Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Budapesten és az agglomerációb...

Budapesten és az agglomerációban utazva nem szokás megkérdezni buszon, de legfőképp vonaton, hogy Elnézést, szabad-e a hely?!

Figyelt kérdés
Én vidékről költöztem a főváros környékére, és meglepve tapasztaltam, hogy amikor egy 4-es ülésnél én ülök egyedül, és jön valaki, nem kérdez, nem szól, csak leül. Amin én szocializálódtam, az az, hogy ha már valaki mellé ülök, akkor az illem szerint megkérdezem, szabad-e. Mondjuk én ebből nem is adtam lejjebb, csak felmerült bennem, hogy nem néznek-e hülyének ilyenkor 😅

2021. febr. 3. 06:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

Nem szokás. Nekem, meg az a fura, ha valaki megkérdezi. Szerintem azzal, hogy be van dugva a fülem és kifelé bámulok egyértelműen jelzem, hogy nem akarom, hogy hozzám szóljanak.

Maximum az idősek szokták megkérdezni.

2021. febr. 3. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
92%

Nem szokás. Amennyi helyen nem ülnek, annyi hely szabad, felesleges megkérdezni.

Esetleg most a járvány miatt páran megkérdezik, de alapesetben nem.

2021. febr. 3. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
15%

Illik megkérdezni,de még köszöni is ha valaki mellé leülnek .

Mikor be van dugva a füle az ülő delikvensnek akkor mutatva kell jelezni a szándékot.

sok deformált agyú fiatal azt hiszi (be van dugva) a füle az már olyan mintha ott se lenne .

És így kizárjátok magatokat a közösségből .

2021. febr. 3. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
82%
Utolsó, pont ez a cél.
2021. febr. 3. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
61%

Alapvetően szerintem illik. De vannak még dolgok, amiket szerintem illik és amikor felkerültem Budapestre ufónak néztek miatta. De én pl ha az első ajtón szállok fel a buszra, akkor köszönök a sofőrnek vagy ha beszállok a liftbe és már vannak bent, akkor köszönök. Pesten úgy néztek rám, mintha a Marsról jöttem volna.


De mondjuk pesti ismerős akkor is furán nézett rám, amikor a legszebb tavaszi napsütésben két megálló villamosozás helyett sétáltam inkább...

2021. febr. 3. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%
#5 Te mekkora csodabogár vagy. 🤗
2021. febr. 3. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

#5: azért ezzel nem vagy egyedül.

Szerintem buszon nem szokás kérdezni: az a hely szabad.

Vonaton viszont lehet kérdezni: ott ugyanis lehetséges, hogy valaki szeretné fenntartani a helyeket az ismerőseinek.

Persze, ha nincs más hely, akkor megint csak nem kell kérdezni, mert akkor leülhetsz. Akkor nem foglalhatja a helyeket.

2021. febr. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
88%

A buszon, villamoson, metrón nincs foglalt hely.

Ha üres egy ülés, leülsz. Pár éve lett szokás, hogy megkérdik, szabad ez a hely?

Nem tudom, miből alakult ez ki. Egy jegy, bérlet, egy ülőhely.

Vonaton, helyjegyesnél jogos egyedül a kérdés.

2021. febr. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Budapesten sokszázezer ember utazik naponta, többen vannak, akik átszállnak, egy út alatt megfordulnak a metrón és buszon, villamoson. Sokszáz emberrel találkozol út közben. Szép lenne, ha mindenki megkérdezne mindenkit. Szerintem egy hét után az ember már meg is őrülne. Budapesten azzal adod meg a tiszteletet, hogy a legkevésbé zavarod az utastársad. Egyedül akkor szokták megkérdezni, hogy szabad e a hely, ha fent van egy táska az ülésen az utas mellett. De igazából ez is csak egy udvarias módja annak, hogy vedd le a táskád, mert leülnék.

Buszvezetőkkel ugyanez. Többezer emberrel találkozik naponta, szépen nézne ki, ha mindenki köszönne és vissza kellene köszönnie. A nap végére nem lenne hangja sem.

2021. febr. 3. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Megrökönyödtem ezeken a válaszokon, nekem életidegen ez a szokás, de azért köszönöm szépen hogy leírtátok! :)
2021. febr. 4. 20:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!