Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogyan tegezzünk, hogyan...

Hogyan tegezzünk, hogyan köszönjünk? Megmagyaráznád egy 62 éves (fiatalos) férfinek a magyar tegezési szabályokat?

Figyelt kérdés
Svédországban mindenki tegeződik és most nagyon bizonytalan vagyok 35 év után, kinek hogyan köszönjek, kit tegezhetek. Legszívesebben mindenkit sziával üdvözölnék és tegeznék.
2011. jún. 28. 10:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
70%

Kb. 30 alatt szinte bárkit tegezhetsz és köszönhetsz sziával. Fölötte inkább magázni illik és jónapotozni.

Vannak kivételek, hivatalos helyeken (bankban, önkormányzatnál, stb.) magázódni illik. Dióhéjban ennyi. De a legegyszerűbb, ha megvárod, hogy előre köszönjenek, és annak megfelelően tegezel/magázol.

2011. jún. 28. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
85%

Első: azért előre köszönni illik, főleg férfinál elég kínos, ha vár és nem köszön, csak bámul...

De egyébként jól írtad nagyjából.

De a magázódással nem lehet megsérteni senkit, így ha bizonytalan vagy, kedves Kérdező, akkor magázódj először!

2011. jún. 28. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Jó reggelt, jó napot, jó estét. Barátságosabb a mosolyogva mondott "Jó napot kívánok!"

A "Szép jó reggelt/napot/estét!" szintén használható, ez közvetlenebb, mint a sima "jó napot".

A Hello kezd divatba jönni, olyankor is, ha nem tegeződnek a felek, de szerintem ne kísérletezz vele, mert nem terjedt még el...

Ismét divatos nők felé a "Kezicsókolom" - idősebbeknél legalábbis, de fiatal nőként nekem is tetszik, ha így köszönnek. (Pl. egyetemi tanáraim közt sokan így köszöntek, és mindig a tisztelet jelének éreztem.) Természetesen kézcsók már nem kíséri, csak szóban mondják. :)

2011. jún. 28. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 napietus ***** válasza:
100%
ahogy előttem is írják. felnőtt nő felajánlja a tegezést, ha akarja, felnőtt férfi esetében az idősebb ajánlja fel.
2011. jún. 28. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
32%
Szerencsére kezd kihalni a magázódás ebből a nyelvből is. A fiatalokat nyugodtan tegezd és mondd, hogy te is ezt szeretnéd.
2011. jún. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a magázódásért kár lesz, de szerencsére még jó ideig marad. Engem kiskorom óta úgy szoktattak, hogy a felnőtteket magázzam, és nem esik nehezemre. Akivel meg gyakran beszél az ember, vagy közvetlenebb a kapcsolat, azzal meg lehet egyezni a kölcsönös tegeződésben.
2011. jún. 28. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat, talán jön több is. Úgy veszem észre, hogy nagy a bizonytalanság. Pillanatok alatt fel kell mérni, egybevetni nemet, életkort, társadalmi státuszt, helyet. Svédül "Hej!" a miniszternek is meg a takarítónőnek is. A 30 év körüli fiatalok nem mernek visszategezni. A boltban csak néhány szót akarok váltani, aminek a fele az lesz, hogy "tegezz vissza nyugodtan". Még a fitness-klub öltözőjében is jónapottal köszönnek nekem. Lehet, hogy mégse vagyok olyan fiatalos amilyennek hiszem magam? A szüleim barátjai tegeznek, sokukat én is, de néhánnyal csendőrpertuban vagyok gyerekkorom óta.
2011. jún. 29. 07:38
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem a fiatalosságon múlik. Egyszerűen nálunk a felnőttek általában magázódnak.

És mondom, ha minden felnőttet, akit nem ismersz közelről (ergo nem barátaid), nyugodtan magázd, abból baj nem lehet.

2011. jún. 29. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként az, hogy 30 alatt tegezz mindenkit, egyáltalán nem jó tanács. Én pl. 26 vagyok, de elég fura, amikor köszönök egy idősebb férfinak mondjuk, és visszafelé tegez. Az egy dolog, hogy fiatalabb vagyok, de sem a lánya, sem az unokája, nem vagyunk bizalmas viszonyban...
2011. jún. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Palm, itt te most kapásból letegeztél, pedig tudod, hogy öregedő férfi vagyok és neked nem tetszik az általános tegeződés. Nekem ez természetes. Furcsa is lenne itt magázódni. Szerintem az internet terjeszti a tegeződést. Észrevehető a tendencia, hogy gyakoribb a tegeződés manapság, mint a komputer-korszak előtt?
2011. júl. 1. 23:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!