Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A h hang hanyagul ejtése/nem...

A h hang hanyagul ejtése/nem ejtése a pesti nyelvjárásra jellemző leginkább?

Figyelt kérdés

De szépen alliterál a kérdés eleje... :D

Szóval, a fővárosban lakom, és sokszor hallom a "kevésbé ízes, városias" beszédnél (ami egyébként csak kötetlen kontextusban jellemző, a közhiedelemmel ellentétbe a budapesti ember is tud szépen artikulálva beszélni :)), hogy ha két magánhangzó közé esik a h, akkor ki sem ejtik rendesen. Pl.: "leetetlen", "hietetlen". Egy fokkal kevésbé furcsa számomra, mint a magánhangzók kihagyása/összemosása pl. a "ráádásul" szóban. Viszont nem tudom, hogy ez itteni szokás-e, vagy pedig valami egyéb nyelvi jelenség állhat a hátterében. (Ezutóbbin azért gondolkoztam el, mert a h hangnak szó végén is szokása a többi msh-tól eltérően viselkedni, de csak amennyiben ún. lágy h, lásd: düh, dühös, és a néma h-s dühvel.)


A kérdésem célja nem egyéb, mint a tájékozódás, mert nagyon-nagyon érdekel a nyelvészet minden egyes része. :) (Semmilyen nyelvjárás használójáról nincsenek előítéleteim, illetőleg a grammatikai ismereteim is kiegészítésre szorulnak még.)



2017. jan. 12. 12:57
 1/4 anonim ***** válasza:
79%

Én Fejér megyében lakom, de még is úgy gondolom, hogy a Pest megyeiek sokkal szebben artikulálnak, mint nálunk (tisztelet a kivételnek).

A hanyag h hang mellett nálunk még tipikus a mássalhangzók túlnyújtása, pl.: eső - /esső/ , utána - /utánna/

2017. jan. 12. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
100%

Érdekes, nem figyeltem fel rá (és máshonnan sem tudtam róla eddig), de most, hogy mondod, hát tényleg így beszélek... :-)-:

Érdemben nem tudok válaszolni, csak ahhoz az apró dologhoz szólnék hozzá, hogy ha a "dühvel"-ben néma h van, akkor a "düh"-ben is. – Vagy legalábbis így volt ez az előző szabályzat szerint:

[link]

de ez pont egy olyan dolog, amelyben rugalmasabb lett a szabályzat a tavalyelőtti változáskor, így most már a düh h-jának ejtése "ingadozó" kategóriába küzdötte föl(/le?/át?) magát:

[link]



Ui.:

#1: Teát valaol Feér megyében laksz?... ;-)

2017. jan. 13. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én pesti vagyok, és mindig kiejtem a kérdéses H betűket.


Bár, ha jobban belegondolok, hadarásnál, barátokkal, lehet én is elharapom, de hivatalos helyen, munkahelyen SOHASEM.

2017. jún. 7. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

#1: "Én Fejér megyében lakom"


Ez az egész DUnántúlra jellemző.

Hűtő - hüttő

Szőlő - szöllő

Japán - Jappán.....


Sok DUnántúlról származó kollégától hallottam.


A hosszú magánhangzókat röviden ejtik, és a mással hangzót duplázzák.


Ennek ellentetje a posta szó, ami rövid o betű, de itt Pesten rengetegen póstának ejtik :)

2017. jún. 7. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!