Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a veganizmus válasza az...

Mi a veganizmus válasza az álszentség és kognitív disszonancia vádjára?

Figyelt kérdés

A vegán ideológia erkölcsi alapja az, hogy az állatok számára, az ember által okozott, indok nélküli szenvedés elfogadhatatlan. Pl.: húst enni erkölcstelenség, mivel a vegán étrend bizonyítottan egészségesebb, mint a nem vegán, vagyis a húsevés az ember túléléshez nem szükséges, tehát morálisan nem indokolható. Hasonló logika mentén a vegánok elutasítanak minden olyan terméket, ami állati eredetű összetevőt is tartalmaz.


Ebből a gondoltmenetből viszont törvényszerűen következik a kognitív disszonancia, vegán aktivisták esetén pedig még az elképesztő álszentség is. Ha pl. most ezt a kérdést olvasod, az azt jelenti, hogy van valamilyen elektronikus eszközöd. Ez az eszköz 99%, hogy valamelyik távol-keleti országban (valószínű Kínában) készült. Ezek az országok híresek arról, hogy nagy mértékben szennyezik a környezetet a gyáraikkal, a környezetvédelmi törvényeik nagyon lazák, és amik vannak, azokat sem tartatják be. Az a kütyü, ami segítségével most épp hozzáférsz az internethez, az is egy olyan gyárban készült, ami a környezetszennyezés miatt nem csak az állatok, de bizonyos emberek számára is élhetetlenebbé teszik a környezetüket, ezzel hozzájárulva az indok nélküli szenvedésükhöz.


Ez persze csak egyetlen példa volt, a lényeg az, hogy modern társadalmunk alapja az, hogy a természet nyújtotta erőforrásokat arra használjuk fel, hogy azzal kényelmesebbé tegyük az életünk. Ez a kényelem pedig hozzájárul az állatok (és bizonyos emberek) szenvedéséhez. Egy vegán nem lehet következetes az erkölcsi nézeteiben, ha egy ilyen közösség tagja. Csupán abban különbözik egy vegán egy nem vegántól, hogy máshol húzza meg azt a határt, amire azt mondja, hogy ezen túl már hajlandó vagyok lemondani bizonyos kényelmekről (mint pl. a húsevés). Ezt a határt pedig érzelmi (nem logikai) alapon határozza meg. Az előző példán demonstrálva: egy olyan vegán, akinek okostelefonja van, fontosabb az okostelefon nyújtotta kényelem, mint a gyártása során okozott, indok nélküli szenvedése bizonyos állatoknak.


Erre mi a veganizmus ellenérve? Elsősorban vegánok válaszára vagyok kíváncsi.


Ja és a teológiával érvelők kérem kíméljenek.



2019. aug. 30. 13:45
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
49%

!!!

Egy szónak is száz a vége,

nincs bajom a vegánokkal mindaddig amíg ő eszi amit ő akar engem nem érdekel, de engem hagyjon ki a térítésből mert szeretném azt enni amit én akarok és kész, sőt szeretném ha a gyerekem is majd eldönthetné mindenféle nyomás nélkül hogy ő most csak fehér húst eszik vagy vöröset is vagy semmilyen húst nem eszik, legyen már ez az ember saját döntése.

Ha pedig már valaki elmegy valahová, legalább próbálja meg tiszteletben tartani a másik fél szokásait, ha nem tetszik neki akkor ne menjen oda, senkinek sem kell házhoz járni a pofonért de azért 10+ évig járni valahová saját kajával hogy beszélje ráfelé a népet a saját életmódjára nagyon nem korrekt, ahogy az sem lenne az ha én elmennék hozzá és miközben eszek végig azt dörgölném az orra alá hogy a hús finomabb mint az általa adott tofu...


Végtére is pedig a legrosszabb mind közül amikor, legyen az húsevő vagy vegán szülő, ráerőlteti a gyerekre az ő étrendjét...

Sajnos ilyen mindkét oldalon volt már ahogy tapasztaltam.


