Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Országunk mely tájain jellemző...

Országunk mely tájain jellemző, hogy felcserélik az el és a le igekötőket?

Figyelt kérdés
Pl most éppen aktuális május lévén az "elballagott" kifejezés, helyette hallani azt is, hogy "leballagott". Vagy másik példa az elélvezett és leélvezett.

2019. máj. 15. 01:25
 1/1 anonim ***** válasza:
Én nem tudom, de szerintem az arra vonatkozhatott az első, hogy "lement a ballagás". Tehát , hogy végzett vele, végzett a ballagással; már túllett rajta. Szóval szerintem ez olyasmi lehet, amikor várja a végét, szóval elmegy, ha már meghívták, de nem szívesen teszi; és pl még utána elmegy vásárolgatni, saját magának, saját részre. Vagy valami, mindenesetre az illetőnek akiről szó van, szal neki a ballagása után még el akar menni valahova, van még neki valami betervezett programja azután. Vagy például még együtt összeül a család, a rokonság, és még a ballagási ebéddel a ballagást megünneplik, vagy pl vacsival. De amúgy arra gondolok, hogy ez olyasmi lehet, hogy pl valami ballagónak a kis uncsitesója is elmegy a ballagásra; szal , megkapják ugye anyukájával pár héttel előtte a meghívót, és akkor a gyerek már előre aggódik, hogy meddig fog az tartani, mert utána még meg lett ígérve neki valami program, hogy elviszi valahová az anyukája pl játszóház, állatkert vagy valami, vagy hogy majd akkor lesz idő, hogy együtt akár otthon pl játsszanak valamit, pl leülni sakkozni, vagy valami. Ja és nem si feltétlen lett beígérve neki valami, csak a gyerek pl tudja, konstatálta, hogy addig se csinálhatja azt, amit akar, ha neki is el kell mennie a ballagásra, mert pl nincs aki mondjuk akkor otthonmaradna vele. És akkor így neki is végig kell várnia ott a ballagást. A leélvezettnél meg pl gondolom az valami ilyen menő, szleng dolog:) Régen volt olyan, aki még azon is ki volt akadva, hogy "bevállalja":) Mert minek oda a be, vagy pedig ha nem erre gondol, akkor meg elvállalja:):) De szerintem a bevállalja az pl tök jó szó; meg azért énszerintem annak is van pl külön jelentése:) Vagy pl lehet még akár ilyen nyomatékosítás is. Meg pl van olyan, hogy "bevállalós" ember; nemtom melyik szó volt előbb, a bevállalja, vagy a bevállalós:):) Tájegységet meg nem tudok, de lehet egyébként hogy pl pont ugyanannak az egy embernek a kommentjét láttad; és ezt ő találta ki saját magának. A "leélvezés" kapcsán. Vagy hogy pl ráélvezett lefele. Vagy pl hát, én ilyesmire gondolok, hogy pl ez a "lezavarta az elélvezést". Lehet, hogy pl olyan gyors volt. Ja meg lehet, hogy ez nem kifejezetten valamelyik tájegységre jellemző, csak van, aki így beszél, és pl attól függetlenül, hogy hol él. Meg lehet tényleg, hogy pl "menőn" akarja elmesélni a haveroknak, meg pl ez ilyen lazaság neki, de ez pl megjelenhet az ország bármely táján akár. De mondjuk nem tudom, de nemhiszem, hogy ez olyan tájszólás-jellegű lenne. Inkább szleng. Ilyen fiatalos, üde, "menő" szövegelés; amivel pl egyedinek lehet tűnni:):):) De mondom én nemtom, csak ezek jutottak eszembe ezzel kapcsolatosan. Meg tényleg egyébként, szóval nem biztos, hogy ugyanabban az értelemben gondolja, mintha "el"-ként lenne az igekötő. Tehát hogy lehet, hogy tényleg ebben van egy ilyen gyors 'lezavarás', hogy így akarja ezzel ezt kifejezni, hogy összecseréli/megcseréli a két betűt:)
2019. máj. 15. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!