Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Egyetemi oktatót hogyan illik...

Egyetemi oktatót hogyan illik megszólítani egy email-ben?

Figyelt kérdés

Mondták felsőbb évesek, hogy az egyik előadáson az oktató értékeli, ha szólunk neki, hogy nem tudunk ott lenni, hiába nincs katalógus.

Viszont őt ugyanúgy tisztelt tanár úrként szólíthatom meg, mint ahogy ez gimiben is volt, vagy professzor úr, vagy mi a hivatalos megszólítása egy egyetemi oktatónak, amivel nem sértem meg, de nem is leszek pedálgép?



2022. szept. 26. 11:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Az a tudományos fokozattól függ, ha nem egyetemi tanár (prof.), akkor csak tisztelt tanár úr.
2022. szept. 26. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
78%
A fokozatok: tanársegéd-docens-adjunktus- tanár.
2022. szept. 26. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
89%

A Tanár Úr az általános megszólítás. Nem mindenki professzor, így ez lehet, hogy nem is lenne helyes. De megnézheted, hogy mi a pontos "beosztása", az egyetemek weboldalán fel szokták tüntetni.

(Mielőtt valaki írná: tudom, hogy nem is mindenki egyetemi tanár hivatalosan, de mivel tanári minőségben van jelen minden egyetemi oktató, ezért ezen szerintem senki nem akadna fenn.)

2022. szept. 26. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%

Tisztelt Kovács Béla!

Tisztelt Tanárúr!


Ha jobb a viszony, akkor

Kedves Béla!

Szia Béla!

vagy nem is kell megszólítás csak

"ez itt a beadandóm"

2022. szept. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Végül maradtam a Tisztelt Tanár Úr! formánál. Sajnos a honlapon nem jelezték, hogy pontosan milyen beosztásban is van, úgyhogy remélem ezzel nem lőttem mellé.
2022. szept. 26. 12:27
 6/12 anonim válasza:
0%
"csácsumicsá tesa"
2022. szept. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
16%
A tanár megszólítás lealacsonyító. Inkább oktató. Egyetemen oktatók vannak.
2022. szept. 26. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
89%
#4 Az egyetemen a tanár a legmagasabb oktatói munkakör. Nagyon sokan csak tanársegédek, adjunktusok, docensek. Az egyetemi tanár ezek után következik csak. Mégis mi lenne ebben lealacsonyító? Illetve szerinted jól hangzik az a címzés egy emailben, hogy "Tisztelt Oktató"? Soha nem is hallottam még ilyenről. Akivel tegeződtünk, annak általában "Kedves Jánost" írtam, akivel magázódtunk, annál a "Tisztelt Tanár Úr" volt a szokás, akit pedig még kicsit sem ismertem (mert mondjuk az első óra előtt kellett neki írni valamiért), annál a "Tisztelt Kiss János". Másoktól is ezt láttam pl. csoportos emailek esetében, illetve soha semmi negatív visszajelzést nem kaptam semelyik oktatótól emiatt.
2022. szept. 26. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
(Nyolcas vagyok. Bocsi, ezt a hetesnek szántam.)
2022. szept. 26. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
34%

Szerintem ha egyetemi tanár a beosztása, akkor Professzor Úr/Asszony, ha ennél alacsonyabb oktatói besorolásban van, azaz docens, adjunktus, tanársegéd, akkor Tanár Úr / Tanárnő az illendő megszólítás.

Az egyetemi oktató megszólításban nem használatos: ez egy gyűjtőnév az összes oktatói besorolású egyetemi dolgozóra. A médiában való általános használata pár évtizede terjedt el, amikor néhány egyetemi pályájának még elején álló, vagy éppen abban kevésbé sikeres oktató közéleti szerepvállalásakor cikinek érezte, hogy pl. tanársegédi beosztásban van. Pedig nem kell azt szégyellni, a professzor is volt tanársegéd egykor.

2022. szept. 27. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!