Egyik unokatestvérem még mikor óvodába ment, anyukája elfelejtette tájékoztatni az óvónőt hogy enyhén laktózérzékeny, óvónő meg ráparancsolt hogy meg kell innia a tejet, komoly baja nem lett a gyereknek, ez inkább mulasztás volt a szülő és az óvónő szempontjából is,


Vegán szülő a kisbabát vegán módon etette, gondolta ami neki jó az jó a gyereknek is, a gyerek csonttá volt soványodva mire a védőnő közbelépett.


de lényeg, figyelni kell a gyerekre, ha ő azt mondja hogy márpedig nem akar húst enni akkor nem kell erőltetni de ellenben ha a szülő vegán és a gyerek bizony húst akar enni akkor sem szabad megvonni tőle, had döntse el ő!

2019. szept. 3. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 Sunshinedoll ***** válasza:
35%

Senki nem kéri, hogy a húsevő vágja magát haptákban, de ha a házigazda valamilyen ételérzékeny, akkor nem főz a vendégeknek olyan ételeket, amikre ő pont érzékeny, így a vegán sem fog húst főzni, a muszlim nem fog disznót főzni, a glutén érzékeny meg nem fog tésztát felszolgálni.

Egy salátát, krumplit, rizst összedobni a vegán vendégeknek hús és tejtermék nélkül baromi egyszerű és nem telik többe 20 percnél.

Aki szerint ez túl macerás, az csak s-ggfejkedni akar.

Aki nem tudja a vegán vagy a lisztérzékeny vagy mogyoróallergiás vagy akármilyen speciális étrenddel rendelkező vendégét normálisan megvendégelni, és a vendég kénytelen saját ételt hozni, és még a vendéglátó van ezen kiakadva, az nem jó házigazda, hanem egy s-ggfej.

A vegánság nem finnyáskodás, mint mikor a gyerekbe nem lehet belekönyörögni a brokkolit, mert nem tetszik neki a színe.


Ami itt nekem a válaszokból lejön, hogy aki itt a vegánság ellen szólalt fel, az kvára nem kreatív a konyhában, bocs, ez van.

2019. szept. 3. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 anonim ***** válasza:
55%
Főzni, sütni sem szoktam. Ez egy hiányosságom. Ennyi. Más meg festeni nem tud. De hogy ennek mi köze ahhoz, hogy ellenérzéseim vannak a vegánkodással kapcsolatban, azt nem tudom. Ne hasonlítsuk már a lisztérzékenységhez és különféle allergiákhoz:D
2019. szept. 3. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 tgt ***** válasza:
13%
Kérdező: Lehet, hogy neked nem is a vegánokkal van bajod, csak a kibírhatatlan családtagoddal, aki éppen vegán?
2019. szept. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:
34%

“nincs bajom a vegánokkal mindaddig amíg ő eszi amit ő akar engem nem érdekel, de engem hagyjon ki a térítésből mert szeretném azt enni amit én akarok és kész, sőt szeretném ha a gyerekem is majd eldönthetné mindenféle nyomás nélkül hogy ő most csak fehér húst eszik vagy vöröset is vagy semmilyen húst nem eszik, legyen már ez az ember saját döntése.”


Itt rajtad kívül senki nem térített, szóval kicsit durva ez hogy te akarod megmagyarázni mit hogy kellene, amikor pont te nem hagysz senkit békén az életmódoddal.


Amugy nagyon tipikus mindenevő hozzáállás ez-ha meghallják hogy valaki vegán rögtön elkezdik győzködni hogy milyen rossz ez, aztán ráfogják a vegánra hogy erőszakos ha nem hagyja magát.


A gyerek etetéséről meg annyit hogy mindenkinek szíve joga ugy nevelni a saját gyerekét ahogy akarja. Van aki vallásosnak, van aki ateistának, van aki mindenevőnek, van aki vegánnak, a szülő döntése, nem pedig egy önálló akarattal nem rendelkező csecsemőé.

2019. szept. 3. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:
31%

“Vegán szülő a kisbabát vegán módon etette, gondolta ami neki jó az jó a gyereknek is, a gyerek csonttá volt soványodva mire a védőnő közbelépett.”


