Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Szerintetek mi az oka annak,...

Szerintetek mi az oka annak, hogy a tegeződés egyre inkább teret nyer a magázódással szemben?

Figyelt kérdés

Ennyire változik a magyar társadalom, vagy mi ennek az oka?


23 éves vagyok (bár kb. 18-nak, ha kinézed), de zavar, ha a bankban letegeznek, vagy a buszsofőr a jó napot kívánok köszönésemre sziával válaszol.


Vagy ez a probléma csak nálam áll fent?

Úgy értem.., nem tudom, hogy csak a fiatal korom miatt tegeznek le, vagy azért, mert az udvarias vagy tiszteleti beszéd/nyelvi formák kezd/enek egyre inkább kikopni a társadalomból/a nyelvből.



2012. ápr. 3. 11:29
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a fiatal korod miatt. Ennyi idősen még engem is letegezett mindenki, kb. 30 felé kezdtek el egyre többen magázni.
2012. ápr. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
44%
37 éves létemre sokan letegeznek,bár igaz, jóval fiatalabbnak látszom, de azt azért láthatják, hogy egy hölggyel állnak szemben, nem egy csitrivel.Ha idegenről van szó, elvárnám az udvariasabb köszönést, mondjuk, jó napot kívánok.Persze, a tegeződés kényelmesebb, de felnőtt idegenektől elég furcsa.
2012. ápr. 3. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Értem. :)

Akkor neked (és azért tegezlek, mert sok helyen utánanéztem, hogy az interneten ez az "illem") abszolút az a tapasztalatod, hogy ha bemész egy gyógyszertárba, vagy egy kevésbé formális (vagy nem is tudom minek nevezzem) helyre, mondjuk egy fagyizóba, akkor az eladó legyen akár fiatal lány/fiú vagy középkorú/idősebb nő/férfi a kasszánál, ő magáz téged és te úgyszintén őt?


Bocsi a kérdésekért, de mostanság valahogy nagyon érdekel ez a téma. :)

2012. ápr. 3. 11:45
 4/22 A kérdező kommentje:

Ja, a 11:45-ös kommentemet az első válaszadónak címeztem. :)


#2 Köszönöm a választ! Teljesen egyetértek veled! Kényelmesebb a tegezés, de mégis...

2012. ápr. 3. 11:48
 5/22 anonim ***** válasza:
34%

A beszivárgó nyugati kultúra és az internet miatt. Meg csökken a hagyományok tisztelete is. Én nagyon sajnálom. Nme a korod miatt, én 46 vagyok, és boldog-boldogtalan tegez. Sőt! Ha magázva szólítom meg, meg is sértődik. Bár olyan a szakmám.

Jobbára már csak a szüleimet magázom :P

2012. ápr. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
42%

Egyértelműen a marketingmajmolás miatt (Jodafon és tsai)

Illetve az, hogy hibásan azt hiszik, az angol tegez, pedig nem, ugyanis ott magáznak.

2012. ápr. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
59%

20 éves vagyok, és én örülnék, ha visszatérne a magázódás olyan értelemben, hogy ha például bemegyek a boltba, akkor automatikusan magázódunk az eladóval, hiába fiatal ő is.

Engem is zavar, ha Jó napot!-tal köszönök, ő pedig tegez.

2012. ápr. 3. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%
Első voltam. Hát eléggé szitu és helyfüggő, mert néha rólam is nehezen állapítják meg, hogy mennyi idős vagyok. Ha úgy köszönök, hogy Jó napot kívánok! akkor minden esetben így köszönnek vissza. Ha valakivel már többet találkoztam -pl. a bankba rendszeresen ugyanahhoz a nőhöz megyek- és tudjuk egymásról, hogy nagyjából egyidősek vagyunk, előbb-utóbb valamelyikőnk minden átmenet nélkül letegezi a másikat. Bár a bankban ügyelniük kell a formalitásokra, de már megesett ,hogy beszélgetés közben tegezőbe váltottunk. Ha bemegyünk pl. egy pizzériába, ahol fiatalosabb, lazább a légkör, többnyire tegeződünk. Az ügyfeleim között van olyan aki elsőre tegezve ront be, azt azonnal visszategezem. Vannak merevebbek, akik lehetnek akár fiatalabbak is nálam, érezni, hogy semmi áron nem hajlanának a tegezésre. Van olyan is, amikor egy idő után kínos a magázódás és ezt mindegyik fél érzi, ezért valamelyik kezdeményez. Szóval az én koromban nagyon szitu függő. Van egy bizonyos élelmiszer áruház, ahol szerintem ki van adva a pénztárosnak, hogy nem tegezhetnek, akkor sem ha őket letegezik, mert volt,hogy a párommal lazáskodni akartunk, haverkodósra vettük a figurát mert fiatal volt a pénztáros, de nem tegezett vissza. Amúgy 35 éves nő vagyok.
2012. ápr. 3. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
85%

Ebből elég nagy biztonsággal meg lehet állapítani, hogy az adott ember szereti -e a munkáját vagy sem. A buszsofőrök között azok nem tudnak rendesen köszönni, akiken látszik, hogy már 15 éve is ki voltak égve, és csak azért járnak még be, mert nincs más. Ugyanez van a mindenféle multik pénztárosaival, akiknek egy részéről lesüt a "még fél évig vagyok itt kényszerből, aztán találok jobbat" mentalitás.

Bankokban még sosem találkoztam ezzel, pedig én is elég kölyökképű vagyok, de mindig hivatalos, udvarias hangot ütöttek meg.

De még mindig az a véleményem, hogy az ember hozzáállásából lehet következtetni az elhivatottságára, ha nem is 100%-ban.

2012. ápr. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Szerintem teljesen természetes, hogy letegeznek. Ha valaki idősebb nálad ( a buszsofőrt szinte tuti annak tippelem) akkor "joga" van tegezni míg te magázod. Ha pedig egyidős veled (bankban elég sok fiatallal találkoztam mostanában) akkor meg azért van "joga". Én így tanultam.
2012. ápr. 3. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!