Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a veganizmus válasza az...

Mi a veganizmus válasza az álszentség és kognitív disszonancia vádjára?

Figyelt kérdés

A vegán ideológia erkölcsi alapja az, hogy az állatok számára, az ember által okozott, indok nélküli szenvedés elfogadhatatlan. Pl.: húst enni erkölcstelenség, mivel a vegán étrend bizonyítottan egészségesebb, mint a nem vegán, vagyis a húsevés az ember túléléshez nem szükséges, tehát morálisan nem indokolható. Hasonló logika mentén a vegánok elutasítanak minden olyan terméket, ami állati eredetű összetevőt is tartalmaz.


Ebből a gondoltmenetből viszont törvényszerűen következik a kognitív disszonancia, vegán aktivisták esetén pedig még az elképesztő álszentség is. Ha pl. most ezt a kérdést olvasod, az azt jelenti, hogy van valamilyen elektronikus eszközöd. Ez az eszköz 99%, hogy valamelyik távol-keleti országban (valószínű Kínában) készült. Ezek az országok híresek arról, hogy nagy mértékben szennyezik a környezetet a gyáraikkal, a környezetvédelmi törvényeik nagyon lazák, és amik vannak, azokat sem tartatják be. Az a kütyü, ami segítségével most épp hozzáférsz az internethez, az is egy olyan gyárban készült, ami a környezetszennyezés miatt nem csak az állatok, de bizonyos emberek számára is élhetetlenebbé teszik a környezetüket, ezzel hozzájárulva az indok nélküli szenvedésükhöz.


Ez persze csak egyetlen példa volt, a lényeg az, hogy modern társadalmunk alapja az, hogy a természet nyújtotta erőforrásokat arra használjuk fel, hogy azzal kényelmesebbé tegyük az életünk. Ez a kényelem pedig hozzájárul az állatok (és bizonyos emberek) szenvedéséhez. Egy vegán nem lehet következetes az erkölcsi nézeteiben, ha egy ilyen közösség tagja. Csupán abban különbözik egy vegán egy nem vegántól, hogy máshol húzza meg azt a határt, amire azt mondja, hogy ezen túl már hajlandó vagyok lemondani bizonyos kényelmekről (mint pl. a húsevés). Ezt a határt pedig érzelmi (nem logikai) alapon határozza meg. Az előző példán demonstrálva: egy olyan vegán, akinek okostelefonja van, fontosabb az okostelefon nyújtotta kényelem, mint a gyártása során okozott, indok nélküli szenvedése bizonyos állatoknak.


Erre mi a veganizmus ellenérve? Elsősorban vegánok válaszára vagyok kíváncsi.


Ja és a teológiával érvelők kérem kíméljenek.



2019. aug. 30. 13:45
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:
40%
Az azért komédiában illő kettős mérce, hogy a vegán vendéglátó szarhat az vendégekre, a mindenevő vendéglátó pedig vágja magát haptákba a vegán vendégek miatt. Ilyet azért nem játszunk:D
2019. szept. 1. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:
37%

"Szerintem egyszerűbb hús nélkül főzni, mint hússal főzni".


Szerinted. Szerintem meg nem. Legalábbis nekem nem.


"Elvégre a nem vegánok is esznek természetéből eredendően vegán kajákat. "


Hát nem, nem eszek vegán kajákat. Vegetáriánusokat már igen. Vagyis van nálam húsmentes kaja, de ott is van tojás, tejszín, tejföl.


"viszont egy vegán egyáltalán nem eszik húst."


Nemcsak húst, tejfölt , tejszínt, tojást sem. Lelke rajta... Nálam tényleg gondjai lennének.



"Ha én laktózérzékeny vagyok és egyáltalán nem fogyasztok tejet, és még tejem sincs otthon"


Én is laktózérzékeny vagyok. De van otthon sok laktózmentes tej, tejföl, vaj. Simán főzök tejberizst.


"Vegán kaját konkrétan baromi egyszerű csinálni olyan élelmiszerekből is, amik egy általános háztartásban otthon megvannak."


Nekem nem! 40 éve főzök, tényleg nem ismerek olyan kaját, ahol kihagyhatnám a tejfölt vagy a tojást. Nincs tojásmentes tésztám a kis szekrényemben. Nem szeretem.