Évente százszor több mindenevő gyermek kerül kórházba vagy hal meg éheztetésben a fejlett országokban mint vegán, de persze csak a vegánból van hírverés. Hülye emberek mindkét oldalon vannak, az ha valaki érezteti a saját gyermekét nem az étrend hibája hanem a SZÜLŐÉ MINT EGYÉN!

Aki ezt nem fogja fel azon nem lehet segiteni.

Vagy akkor most minden mindenevő szülő bűnös, ha meghal egy gyerek alultápláltságban?

2019. szept. 3. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 anonim ***** válasza:
39%

"#13


Kérlek olvasd el Peter Wohlleben munkásságát ha érdekel a téma, a könyv címe.:


A fák titkos élete - Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése"



Ezt te most komolyan gondoltad? Az említett író egy ERDÉSZ nem pedig egy tudós. A tudomány jelenlegi álláspontja szerint a fák, bokrok, növények, fű és egyéb vegetatív (ismétlem, VE-GE-TA-TÍV) képtelenek az érzésekre, lévén nem rendelkeznek ehhez szükséges érzékszervekkel. Innéttől kezdve felesleges vitázni. Az állatok éreznek - bizonyítottan - a növények nem. És kész.


"#17


Jól mondod, ha értelmes ember, de lássuk be az elvakult vallásosok, még ha a vegán életmód is ez a vallás, sok esetben nem viselkednek értelmesen, logikusan."


A veganizmus nem egy vallás, hanem mint már többen írtuk/írták egy etikai nézet ill. állatvédelmi/jogi mozgalom, tehát a fentebbi állításodnak ismét semmi értelme.


"#20


Érdekes ez, nagymamám is laktózérzékeny de soha nem akadályozta meg abban hogy nekünk vagy bárki másnak úgy főzzön hogy tej legyen benne :) nyilván értem, ő nem tudja hogyan sikerült az étel, de egyébként jókat főz :)"


Ez már megint egy értelmetlen, a témára és a kérdésre nem reagáló, mellébeszélő hozzászólás.

Bár egyrészt kétlem, hogy ha a nagymama csak azért tart otthon laktózos tejet, hogy ha betoppan az unoka ő laktózos kávét ihasson, másrészt meg egy laktózérzékenynek nem ELVI, ETIKAI problémája van azzal, ha laktózos ételt kell felszolgálnia.

Ellenben egy vegánnak elvi probléma az állati eredetű táplálék felszolgálása, így nem is elvárható tőle.


Gondoljuk át kicsit jobban: ha te, mint európai ember az kutyaölés és az kutyahús ellen vagy, elvárható tőled, hogy kutyát szolgálj fel a teszem azt vietnámi vendégeidnek?


Szerintem nem, több okból sem:

- csak azért mert ők kutyát IS esznek, nem ez a kizárólagos tápanyagforrásuk, más ételeket is fogyasztanak

- a házigazda elveivel szigorúan szembemegy a kutya megölése

- ha más ételt kapnak, mindkét fél tökéletesen boldog és jóllakott, nincs konfliktus.


Ugyanez a helyzet áll fenn egy vegán házigazda és mindenevő vendégek esetén. A mindenevő vendég érdeke az által nem sérül, ha növényi ételt kap, a vegán házigazdáé viszont sérülne, ha állati eredetűt szolgálna fel.


"Azért lássuk be, nyilván csak a saját és családom nevében beszélhetek de ha elmegyünk vendégségbe és tofu kerül elénk megesszük de legalább is megkóstoljuk"


A vegánok a közhiedelemmel ellentétben nem tofun meg szóján élnek, sőt, elég ritkán esznek ilyesmit. Ebből a hasonlatból is látszik, hogy fogalmad sincs a veganizmusról és nem ismersz vegánokat távolról sem.

A teljes értékű növényi étrend hüvelyeseken, gabonákon, olajos magvakon, zöldségeken, gyümölcsökön alapul, és minimális mértékben (illetve sok esetben egyáltalán nem) tartalmaz "húspótlókat".

Az utóbbiak elsősorban a még átállásban lévő, kezdő vegánok által kedveltek, fél-1 év után a legtöbben elhagyják ezeket az élelmiszereket.


