Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogyan kell viselkedni vendégs...

Hogyan kell viselkedni vendégségben? Nem régóta külföldön élő magyarokat látogatok meg, adnátok tanácsot?

Figyelt kérdés

Valószínűleg én lehetek a reinkarnációja Sylvia Plath-nak, aki zavarában (vagy tájékozatlanságában) a kézmosóvizet levesnek nézve bekanalazta azt. :)

Amúgy hazai pályán nem vagyok olyan béna, de idegen terepen más a helyzet, úgyhogy csak erős idegzetűeknek ajánlom az alábbiak elolvasását. :)))

Szóval, a következő kérdéseim lennének:


- Vendégül látnak, tehát fizetni nem kell (ők mondják), de talán mégis illene valamennyit adnom a rezsibe, kajába, ha már ott lakom. Vagy ez csak az időtartamtól függ? Hány naptól illik már pénzt adni?

- Illene vinni valami ajándékot. Mi legyen az? Mivel ők is magyarok, szerintem hülyén nézne ki, ha valami magyaros italt, csecsebecsét vinnék. Vagy lehet?

- Mikor szokás odaadni az ajándékot? Rögtön a megérkezéskor / üdvözléskor? Vagy később, ha leültünk, beszélgetés alatt? Esetleg búcsúzáskor? Mindenkinek külön ajándék kell, vagy egy közös?

- Milyen házimunkáknál illik felajánlani a segítséget? Mert hallottam olyat, hogy van, ami egyenesen sértő a háziasszonynak (leglábbis valaki annak találja). Pl főzés, megterítés, asztal leszedés, bevásárlás, teregetés?

- Ha felajánlom a segítséget és azt mondják, nem kell, az az egész ott tartózkodásra vonatkozik, vagy minden nap ajánljam fel?

- Ha megkínálnak egy itallal, üdítővel, és megiszom, nem bunkóság csak az asztalra tenni az üres poharat? (Úgy értem, el kell öblítenem, vagy berakni a mosogatóba vagy a mosogatógépbe?)

- Ha vezetékes telefon csörög, és éppen nem tudják felvenni, nincs szabad kezük, akkor felvegyem, vagy az ugyanúgy tabu, mint a mobiltelefon?

- A szennyes ruhát összegyűjtsem egy zacskóban, vagy a közösbe kell bele tenni? És kimosni külön kell?

- Utolsó nap az ágyamat úgy hagyjam, vagy összehajtogassam az ágyneműt, vagy le is húzzam?

- Törölközőt vinni szokás, vagy azt adni szoktak ilyenkor?

- Fogkefét, poharat, meg ilyeneket kirakhatom a mosdó szélére vagy polcra az övéik közé, vagy azért annyira ne vegyem szó szerint az "érezd otthon magad" mondást? :D


2012. febr. 3. 07:30
 1/5 anonim ***** válasza:

Elöször pár információt meg kellene még adnod:


1. HOL vagy külföldön? Mert nagyon nem mindegy, majdnem mindn országban valamennyire mások a szokások.

2. MENNYI ideig vagy vendég? Mert nem mindegy, hogy egy-két napiog, vagy esetleg hónapokig.


Ha azt mondták, hogy nem kell belefizetned, akkor PÉNZT adni nagyon nem illik, legfeljebb más módon adni valamilyen ellenszolgáltatást.

Ajándékot illik vinni, de csak valami jelképeset. Ha ismered öket jobban, akkor az érdeklödéüknek megfelelöen valamit, ha nem ismered, akkor esetleg egy üveg jóminöségü!!! (nem olcsó) bort, saját sütésü süteményt, esetleg igazi házi paprikát vagy hasonlót. Ha viszel valamit, akkor azt mindjárt oda szokás adni.

Segitséget illik felajánlani, ha azt modnják, hogy nem kell, akkor nyugodtan veheted komolyan. Arra viszont figyelj, hogy ne csinálj plussz munkát a háziaknak.

Célszerü - hosszabb tartózkodásra vonatkoztatva - megkérdezi, hogy náluk mi a házirend: mi legyen a használt edényekkel, poharakkal - mert van, aki nem szereti, ha a lakótárs öblöget, más meg elvárja, fürdésnél ne folyasd a vizet és igyekezz minél rövidebb idö alatt végezni, mert általában spórolni szokás a vizzel (meg az árammal is).

A szennyest mindenképpen külön tartsd, és külön is mosd. A legtöbb embernek ugyanis elég gusztustalan gondolat, hogy idegenek fehérnemüje össze lesz mosva a sajátjával.

A telefonról jobb megkérdezni öket, magadtól ne vedd fel, ha nem kérnek meg rá.

Törölközöt vigyél néhányat, ha adnak, akkor használd azt, ha nem, akkor meg nem vagy kellemetlen helyzetben.

Fogkefét/fogkrémet általában kirakhatod, de elötte - mint minden mást - ezt is kérdezd meg. Egyéb kozmetikumokat viszont csak akkor, ha felszólitanak erre, egyébként tartsd a neszeszerben.

Az ágyat ilik lehúzni és összehajtogatni, kivéve, ha megkérnek, hogy ne tedd.


De ha azt akarod, hogy jó kapcsolatotok legyen ez az idö alatt, akkor inkább kérdezd meg, ha valamiben nem vagy biztos, mert az mindenképpen jobb, mint ha kölcsönös félreértések miatt mindenki csak feszeng és alig várja a végét ennek az idöszaknak.

2012. febr. 3. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
2,5-3 hétig leszek kint, Franciaországban. Igazából még idehaza is néha előfordul, hogy nem tudom, mit várnak el, pl vendégségben adtak barackot, kés volt mellette, én meg azon filóztam magamban, hogy most meg kell hámozni, vagy fel kell aprítani, vagy csak úgy faljam be, mint otthon. :D Azon is elmélkedtem már, :D hogy a vizes törölközőt a fürdőszobában egy szabad akasztóra tegyem, vagy bevigyem a szobába és kiterítsem egy szék támlájára. :D A másik halálom, amikor megkérnek mondjuk arra, hogy terítsek meg, de nekem meg fogalmam sincs, hogy milyen edény meg szalvéta kell, honnan vegyem elő, szoktak-e tányér- vagy poháralátétet használni. Persze, tudom, ezek ilyen bagatell hülyeségek, de mégse akarok egy neandervölgyinek tűnni, meg az ellenkezőjének se, egy túl finomkodó, merev akárkinek. :))
2012. febr. 3. 08:46
 3/5 A kérdező kommentje:
Meg állandóan kérdezgetni sem akarok, persze van, amit tényleg csak ők tudnak megmondani, hogy hogy szokták, hogy szeretnék, de úgy vettem észre, hogy ilyen szempontból két féle ember van, az egyik, akinek mindegy, mit hogyan csinálok, csak működjenek a dolgok, ő nem szereti, ha valaki tutyimutyi, talpraesetlen és mindent a szájába kell rágni. A másikkal viszont mindig egyeztetni kell, mert neki fontos a rutin, hogy minden a megszokott kerékvágásban menjen, ahogy ő mindig is csinálja.
2012. febr. 3. 08:51
 4/5 anonim ***** válasza:
Amikor odaérsz, akkor kérdezd meg, hogy mit hogy szoktak csinálni, minek hol a helye, a vizes törölközöt hová tegyed, stb. Ha az elején végigkérdezel mindent, akkor kevésbé zavaró, mint ha egész idö alatt állandóan kérdezösködsz. Meg figyeld, hogy ök mit hogy csinálnak, és ahhoz alkalmazkodj.
2012. febr. 3. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2012. febr. 6. 08:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!