2019. szept. 1. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:
30%

"Az azért komédiában illő kettős mérce, hogy a vegán vendéglátó szarhat az vendégekre, a mindenevő vendéglátó pedig vágja magát haptákba a vegán vendégek miatt."


Na igen. Mert a vegánnak elvei vannak. Aztán hozzá kell alkalmazkodnia mindenkinek, ha vendég, ha vendéglátó. De miért? Miért is kellene nekem elfogadnom az ő elveit?

2019. szept. 1. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:
75%

Ha 40 éve főzöl és nem ismered a gombapörköltet (ami tojásmentes nokedlivel is pofonegyszerű de rizzsel is tálalható) vagy éppen a krumplifőzeléket (rántással nem habarással) vagy netán a borsólevest, zöldséglevest, bablevest; lecsót vagy paprikás krumplit - melyek kolbász és tojásmentesek alapvetően és sokan eszik és szeretik így - akkor nem akarom nagyon tudni miféle konyhaművészeti ismereteid lehetnek, mert sejtem semmilyen.


A stílusodból és helyesírásodból ítélve is inkább egy pimasz 12 éves vagy 60-as felnőtt nő/férfi helyett.


Egyébként azért alkalmazkodik egy jó vendéglátó a vendégei elveihez mert ez a vendéglátó dolga. Ha le se sz@rom a vendégeimet, akkor nem hívok vendégeket.


Ahogy nem találok egy muszlimnak disznót, egy indiainak tehenet, egy európainak kutyát, úgy egy vegánnak is olyan ételt készít egy értelmes házigazda amit el tud fogyasztani.


Nem kell ennek flancos dolognak lennie, de az igyekezet legyen meg.


Viszont ha vegán a vendéglátó szerintem senki nem hal bele, ha mondjuk húsragu helyett zöldségragu a menü az olaszos tésztához, mindneki megeszi és senkinek nincs elvi kifogása ellene. Akkor hol itt a probléma?

2019. szept. 1. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 TappancsMancs ***** válasza:
82%

Szerintem nem kell a vegetarianizmust ennyire mindenre kiterjedően értelmezni, habár mint mindennek, vannak tágabb határai és hatásai, de az nem jelenti magát a vegán felfogást.


Ezzel az erővel még az ősembert is okolhatjuk a co2 kibocsájtásért, mert tüzet mert gyújtani. Nem kell eltúlozni a dolgot. A vegánok két okból nem esznek húst, egyik az állatok iránti kedvesség, másik pedig, hogy szerintük egészséges. Ennyi. Aki akarja úgy étkezik.


Tény, hogy sok a kérdésben felvetett összefüggés létezik, és ezen része jó meglátás is a kérdésnek. Viszont a veganizmus az nem erről szól, hogy akkor még telefont se vesz, mert a gyár területéhez feltúrták a talajt és belepusztultak a rovarok. Ezzel az értelmezésmóddal igazából még egy teát se ihatna az ember, mert a teaültetvényt is meg kellett kapálni a rovarok élete árán. És akkor még egy gyümölcsöt se lehetne megenni, mert azt is kapálják...


Összegezve a vegán nem öl állatot és nem is eszik. Ennyi. A kérdésben vázolt összefüggés az meg más, de külön tényleg értelmes meglátás.


Van egyszer a veganizmus és van környezetvédelem is. És még sok más is van. Felteszem, hogy a vegánok többsége általában környezetvédőbb, mint a többiek, mert a szemléletük hasonlóbb. De a mobil és az egész környezetszennyezés kérdése az bőven túlmegy a veganizmus lehetőségein, és azon amivel az foglalkozik. A környezetszennyezés az egy össz globális társadalmi és technológiai probléma. És még gazdasági és több más is van benne.


Érintve lett a vegán és a vendéglátás, és tényleg néha okoz problémát a dolog. Igazából ha valaki nem ehet, vagy eszik valamit, akkor illene előre szólnia, mert a vendéglátó nem találhatja ki fejből ki mit szeret, ehet, és ilyenek. És ha nincs hozzászokva sajnos, tényleg el is felejtkezhet erről. A vendéglátó meg jó ha megkérdezi az újdonsült leendő vendégét, tehát mindkét félnek van szája :) Meg kell tudni beszélni dolgokat.


Az eset amikor valaki tudja, hogy vegánt hív meg, azzal elvileg vállal is valamit, és akkor illik olyat is az asztalra tenni, ami a vegánnak megfelel. Különben olyan a helyzet, mit meghívni egy kerekes székest és nem vinni őt fel a lépcsőn, mert oldja meg maga. Modortalanság és kínos helyzetbe hozza a másikat.