"habár a szójában lévő női-hormonokkal azért óvatosan"


Semmilyen növényben nincsenek női nemi hormonok. Viszont tudod miben vannak? A tejtermékekben és a tojásban, lévén az egyik egy anyatej (az emberi anyatej hormontartalma is magas, és az állatié is), a másik pedig kilökődött petesejt (kész hormonbomba).


Na meg a húsban is sok állati hormon található, melyet az emberi szervezet 1:1-ben át is vesz sajnos, hiszen azonos szerkezetű.


Ami a növényi "hormonokat" illeti, a fitoösztrogénre gondoltál úgy sejtem. Biológiai ismeretek híján sokan nevezik ezeket növényi hormonoknak, holott csak az ösztrogénhez hasonlatos, de azzal nem azonos vegyületek.


Így a tehéntejjel, tojással, hússal ellentétben, melyek valóban ösztrogént és tesztoszteront tartalmaznak a FITOösztrogének képtelenek meddőséget, terméketlenséget vagy hormonális problémákat előidézni. Éppen ellenkezőleg, bizonyítottan jótékony hatásúak a női ciklusra,és a változókorban is segítenek. Nem is beszélve a számtalan más pozitív hatásukról (rák elleni védelem erősítése pl.).


Szerencse számunkra persze, hogy ez így van, hiszen fitoösztrogének minden növényi táplálékban vannak, tehát nélkülük nem tudunk táplálkozni. A legtöbbet a magvak (szezámmag pl.), babfélék és a gabonák tartalmaznak. Még magának a sörnek is van fitoösztrogéntartalma :).


A vicc egyébként az, hogy sok olajos magnak pl. magasabb a fitoösztogéntartalma, mint a szójáé, de valamiért a szója lett a mumus a bluvár-médiában, a fene se érti miért.


Hiszen a szójaprobléma sokkal jobban érinti eleve a mindenevőket, mint a vegánokat. A világon termesztett összes szója 90%-át takarmányként fogyasztják el az állatok, így egy mindenevő pontosan 9x annyi szóját fogyaszt el átlagosan, mint egy vegán.


A maradék 10% megy emberi fogyasztásra, és belekerül a felvágottaktól kezdve a csokoládén át (szójaleticin) a vajas-tejes-egybes cuccokig mindenbe, mint állagjavító vagy helykitöltő, hiszen olcsó dolog.


Ezen érdemes lenne elgondolkodni azt hiszem.


Pár tanulmány ami a fitoösztogéneket illeti, hogy ne a levegőbe beszéljek:


[link]

[link]

2019. szept. 3. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 anonim ***** válasza:
15%

#37

"

Kérlek olvasd el Peter Wohlleben munkásságát ha érdekel a téma, a könyv címe.:

A fák titkos élete - Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése"

-------------------------------------------------------

Ezt te most komolyan gondoltad? Az említett író egy ERDÉSZ nem pedig egy tudós. A tudomány jelenlegi álláspontja szerint a fák, bokrok, növények, fű és egyéb vegetatív (ismétlem, VE-GE-TA-TÍV) képtelenek az érzésekre, lévén nem rendelkeznek ehhez szükséges érzékszervekkel. Innéttől kezdve felesleges vitázni.

Az állatok éreznek - bizonyítottan - a növények nem. ÉS KÉSZ.

"


Tipikus hibát ejtettél, azért az hogy valaki ír egy könyvet nem zárja ki hogy tudományos vonalon kutasson, hozzáértőkkel konzultáljon és laborban vizsgáljon dolgokat.

Hogy is szokták mondani, nem ítélünk könyvet a borítója alapján,

oké ezt nem erre szokták mondani de igaz. ;)


Igazából sajnálom hogy ilyen a hozzáállásod, úgy szóltad le a könyvet hogy bele sem lapoztál, indokolatlan előítélet minden rálátás és utánanézés nélkül.


