Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Sosem gondoltam volna, vagy...

Sosem gondoltam volna, vagy sose gondoltam volna?

Figyelt kérdés

2016. febr. 22. 21:42
 1/5 TR75 ***** válasza:
49%
Szerintem mindkettő helyes, de az első talán választékosabbnak hat, akár hivatalos írásokban is el lehet helyezni, az utóbbi inkább a beszélt nyelv része, azt gondolom, kissé slendrián is.
2016. febr. 23. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
ha slendrián, akkor szerintem nem helyes
2016. febr. 23. 07:51
 3/5 BringaManó ***** válasza:
100%

hát igen, ez értelmezés kérdése (mármint mi a "helyes"?)


alapvetősen a "se" / "sem" között az volna a különbség – ha (túl) szigorúan vesszük a "nyelv logikáját" –, hogy az előbbi a felszólító módú (és kötőmódú) igékhez dukálna (és természetesen ugyanez volna igaz a sohase(m)-re és a sose(m)-re).


ám mivel ez nagyon sokszor nem így használtatik, ezért úgy tekintendő, hogy a se használható (=helyes(?)) sem-ként is, és akinek ez bántja a fülét, vagy egyszerűen szeretné a különbséget megőrizni/feléleszteni/terjeszteni, az nyugodtan legyen olyan választékos, amilyen szeretne, de ne bélyegezze hibásnak a másikat.


természetesen a stílusértéke árnyalatnyit más, és ez alapján is értékelhetjük a "helyes"/"nem helyes" skálán:

például mondhatná valaki, hogy "nem tartom helyesnek [=odaillőnek, megfelelő stílusúnak], ha sem helyett se szót használ a miniszterelnök egy nyilvános beszédben" – ezért is írtam, hogy "milyen értelemben helyes?"...


ld. még:

[link]

2016. febr. 23. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Annak idején a windows 95-ben volt talán olyan, hogy "mégse" gomb, "mégsem" helyett, és sokan szóvátették.
2016. febr. 24. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én személy szerint, a "Soha nem gondoltam volna." változatot használom.

Persze, az általad felvetettek is abszolút érthetők és értelmezhetők.

2016. febr. 27. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!