/A kognitív disszonancia kifejezés sajnos tényleg nem tartozik a kérdéshez, de az elhagyása sem változtat a kérdésen. A kognitív disszonancia akkor lenne meg a kérdésben, ha kiderült volna a vegánok számára, hogy .... akármi. De ez nem jelent meg zavaró információként a számukra. (lásd wiki [link] ) /

2019. szept. 1. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 TappancsMancs ***** válasza:
58%

elírtam, remélem azért érthető volt


A vegánok két okból nem esznek húst, egyik az állatok iránti kedvesség, másik pedig, hogy szerintük *nem egészséges.

2019. szept. 1. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 TappancsMancs ***** válasza:
87%

"vendégségbe bunkó módon saját kaját hord és ezzel megsérti a házigazdát...

...több mint egy évtized alatt."


Na igen az tényleg zavaró, ha valaki túlzottan hajtogat valamit. Ebből viszont nem derül ki, hogy miért visz magával saját ételt, kérdés mi az oka. Ha ugyanis a házigazda tudva, hogy vegán, ráadásul már több mint tíz éve, és mégsem várja neki való étellel, akkor a házigazda volt illetlen. Nem is kicsit. Bár még akkor sem illik saját ételt vinni, mert akkor is elsülhet rosszul és tényleg furán hat előkapni a kis ételhordót.


Persze lehet, hogy a vendéglátó készít vegán ételt, csak az nem ízlik neki, és visz sajátot - na az sértő, de sértődés nélkül is fura. Azért kicsit kétlem, hogy ilyen sértő és tüntető okból vinne magával, lehet, hogy csak meg akarja kímélni a vendéglátót, hogy valami többlet munkát adjon neki. Ki tudja? Nem derült ki a válaszból, mindenesetre tíz év alatt bőven ki lehet tudakolni, hogy az illető mit szeret mint vega, és akkor el lehet készíteni amit szívesen eszik.


Általánosan a vendéglátó készül az étellel, akár vegán akár nem az illető. Mert így szoktuk és nem úgy, hogy a vendég hozza az ételt. Nyilván ez vonatkozik a vegánokra is, de az is igaz, hogy egy finom vegán kaját bárki megehet, és az nem sértés ha nincs benne hús. Lehet az finom és a húsevők is tényleg esznek gyakorlatilag vega ételeket. Például egy rántott sajt sült krumplival, kb bárki megeszi és igazából vega kaja. És még finom is. Persze fő étkezésnek, ebédre egy vegánnak sem illik salátát csinálnia, mert az nem fedi az általánosan vett főétkezést a mai társdalon szokásaiban. Szóval ésszel és kedvesen és ki lehet találni azt ami mindenkinek jó.


A vegánok elveit nem ismerem, de lehet, hogy ők húst nem is készítenek másnak sem valamilyen okból. Tényleg nem tudom. Elképzelhető. Ha jó szakács az illető, akkor akár még finomabb is lehet a vega étele, mint egy átlagos akármi, lehetőség az még erre is van. Kérdés ki mennyire jó a konyhában. :)


Viszont a nem kell elfogadni a vegán nézeteket, csak mert készítünk vegán ételt. Ez csak vendéglátói kedvesség. Sok étteremben is vannak vegán ételek, és ott sem azért mert vegánok akik ott dolgoznak, vagy még a tulajdonosnak, üzletvezetőnek sem kell vegánnak lennie, hanem ez csak egy kis odafigyelés, és jól informáltság kérdése, mivel manapság viszonylag sokan vannak akik vegánok. Ennyi. Normális rendezvényeken is szokott lenni vegán étel, és azért, hogy ne legyen "kicseszve" a vegánokkal.

2019. szept. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 anonim ***** válasza:
51%

A veganokat nem szereted, de szalmababozni mar igen.


Egyszeruen csak valld be hogy nem csiped a veganokat, ne gyere itt az elektronikus eszkozeiddel, mert semmi koze a veganizmushoz.


Ebbol is latszik hogy nem lehet megcafolni a veganizmust, ezert jonnek az emberek mindenfele baromsaggal, hatha hatha talalnak valamilyen fogast rajta.


Nem fognak.