Mindegy, figyelj, én sem vagyok tudós, egy egyszerű ember vagyok, az ELTE-n végeztem mint biológus ( BSc ),

és azért talán van némi rálátásom mind a növények mind az állatok biológiájára,

az emberekére kevesebb de tény hogy sem orvos nem vagyok sem nincs még meg a PhD -m,talán nem is lesz ezt majd még a jövő eldönti.


Mindenesetre felkínáltam egy lehetőséget, olvasd el aztán megvitathatjuk, addig sajnos nem igazán tudjuk ezt kivesézni

amíg csak addig jutottál hogy

"de ezt egy buta erdész írja mit tudhat ő meg különben is fúj"



:)

2019. szept. 4. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 anonim ***** válasza:
77%

Ahogy látom sikerült töröltetni a válaszomat, holott nem volt benne semmi sértő, csak tények. Utoljára is leírom:


Aki erdész, az írjon az erdészetről könyvet, ne a biológiáról, mert ahhoz nem ért. És ha az internetről összeollóz x tanulmányt és azokat a kénye-kedve szerint kifacsarja, akkor sem fog hozzá érteni, és akkor sem lesz a témában szakértő és nem lesz mérvadó az egyéni magánvéleménye.


A növények érzéseiről majd beszélhetünk, ha lesz rá fizikai, tudományos bizonyíték (sohanapján, ugyanis a növények nem rendelkeznek idegrendszerrel, így ez lehetetlen).


Valamint amint már említettem, ha ennyire izgat a növények sorsa, akkor próbáld ki a vegán életmódot, hiszen a növényi étrenden 5x10x kevesebb növény "halálát" kell okoznod csak. Hiszen 1 kg hús = 5-10kg gabona, míg 1kg gabona közvetlenül elfogyasztva ugye gazdaságosabb (na és a növényeknek se fáj annyira :).

2019. szept. 5. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 anonim ***** válasza:

# 39

Félreértettél, nem izgat különösebben a növények sorsa,

csak arra hívtam fel a figyelmet hogy elvakult vegánok akik már-már szektás jellemvonásokat mutatnak

érdekes módon mindent megtesznek hogy nehogy

csak el kelljen gondolkodni azon, ,

a látásmódjuk hibás,

hiszen ha belátnák hogy "talán" tévednek a növényekkel kapcsolatban és "talán" a növényekkel is ugyanúgy gyilkosságot követnek el az igencsak lerombolná a vallási nézeteik ugyebár. :)


(bezzeg személyeskedni tudsz hogy ki mit hogyan biztosan nem tanult meg lefizette a tanárokat a rossz jegyeivel stb.)

Azzal pedig hogy becsmérlő, provokatív és sértegető személyeskedő hangnemet veszel fel + a jó hírnév megsértése 2012. évi C. tv. 228. §. csak magadat minősíted.


Egyébként visszatérve a vegán életmód kipróbálására, fentebb írtam de nyilván azt sem olvastad el épp úgy mint a könyvet,

Szóval mint írtam elég sok olyan ételt próbáltam ki ami jellemzően vegán, így többféle szója-készítményt is kisebb-nagyobb időközönként szoktam fogyasztani, én nem vagyok elvakult, legalább is igyekszem nem az lenni, igen is belekóstolok a vegán étrendbe ha épp az kerül elém. :)


Lényeg, szíved joga nem hinni, de azt te is be kell lásd hogy aki csak az érme egyik oldalát látja az bizony elfogult az érme egyik oldalával kapcsolatban, aki pedig nem is akarja megismerni az érme másik oldalát az szimplán elvakult.


Én nem mondom hogy te vagy elvakult, de nézd meg az értelmező kéziszótárt és elmélkedj rajta. :)


Néhány érdekesség ha egyszer úgy döntenél mégis levetkőznéd az elvakultságod és nyitnál a világra és nyitnál arra hogy bizony a tudomány még mindig milliónyi dologra nem tudja a választ. :)


- [link]

- [link]

- https://www.youtube.com/watch?v=CMiVNPXR5qw

- https://www.youtube.com/watch?v=FhsbM9LxPAk

- [link]

- https://www.youtube.com/watch?v=kWWlgiVEr1k


Addig is további kellemes vegán életet kívánok neked! :)

2019. szept. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!