Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért tegez le mindenki?

Miért tegez le mindenki?

Figyelt kérdés
25 éves nő vagyok és akárhova megyek, vagy akárki jön hozzánk, kapásból letegez, hiába köszönök előre, magázódva. (Postástól kezdve, a kőművesen át a villanyszerelőig és a boltosig mindenki, de még a bakban is! Nagyon ritka a kivétel, és általában a 60 körüliek vagy felettiek szoktak magázódni.) Lehet, hogy nem nézek ki 25-nek, vagy más is ezt tapasztalja? Még egy 30-astól elmegy, de egy 40-es, 50-es idegen férfi miért tegez le?! (Interneten nem zavar, mert ha ismeretlenül ír valaki, nem tudjuk egymás korát, és könnyebb is tegeződve írni, de amikor látok valaki személyesen, és egyértelmű, hogy nem őriztünk együtt libát, kis túlzással az apám lehetne, miért tegez le?! És, ha letegez, tegezzem vissza? :O Komolyan bosszant, megalázónak érzem.)

2012. máj. 24. 09:55
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Mármint a tegezés esik rosszul, de úgyis értitek...
2012. máj. 24. 11:56
 12/21 anonim ***** válasza:
0%
Kérdező ismerek családot ahol a gyereknek is magázni kellett a szülőt.Szerencsére ez a szokás már eltűnt.Véleményem szerint undorító és távolságtartó szokás volt.Nem is értem mire volt jó ez a szülőknek.
2012. máj. 24. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Igen, akkor is visszategezem, ha a szüleimmel egyidős. Úgy vagyok vele, hogy én tanultam illemet, ellentétben azzal, aki nem tudja, hogy a tegeződést a nőnek illik kezdeményeznie (már persze ha most férfiról van szó), kivéve persze bizonyos eseteket (egy 90 éves bácsitól nyilván máshogy jönne ki a dolog). Ha valaki elkezd tegezni, akkor nem illetlenség visszategezni, sőt. Elvégre egyenrangú felek vagyunk, nem vagyok kislány.

Igaz, ez nekem már nem okoz problémát, mármint az, hogy idősebb emberekkel is tegeződjek. Van egy kisfiam, az óvónőkkel is tegeződünk, meg a dadusokkal, némelyikük a szüleimnél is idősebb, de ott is az a rend, hogy ők tegezik a szülőket, és a szülők is őket. Én először mindenkinek magázódva köszönök, de ha ők azt mondják, hogy szia, akkor onnantól kezdve tegezzük egymást.

2012. máj. 24. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen idős koromban velem is ez volt a helyzet. Én is mélységesen fel voltam háborodva, amikor a pultos nő megkérdezte a boltban, hogy mit kérsz? /És már volt két gyerekem/. Javaslom, mentsd el ezt a kérdést, jó lesz megnézni pár év múlva. Mert az igazi trauma akkor fog érni, ha 32 évesen egy 18 éves lány "csókolom"-mal köszön majd.
2012. máj. 24. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

"Kérdező ismerek családot ahol a gyereknek is magázni kellett a szülőt.Szerencsére ez a szokás már eltűnt."


Apám is magázta a nagymamámat, mert ők falun nőttek fel, és az volt a szokás. ("Jöjjön, anyám, üljön le.", stb.) Szerintem nagyon szép szokás, de abban egytértek, hogy ma már erőltetett és nevetséges.

2012. máj. 25. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
"Mert az igazi trauma akkor fog érni, ha 32 évesen egy 18 éves lány "csókolom"-mal köszön majd." A munkámból adódóan már most is így köszönnek, engem nem zavar.
2012. máj. 27. 16:14
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Én sem szeretem alapvetően, amikor letegez egy vadidegen, nálam idősebb ember. (Én is 25 vagyok, de csávó és normális felnőttnek nézek ki, így még nagyobb tahóság szerintem.)


A másik oldalon viszont örülök is neki - minél nagyobb a diszkrepancia, annál jobban. Ugyanis imádok provokálni. A minap egy idős néni letegezett, én pedig visszategeztem. Imádok provokálni! :D

2012. jún. 7. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Mi ez a sok picsogás?

Részemről én hülyeségnek tartom a magyar nyelvben a tegezés/magázás különbségét. Csak fölösleges flusztrációt okoz (most tegezzem vagy magázzam az illetőt?).

Az, hogy valakinek megadod-e a tiszteletet, nem ettől függ, lehet magázódva is tiszteletlennek lenni (menjen már a k*rva anyjába!)

Én örülök, ha eleve letegeznek, mert sokszor a magázódás nagyon hülyén hangzik.

29/F

2012. jún. 7. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Egyébként a tegeződést az idősebb kezdeményezheti...
2012. jún. 7. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Szia! Az én munkatársnő teljesen az ellentéted, szerinte a magázódás az egy megalázó dolog, ha kérhetné, még 70 évesen is tegezést kérne, mert nem bírja elviselni, hogy megöregedett. Amúgy ő 36 éves, tehát nem öreg, csak van aki már magázza, és ezt a személye elleni inzultációnak véli /nem vagyok még öregasszony!/. És egyébként téged sem értelek, 25 évesen miért várod el a magázódást? Nem vagy olyan öreg. Esetleg a státuszod miatt megérdemelnéd ezt a fajta tiszteletadást? Én 24 vagyok, egyszer egy 18 éves lecsókolomozott, és kiröhögtek miatta.

Az, hogy letegeznek, mikor te magázódva indítasz, az csupán a bizalmasság jele. Nekem ez csak annyit jelent, hogy akihez fordulok, szimpatikusnak talál, s mivel ő az idősebb, ő dönti el melyik fajtát választja. Vidéken mindenki tegeződik. Sokszor olyat hallok, hogy szia Zoli bácsi! Szervusz doktor úr! Szevasz mérnök úr! Nálam annyit tesz, befogadlak a körömbe. Még a boltban is, vagy idegenekkel ez egyfajta kedveskedés.

2012. jún. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!