2019. szept. 1. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 anonim ***** válasza:
64%

“A vegánok elveit nem ismerem, de lehet, hogy ők húst nem is készítenek másnak sem valamilyen okból. Tényleg nem tudom”


A veganizmus egy állatjogi mozgalom, célja az állatok elleni kegyetlenség és az állatok kihasználásának megszüntetése. Ez nem egy étrend hanem egy konkrét céllal rendelkező mozgalom/etikai nézet. A veganizmus része az is hogy SEMMIT nem támogatunk ami az állatoknak árt, tehát nem eszünk ugye semmi állati eredetűt, se nem hordunk vagy használunk ilyesmit (bőr, toll, szőrme, csont; kozmetikumok amikben állati zsírok vannak svagy amiket állatokon teszteltek), nem járunk állatkertbe sem olyan cirkuszba ahol állatok szerepelnek. Nem lovaglunk, nem nézünk agárfuttatást sem bikaviadalt. Stb.


Tehát ezen okból kifolyólag egy vegán a vendégeinek sem fog húsos vagy egyéb állati termékeket tartalmazó ételt készíteni mert nem fogja a pénzével támogatni az állatok kihasználását. Már pedig kihasználás, kínzás, kegyetlenség és halál nélkül nincs tej, tojás és hús.

2019. szept. 1. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 anonim ***** válasza:
41%

Nem jártam itt egy ideje de igyekszem mindenkinek válaszolni. :)


#13

Kérlek olvasd el Peter Wohlleben munkásságát ha érdekel a téma, a könyv címe.:

A fák titkos élete - Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése

Ő kissé több munkát fektetett az általad leszólt állítás bizonyításába mint te a te állításod igazolásába, ha elolvastad kérlek itt vagy privátban írj rám, szívesen beszélgetek még a témáról, de addig sajnos nincs miről mivel képviselsz egy nézőpontot úgy hogy különösebb kutatást nem végeztél a témában. :)


#14

A sztori ennél összetettebb hogy bunkóság vagy sem, igyekszem kissé többet leírni a személyről hogy érezhetőbb legyen a karaktere. Szóval, soha senki nem hívja mert a vegánságától függetlenül is irritáló személy, csak bekerült a családba és hát jön hívatlanul is, mivel a párja családtag. Itt jegyezném meg hogy igen, folyamatosan hittért, saját kaját hord, esküvőn is jelen volt, volt vegán kaja és akkor is a sajátját ette mert az tuti vegán amit a szakács csinál az nem, egy alkalommal még a család is vegán kajával várta de mivel ő várandós volt és kívánós ezért bevágott majdnem egyedül egy fél grillcsirkét, ekkor láttuk egyedül húst enni és ekkor nem mondott egyedül semmit a vegán hitéről, ezt követően vissza a régi kerékvágásba, szóval álszent is.


#17

Jól mondod, ha értelmes ember, de lássuk be az elvakult vallásosok, még ha a vegán életmód is ez a vallás, sok esetben nem viselkednek értelmesen, logikusan.

A vendégségbe hívás témáját úgy vélem megválaszoltam #14nek adott válaszommal.


#20

Érdekes ez, nagymamám is laktózérzékeny de soha nem akadályozta meg abban hogy nekünk vagy bárki másnak úgy főzzön hogy tej legyen benne :) nyilván értem, ő nem tudja hogyan sikerült az étel, de egyébként jókat főz :)


#21

a #14 válasza szintén illik ide, de egyébként mindegyik, vegán és húsevő vendéglátó tehet a vendég fejére max nem megy többet, az meg aki házhoz jár a pofonért magára vessen nemigaz? ;)


Azért lássuk be, nyilván csak a saját és családom nevében beszélhetek de ha elmegyünk vendégségbe és tofu kerül elénk megesszük de legalább is megkóstoljuk, sőt anyukám kifejezetten jó szója-pörköltet tud csinálni (habár a szójában lévő női-hormonokkal azért óvatosan) szóval saját házunk táján ezer százalék hogy még nem volt követelőzés ha vegánhoz megyünk ebédelni és vegán kaját kapunk, max akinek nem tetszett az íze az megkóstolta udvariasságból és nem evett ... ennyi. ellenben a vegán delikvens magának hord kaját mert ő nem közösködik... :/


#25

#27

Csak azt tudom javasolni olvasd el a fentebb írt válaszom, nem írom le újra :)

2019. szept. 3. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!