd, akkor te egy nyelvzseni vagy. A legtöbb embernek igenis kell valaki, akivel gyakorolja a beszédet, és mivel a nyelvvizsgán nyelvhelyességet is mérnek, kell valaki, akitől megtanulhatja.
2019. ápr. 27. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Kimenni egy idegen országba és ott gyakorolni a nyelvet szintén pénzbe kerül, illetve ha még gyerekről van szó, aki nem mehet egyedül, akkor az egyik szülőnek is mennie kell. Ha nincs valaki, aki itthon vigyázna a házra, akkor fel kell számolni az itthoni egzisztenciát, ez szintén nem egyszerű. Ha bérbe adják a lakást, akkor nagyjából ki kell üríteni, mert idegenben nem lehet megbízni. Nincs mindenkinek olyan szerencséje, hogy egy célnyelvű országból ismer valakit, de ha mégis, általában írásban kommunikálnak velük, így a beszédgyakorlás elmarad.
2019. ápr. 27. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Én beszélgetni is tudok egyedül. Pl. válaszolok bizonyos tankönyvi kérdésekre, vagy csak úgy fordítom önmagamat stb.
2019. ápr. 27. 20:13
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Mert sokak még azt sem engedhetik meg maguknak, hogy nyelvkönyvet vegyenek.

De ha meg is engedhetik, egy nyelvet úgy tudsz a legjobban megtanulni, ha használod. Ha beszélsz, vitatkozol az idegen nyelven. Megtanulhatsz otthon millió szót és az összes igeidőt, de nem fogod tudni használni. Nem fogsz tudni megszólalni. Erre lenne igazából az iskola, de az iskolák többségében sem foglalkoznak ezzel. Csak magoltatják a gyerekkel a szavakat, szódolgozat és röpi minden órán, de ha hozzájuk szólsz angolul, csak néznek, mert kiejteni rendesen nem tudják a szavakat. Ismerek gimnáziumi nyelvtanárt, akinek olyan csapnivaló a kiejtése, hogy el sem hittem amikor hallottam. Szóval az iskolai nyelvoktatással konkrétan ugyanott vannak a gyerekek, mintha otthon tanulták volna.

Vagyis sehol.

Ha te képes voltál tanár nélkül így megtanulni a nyelvet, akkor minden elismerésem, nagyon jó nyelvérzéked lehet. De a többség nincs megáldva ilyen tehetséggel.

Meg azt se felejtsük el, hogy más tantárgyra is annyit kell otthon magolniuk, hogy ha idejük marad is, energiájuk már biztosan nincs arra, hogy ők csak úgy szórakozásból nyelvet tanuljanak.

2019. ápr. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
A nyelvhelyességgel mi van?
2019. ápr. 28. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Nekem teljesen jó a nyelvhelyességem, habár nem tudom, a válaszoló ezen mit ért. A nyelvtan szinte tökéletesen elsajátítható, ha pedig a kiejtésre gondol, az is tanulható, akár könyvekből, akár a bármilyen médiumban hozzáférhető beszédből. Én a 80-as évek végén az Angolra hangolva című kis kiadványból tökéletesítettem a kiejtésemet, ahol minden hang kiejtése le van írva, és ez a könyv a helyesírásban is sokat segített.
2019. ápr. 28. 11:36
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Attól még, hogy tudod a nyelvtant elméletben, még nem biztos, hogy beszéd és írás közben úgy tudod használni, mint egy anyanyelvi beszélő.
2019. ápr. 28. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
76%
A külfölddel az a baj, hogy végül még kint ragadnak, vagy csak a fiatal ragad kint. A szülők pedig csak fényképen látják az unokáikat, akikkel beszélni sem tudnak, mivel nem tanították meg őket magyarul a szüleik.
2019. ápr. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Nem csak elméletben tudom a nyelvtant, de természetesen használni is tudom. Nyilván nem anyanyelvi szinten, de teljesen elfogadhatóan. Ez nem olyan nagy kunszt, már csak azért sem, mert az angolnak nem túl bonyolult a nyelvtana.
2019. ápr. 29. 21:32
 10/14 anonim ***** válasza:

Hát, ha nem túl bonyolult...

Itt van egy angol tanítással foglalkozó oldalból pár mondat idézet, van-e benne hiba?


...Az egyik a kiemelő szerkezet: It’s…

Bármit kiemelhetsz vele: személyt, helyet, tárgyat, stb. Pl.:

It’s the park where we met. – A park az, ahol találkoztunk.

It’s my best friend who helped me. – A legjobb barátom az, aki segített.

It’s my watch that I bought here. – Az órám az, amit itt vettem.

2019. ápr. 29. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!