Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » "Magyar ember evés közben nem...

"Magyar ember evés közben nem beszél" - tényleg?

Figyelt kérdés

Igen, nekem is ezt tanította Anyukám, amikor kicsi voltam; de időközben megtanultam, hogy igenis beszél; és hogy az ebédlőasztalnál folyó családi/egyéb beszélgetés igenis fontos.


Barátnőm családja viszont nem beszél, ami engem nagyon zavar, és erre a Barátnőm is azzal jött, hogy "magyar ember evés közben nem beszél".

Most akkor én vagyok rosszul szocializálva, vagy ez a mondás tényleg egy kamu (és szerintem csak arra van hogy a gyerekek figyelmét jobban a kajára irányítsák a türelmetlen szülők)?


2010. okt. 23. 11:42
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Eddig akár hány társaságban voltam kaján, mindenhol beszélgettek az asztalnál evés közben. Persze nem úgy hogy rágták a falatot és közben mondták, hanem amikor épp nem volt semmi a szájukban.:D


Ezt hogy "Magyar ember evés közben nem beszél" akkor mondják amikor dumálsz kaja közben és nem kíváncsiak rád.

2010. okt. 23. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%
Ez elég régre nyúlik vissza, amikor még tényleg az volt az illem, hogy evés közben nem beszélünk. Ha eszünk, akkor eszünk, és nem mást csinálunk. Ma már (meg már jó ideje) ez nem érvényes, hiszen étkezés közben lehet, és illik is kulturált társalgást folytatni. Egyszer valahol olvastam, hogy ezt inkább úgy kéne mondani, hogy "Magyar ember beszéd közben nem eszik", azaz nem beszélünk teli szájjal.
2010. okt. 23. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%
Ennek az etikettnek a felujitott formaja az hogy teliszajjal nem beszelunk.
2010. okt. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Akkor az éttermekben síri csend volna.D
2010. okt. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

Dédszüleink számára nem egyszerűen biológiai szükséglet volt, hanem szertartás is. A mai ember szeret minél hamarabb túlesni a táplálkozáson, hiszen folyton rohan valahonnan-valahová, mindig van fontosabb és sürgősebb dolga mint leülni és ebédelni. Napközben úton útfélen tűzoltásként vásárolt péksüteményekkel, gyorsételekkel próbáljuk enyhíteni éhségünket, este pedig sokszor egyedül, vagy a TV előtt ülve fogyasztjuk el vacsoránkat.


A paraszt ember az evéshez még akkor is leült, ha a mezei munka közben csak a földre tudott leheveredni. A vasárnapi ebédnél pedig mindig az asztal felé gyűlt a család. Együtt voltak, de a tányér felett csak nagyon kevés szó esett. E hagyomány ősi gyökerei már a régmúlt homályába vesznek.


Én sokáig nem értettem meg mit jelent ez a mondás valójában, ez azt jelentette hogy az étkezés az egy szertartás volt. Tehát az égiekkel, az ősökkel, a transzcendens erők való kapcsolattartás, kommunikáció. És ezt komolyan kellett venni, ugyanúgy imádkoztak étkezés előtt, után, maga az étkezésnek is megvolt ez a szertartás szerű jellege, amely még megvan a kínai és a japán kultúrában.

2014. máj. 28. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

"Boldogfa(j)i templom a mi házunk lehetne,

benne való oltár mi asztalunk lehetne,

misemondó ruha mi abroszunk lehetne,

benne való kelhe mi poharunk lehetne,

benne való ostya mi kenyerenk lehetne.

Rét ökör, régi törvén, haj, regü rejtem!"


Boldogfai regősének


Nem árt tudnunk, hogy az asztal és az oltár lényegi azonosságáról a népi műveltség találós kérdés formájában is megemlékezett. „Négy lába van az ótárnak, mindennap réjta áldoznak, mi az?” – így a kérdés. A válasz pedig: „Asztal”.


Ha részletesebben szeretnétek róla olvasni, itt a link:

[link]

2014. szept. 3. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
"Magyar ember teli szájjal nem beszél."
2015. márc. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
És ez október 23-án jutott eszedbe? :D zseniális
2016. nov. 24. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!